Poniedziałek, 04 Lipca 2022 | Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda chojnice24 na komórkę
Strona głównaFelietony
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Drogie życie w mieście umarłych

Takie tablice witają przy każdym wejściu odwiedzających cmentarz komunalny.

Za pojedyncze miejsce na cmentarzu komunalnym w Chojnicach na okres 20 lat zapłacimy 275 zł, za podwójne drugie tyle. Przyjmując, że pojedynczy grób ma 3 m2 "lokum" po śmierci kosztuje nas 4,50 zł rocznie, gdy za życia płacimy podatek od m2 gruntu w wysokości 0,22 gr rocznie. Co ma na celu ta dywagacja, pomyśli wielu z Was. Przecież jak "oddam łyżkę", niech inni się martwią za co postawić mi grób i utrzymać miejsce. A jeśli po 20 latach nie znajdzie się nikt, kto przedłuży Ci "najem"... W naszym mieście i jego okolicach nie brak przykładów, że z szacunkiem dla zmarłych delikatnie mówiąc jest kiepsko. A czy po śmierci każdy z nas zwyczajnie nie zasługuje na spokojny wieczny odpoczynek?

Temat związany ze śmiercią poruszam właśnie teraz, kiedy miasto jest w trakcie rozstrzygania przetargu na administrowanie cmentarzem komunlanym. Przez ostatnie 15 lat obiektem zarządzał Tadeusz Porożyński. - Będziemy rozmawiać na wszystkie tematy, jak przetarg się skończy. Teraz mam zakaz. Trzymaj się zdrowo - zbywa mnie przesiębiorca pogrzebowy. Od wczoraj na stronie ratusza widnieje informacja, że do przetargu przystąpił jedynie Zakład Pogrzebowy T. Porożyńskiego, wyceniając swoje usługi na najbliższe dwa lata na 780 tys. zł. Miasto na realizację zadania przeznaczyło 738 tys. zł. - Do końca miesiąca mamy czas, żeby przetarg rozstrzygnąć. Wezwaliśmy już oferenta do uzupełnienia oferty w związku ze zmianą w Ustawie o zamówieniach publicznych - informuje Jarosław Rekowski, dyrektor wydziału komunalnego.

Reklama | Czytaj dalej »

Cmentarna matematyka

Jak wspomniałam we wstępie, za pojedyncze miejsce na okres 20 lat na cmentarzu komunalnym zapłacimy 275 zł, za podwójne 550 zł. A za wjazd na cmentarz?: - Nic nie musi być - rzuca Tadeusz Porożyński, zanim kończy ze mną rozmowę. Administracja cmentarza podaje jednak konkretną stawkę 162 zł, z zaznaczeniem, że to opłata za wielokrotny wjazd do jednego grobu. Skoro były prezes basenu nazywa przedsiębiorcę pogrzebowego "burmistrzem umarłych", ja pozwolę sobie cmentarz przyrównać do miasta umarłych, a Chojnice miasta żywych. I tak w mieście żywych jego mieszkańcy płacą także za swoje włości. Rocznie m2 gruntu, czyli podatku od nieruchomości, kosztuje nas 22 gr. Gdyby przełożyć stawki z jednego miasta do drugiego, to roczny podatek od naszego cmentarnego domu (3 m2) wyniósłby 1,47 zł (podatki od gruntu i nieruchomości). Przy takiej stawce za 275 zł moglibyśmy opłacić grób na 187 lat, a nie 20 jak jest obecnie. Dlaczego życie po śmierci jest takie drogie? I za co tak naprawdę płacimy? O stan grobów dbają bliscy, w kwestii zarządcy są: utrzymanie alejek, sieci wodociągowej, oświetleniowej, ogrodzenia, dróg, zieleni. Na cmenatarzu komunalnym mamy komfort poruszania się po polbruku, na parafialnym grzęźniemy w błocie. Miejsce na cmentarzu administrowanym przez parafię - Bazylikę Mniejszą jest ciut tańsze. Opłata za pojedyncze miejsce wynosi 250 zł, podwójne 500 zł. - To dlatego, że nie jest doliczany podatek parafialny - słyszymy w biurze parafialnym.

Jeszcze trochę liczb. Pochówek w kolumbarium na cmentarzu komunalnym. Nisza na 99 lat, a w praktyce do momentu funkcjonowania cmentarza, to wydatek od 5 do 7 tys. zł brutto, bez względu na ilość urn, jaką w niej umieścimy. Do tego trzeba doliczyć koszt wykonania i montażu płyty nagrobnej, czyli jakieś 800 zł. Prace zlecane są jednemu kamieniarzowi, żeby były jednorodne.

Szacunek dla wybranych


Po ponad 70 latach leżenia pod płotem cmentarza przy ul. Kościerskiej godnego pochówku doczekać mają się żołnierze września 1939 r. Dzięki staraniom biura posła Aleksandra Mrówczyńskiego (PiS) 18 lipca ekshumację rozpocznie IPN. Obrońcy Chojnic spoczną w Mogile Żołnierzy Wojska Polskiego na Cmentarzu Parafialnym. - To wstyd, że przez tyle lat nikt nie zadbał o naszych bohaterów - zauważa Wojciech Rolbiecki z PiS. Władze miasta za to dbają o żołnierzy spoczywających na Cmentarzu radzieckim. Rokrocznie mimo przewijającej się fali krytyki 14 lutego kwiaty przy ul. Kościerskiej składa m.in. burmistrz Arseniusz Finster. Takiego obrazka nie uświadczymy na Cmentarzu Ofiar Zbrodni Hitlerowskich mieszczącym się przy ul. Gdańskiej. Może zdaniem władz wystarczy pojawić się 1 września w Dolinie Śmierci?

- Tam, gdzie są miejsca pochówku żołnierzy nie są ponoszone opłaty. Na utrzymanie obiektów otrzymujemy od 2 do 5 tys. zł rocznie z urzędu wojewódzkiego. Za te pieniądze kosimy trawę, czy palimy lampki - informuje dyrektor komunalki.

Nad tym, kto powinien opłacać groby chojniczan leżących w alei zasłużonych zastanawiają się obecnie radni. Ja w tym miejscu stawiam pytanie - co w takim razie daje " tytuł zasłużonego", skoro miasto nie jest w stanie zapewnić godnego spoczynku jego posiadaczowi? Pójdę jeszcze dalej. Dlaczego przeciętny mieszkaniec Chojnic po 20 latach ma zostać "skopany", tylko dlatego, że nie ma bliskiej osoby, która zapłaciłaby za jego grób? Wobec śmierci wszyscy jesteśmy równi, po najwyraźniej nie.

Kropką nad "i" niech będzie przykład z Nieżychowic, gdzie ksiądz zlikwidował kilka zabytkowych nagrobków przy okazji porządkowania placu kościelnego. Duchowny tłumaczył, że chciał uporządkować teren i godnie uczcić pamięć zmarłych. Posiłkował się przy tym zgodą na przesunięcie dwóch nagrobków sprzed ponad 10 lat. Argumentacji ks. Ryszarda Ptaka nie podzielił wojewódzki konserwator zabytków, który poprosił o zbadanie sprawy chojnicką policję. Ta śledztwo umorzyła ze względu na brak wyczerpania znamion czynu zabronionego. Nie spodziewałam się innego rozstrzygnięcia, słysząc w trakcie mojego przesłuchania z ust prowadzącego, że "ksiądz chciał dobrze" i "jak dla mnie to nie były już groby".


Temat śmierci nie jest tematem miłym, ale dotyczy każdego z nas. Dlatego też zachęcam Was do dyskusji o "życiu po śmierci" w Chojnicach.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

15 komentarzy

~Piotr
Do ,,Charzykowianin,, - ty znowu próbujesz wciagnac do dyskusji. Z tobą nie można dyskutować, ty sie musisz leczyć, zawistny, zaciekły człowieczku. Wiadomo kto pisze ! Nie martw się o Aleję zasłużonych w Chojnicach, martw się o Charzykowy. Tam twoje miejsce, i tam będziesz kiedyś leżał, z pewnością nie bedziesz w Alei zasłużonych !!!
21 Maja 2018, godzina 07:04
Oceniono 24 razy 20
~Gość
Do ,,teoretyczne prawo....,, znowu klepiesz te swoje urojone bzdety o korupcji, prokuratorach, sędziach, policjantach, teraz jeszcze księża. Tsk czytając to jesteś człowieku najwyraźniej chory, czas na lewatywę .
20 Maja 2018, godzina 22:25
Oceniono 33 razy 25
~xxx
TO NIE DROGO,PRZECIEŻ TO 2O LAT JAKBY BYLO 500 TOP MYŚLĘ ŻE OK.
31 Sierpnia 2017, godzina 13:31
Oceniono 19 razy 7
~Mat
Według mnie najlepsza jest kremacja dostaniesz proszy bliska ci osoba jest z tobą w domu a nie cmentarze pomniki i płacenie hajsu zastanówcie się nad tym. Wolę to niż wycieczki na cmentarz.
13 Lipca 2017, godzina 14:26
Oceniono 18 razy -4
~do teoretyczne prawo
Pamietaj, że król nieboszczyków, jak każdy król stanowi prawo, a nie poddani.
08 Lipca 2017, godzina 15:02
Oceniono 35 razy -3
~teoretyczne prawo a realna chojnicka korupcyjna rzeczywistość

W Polsce przepisy prawa są w rzeczywistości nagminnie łamane i ignorowane. Chojnice jako polskie miasteczko są tego wyraźnym przykładem. Wyżsi urzędnicy rządowi i samorządowi, policjanci, prokuratorzy, sędziowie, bogatsi mieszkańcy, a szczególnie otoczony nielegalnym immunitetem kler katolicki poprzez korupcyjne znajomości generalnie mogą ignorować prawo polskie bo nikt nie odważy się ich pociągnąć do odpowiedzialności. Chojnicki wymiar sprawiedliwości rutynowo zaniechuje swoich obowiązków służbowych wobec wpływowych chojniczan - często posuwając się nawet do aktywnego tuszowania przestępstw, ich dowodów, i do umazania dochodzeń i procesów sądowych w oparciu o nieuczciwe kruczki i wybiegi techniczne (jak zagubienia dowodów, przeciąganie procesów aż po przedawnienie, poprzez fałszowanie dokumentów i dowodów, i inne poprzez inne oszustwa prokuratorów, sędziów, i policjantów).

Z premedytacją i w poufnym porozumieniu prowadzący dochodzenie policjanci i nadzorujący ich prokuratorzy z góry wiedzą i ustalą, które dochodzenia umorzyć pomimo jednoznacznych dowodów przestępstwa, a które dochodzenia choćby na podstawie wyssanych z palca spreparowanych bezpodstawnych oskarżeń zakończyć rozdmuchanym bezpodstawnym oskarżeniem o przestępstwo i skierować do sądu. W Chojnicach mamy wiele przykładów korupcyjnego tuszowania przestępstw przez chojnicką prokuraturę, sąd i policje, których dopuścili się lokalni samorządowcy, chojnicki kler, i wpływowe w Chojnicach osoby. Jednocześnie osoby, które śmiały ujawniać i żądać praworządności wobec popełniających przestępstwa samorządowców, ich skorumpowanych popleczników, lub przez popełniający przestępstwa kler katolicki byli prześladowani bezpodstawnymi oskarżeniami, dochodzeniami i procesami sądowymi i byli uznawani jako winni fikcyjnych przestępstw i rutynowo karani przez chojnickich sędziów wyrokami w zawieszeniu! Gdy później te bezpodstawne wyroki oparte na fikcyjnych oskarżeniach były analizowane przez sądy apelacyjne poza Chojnicami to ulegały unieważnieniu jako całkowicie bezpodstawne i niesprawiedliwe!


To, że żaden chojnicki policjant ani prokurator nie odważy się postawić w stan oskarżenia katolickiego kleru wie każdy chojniczanin już od dziecka. Katoliccy księża mogą z pełną tolerancją i aktywna ochrona ze strony chojnickiej policji jeździć po pijanemu (i ze sądowym zakazem prowadzenia pojazdów swoimi samochodami) i zabijać przypadkowych ludzi a dodatkowo chojnicka prokuratura zatai przed społeczeństwem fakty, że kler powoduje śmiertelne wypadki samochodowe po pijanemu!

Domyślam się, że jak zwykle policjanci w korupcyjnym porozumieniu z chojnicką prokuraturą z góry ustalili, że zarzuty przeciwko plebanowi z Nieżychowic muszą być umorzone. Według niepisanego lecz obowiązującego w Polsce katolickiego szariatu kler katolicki jest ponad prawem!

Ciekawe, czy chojnicki kler dopuścił się przestępstw pedofilii, które zostały zatuszowane przez chojnicką prokuraturę i policje? Z czasem informacje o wszystkich zatuszowanych przestępstwach wyjdą na światło dzienne!

W przypadku grobów ponownie teoretyczne prawo polskie rzadko ma powiązanie z rzeczywistym stanem rzeczy - a szczególnie gdy znieważania grobów i szczątków ludzkich dopuszcza się kler katolicki to policja i prokuratura rutynowo zaniechuje by dopełniać swoje obowiązki i otacza kler nielegalną pobłażliwością.

Co ciekawe - zapisane w kodeksie karnym polskie prawo jednoznacznie określa niszczenie i znieważanie grobów jako przestępstwo. Przepisy kodeksu karnego nic nie wspominają o tym, że szacunek dla grobów i zwłok ludzkich uwarunkowany jest wniesieniem opłat i okupem dla administratora lub właściciela nekropolii. W przepisach nie ma także żadnej informacji jak długo należy okazywać ten szacunek dla grobu i dla spoczywających w nim ludzkich szczątków - tak wiec według polskiego prawa karnego arbitralny okres 20 lat czy jakikolwiek inny nie ma znaczenia prawego.


Znieważenie zwłok ludzkich, ograbienie grobu (art. 262 kodeksu karnego)
Art. 262 kk
§ 1. Kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Kto ograbia zwłoki, grób lub inne miejsce spoczynku zmarłego, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

07 Lipca 2017, godzina 18:45
Oceniono 79 razy -7
~Janek
Dla mnie największym złodziejstwem jest pobieranie opłaty za 20 lat z góry. Za mieszkanie płaci się co miesiąc, podatki od nieruchomości co kwartał, opłaty za użytkowanie wieczyste co rok. A tu masz - dzierżawca cmentarza chce od razu za 20 lat. Dlaczego nie można opłacić grobu za 1 rok, 2 lata, 5 lat itd? Starsi ludzie często nie mają na lekarstwa i jedzenie a tu muszą zapłacić za podwójny grób grubo ponad 500 zł. To jest prawdziwy skandal. Myślę, że chojnickie władze powinny po rozstrzygnięciu przetargu i zawieraniu umowy wymusić to na dzierżawcy cmentarza. Przy okazji jest tu możliwość dla naszych radnych aby wykazali się dbaniem o dobro wyborców oraz swoją skutecznością
07 Lipca 2017, godzina 16:39
Oceniono 49 razy 35
~M.
Niech autorka sprawdzi jakie są przeciętne koszty wywozu śmieci z cmentarzy... Dojdzie wtedy do wniosku, że te opłaty wcale nie są takie wysokie...
07 Lipca 2017, godzina 14:18
Oceniono 58 razy -4
~Prawilny
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
07 Lipca 2017, godzina 09:13
Oceniono 41 razy -15
~prośba do p Porożyńskiego
jest problem ścinania trawy np przy wejściu chyba drugim gdzie stoja 2 budki ze zniczami , kwiatami ...pod płotem i okolicach w ogóle nie jest ścinana trawa , - przy wejściu po lewej stronie , tamtędy wiele ludzi przechodzi do iinnych grobów i ja tez , wstyd , w innych miejscach czasem jest ścinana ale tam nigdy na tym placyku po lewej jak się wchodzi
07 Lipca 2017, godzina 08:48
Oceniono 28 razy 20
~Edyta
Niestety jestem częstym gościem na cmentarzu i widzę poważny według mnie problem. Poza tym, że w tej chwili chwasty i trawa są wyższe od pomników, to już pozostawiam bez komentarza. Chodzi mi o inną sprawę, o szacunek właśnie. Otóż przy wejściu na cmentarz pierwszą furtką, idąc od strony miasta, po prawej stronie w rogu, pochowani zostali ludzie bezdomni, bez rodziny - nie wiem, ale na pewno na koszt miasta. Te kilkanaście grobów jest tak zaniedbanych, że bardziej już nie można. Rozumiem, że nie mieli rodzin, ale kompletnym brakiem wyobraźni, szacunku i logiki kierowała się osoba, która decydowała o pochowaniu takich ludzi w jednym miejscu. Stałam dwa dni temu nad tymi grobami i łza się w oku kręciła. Jeśli ludzie samotni chowani byliby pośród innych, zadbanych grobów, to zapewne co jakiś czas na tym samotnym grobie, również ktoś zapaliłby znicz. Jeśli jednak mam pójść i kupić 20 zniczy i postawić na każdym takim grobie, lub uprzątnąć nieco otoczenie - to niestety tego nie zrobię - nie mam tyle pieniędzy, ani tyle czasu. Niejednokrotnie palę "świeczkę" na opuszczonym grobie, wiem, że wielu ludzi tak robi. Chciałabym, aby ten, który decyduje o miejscu spoczynku osób samotnych, miał więcej wyobraźni i zaczął chować samotnych wśród innych, zadbanych grobów. To też czysta ekonomia i logistyka, nie będzie się musiał nimi zajmować,bo zrobią to inni, ludzie z sercem, a tak...??? Zrobiłam nawet kilka zdjęć, ale nie chcę tego tutaj zamieszczać, bo mam szacunek do zmarłych, których tam pochowano - zdjęcia chciałam wykorzystać, by zarządca zobaczył, jak to wygląda....
07 Lipca 2017, godzina 06:58
Oceniono 41 razy 31
~kamfora
275 zł od grobu i prawie 370 tys. rocznie na administrowanie cmentarza. Dobry biznes
06 Lipca 2017, godzina 20:39
Oceniono 40 razy 30
~Charzykowianin
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
06 Lipca 2017, godzina 20:27
Oceniono 68 razy -30
~gowno
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
06 Lipca 2017, godzina 17:19
Oceniono 42 razy -34
~greg
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
06 Lipca 2017, godzina 15:47
Oceniono 32 razy -12

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 445.00 458.00 DKKDKK 62.20 63.80
EUREUR 465.00 478.00 RUBRUB 5.80 7.50
CHFCHF 462.00 477.00 NOKNOK 44.30 45.90
GBPGBP 538.00 553.00 SEKSEK 42.80 44.40
Aktualizacja: 2022-07-04 14:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 449.26 454.00 DKKDKK 62.80 63.53
EUREUR 468.04 473.50 RUBRUB 5.90 7.40
CHFCHF 466.03 472.00 NOKNOK 45.16 45.97
GBPGBP 544.56 547.00 SEKSEK 43.48 44.31
Aktualizacja: 2022-07-04 14:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Gdzie wybierasz się na wakacje?
Ceny paliw2022-07-04

E95 E98 ON LPG
BP 7.63 zł 8.46 zł 7.64 zł 3.34 zł
Circle K 7.63 zł - 7.63 zł 3.29 zł
Lotos Optima 7.63 zł - 7.64 zł 3.31 zł
MZK 7.66 zł 8.39 zł 7.64 zł 3.29 zł
Orlen 7.63 zł 8.22 zł 7.64 zł 3.36 zł
PKS 7.66 zł - 7.79 zł 3.36 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij