Środa, 21 Lutego 2024 | Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Projekt dotyczący in vitro gotowy

Zespołowi przewodniczy wiceburmistrz Edward Pietrzyk, a prace koordynuje burmistrz Arseniusz Finster.

Zespołowi przewodniczy wiceburmistrz Edward Pietrzyk, a prace koordynuje burmistrz Arseniusz Finster.

Ekspertka od naprotechnologii przyjedzie do Chojnic w sierpniu. Dziś po raz pierwszy spotkał się zespół, którego zadaniem jest opracowanie programu wsparcia prokreacji dla chojniczan. Jako zadanie domowe jego członkowie dostali lekturę sporządzonego przez urzędnika z ratusza gotowego projektu programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego, by wnieść do niego ewentualne uwagi.


Projekt programu dotyczącego in vitro sporządził Grzegorz Czarnowski, urzędnik z wydziału edukacji, wychowania i zdrowia, który również jest członkiem zespołu zadaniowego. Został opracowany na bazie programu zdrowotnego ws. in vitro dla Częstochowy oraz rządowego programu ochrony zdrowia prokreacyjnego. Zapisano w nim kwotę 200 tys. zł na realizację w pierwszym roku, co ma pokryć 26 procedur zapłodnienia pozaustrojowego oraz promocję programu finansowanego przez miasto.

Reklama | Czytaj dalej »

Na wstępie spotkania przewodniczący zespołu wiceburmistrz Edward Pietrzyk przedstawił harmonogram wdrażania programu wsparcia prokreacji dla chojniczan. Praca nad nim ma trwać przez wakacje. Następnie musi zostać zaopiniowany przez zewnątrzną agencję. Przyjęty uchwałą powinien być w październiku lub w listopadzie. Wówczas do końca roku ma odbyć się konkurs grantowy, w którym wyłoniony zostanie realizator programu. Wreszcie od stycznia program by wystartował.

Grzegorz Czarnowski przewiduje także edukację zdrowotną w zakresie zdrowia prokreacyjnego w szkołach średnich. Szacowany koszt to 5 tys. zł. Pary leczące się na niepłodność mają też mieć zagwarantowaną opiekę psychologiczną. Ze wszystkich części składowych programu radni dostali dziś opracowany podpunkt części medycznej w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. W drugim punkcie wpisano na razie jedynie hasło "inna". Pierwszy punkt został określony przez przewodniczącego komisji jako zadanie domowe. To ma zostać "odrobione" do 9 sierpnia. Zespół zajmie się wówczas uszczegółowieniem projektu in vitro i wysłucha dr n. med. Aleksandrę Kicińską, która według informacji od koordynatora zespołu, czyli burmistrza, na przedstawienie zagadnienia naprotechnologii zarezerwowała sobie nawet kilka godzin łącznie z dyskusją.

Arseniusz Finster podkreślał dziś, że nie słyszał o samorządzie, który dofinansowuje naprotechnologię i zapowiedział, że będzie pytał ekspertkę czy da się wpisać taką procedurę od początku do końca w konkretny program. Kolejne spotkanie zespołu zaplanowano po tygodniu - 16 sierpnia. - Wówczas będziemy wiedzieli, czy będą dwa filary programu - mówił włodarz.

- By osiągnąć konsensus, musimy dać szansę programowi naprotechnologii - zauważyła  Marzenna Osowicka, która jako jedyna spośród radnych zabrała dziś głos. - Nie możemy wyróżniać tylko jednej grupy, która chciałaby leczyć się za pomocą in vitro. Uczulała by zadbać także o drugi filar.

- Nie możemy wyróżniać tylko jednej grupy...

- Ja nie szukam żadnego konsensusu - wyraźnie podkreślał koordynator zespołu ds. programu wsparcia prokreacji. - Czy będzie in vitro i naprotechnologia, to ja nie wiem. Być może nawet dojdziemy do wniosku, że żadnego programu nie stworzymy, bo będzie zbyt trudny.

Jak w takim razie będzie wyglądała część edukacyjna i psychologiczna chciała wiedzieć pedagog Adelina Jarzemska z Centrum Psychologiczno - Pastoralnego "Więź", jedyna członkini powołanego przez burmistrza zespołu eksperckiego obecna dziś na spotkaniu.

- Część edukacyjną do in vitro dokładamy do in vitro, a część edukacyjną do naprotechnologii dokładamy do naprotechnologii. Moim zdaniem tworzymy dwa programy, które potem być może uda nam się połączyć w jeden program - odpowiedział burmistrz Chojnic.

- Część edukacyjną do in vitro dokładamy...

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

27 komentarzy

~a gdzie bezradny łengowski, który nic nie mówi na sesjach
i na niczym się nie zna i jeszce jest w zespole don in vitro, to dopiero szopka robiona ze społeczentwa chojnickiego
13 Lipca 2017, godzina 11:50
Oceniono 5 razy 1
~Kruchciany specjalista od weryfikacji usiłuje myśleć!

Oto nowy pastoralny fachowiec od weryfikacji i lustracji kobiet:
~spokojnie, ludzie
ten facet napisał o weryfikacji!!! nie o skreśleniu wszystkich kobiet, ale o WERYFIKACJI!!!!! potem podał, że nie wszystkie kobiety są po skrobankach i tabletkach poronnych, czemu się pocicie tak, a nie doczytacie porządnie

wszędzie jest weryfikacja, a nie - dawanie wszystkim wszystkiego jak leci, do adopcji dziecka też przechodzi się eliminację, a wręcz odsiew, to czemu w tym przypadku ma być inaczej? narkomance lub kobiecie alkoholiczce też dacie in vitro?

czytać już zapominacie z tej nienawiści do wszystkich i wszystkiego???
08 Lipca 2017, godzina 20:34


To prywatna sprawa osób starających się o dzieci i ich lekarzy czy in-vitro to metoda dla nich. Te ewaluacji muszą być kompletnie prywatne bez udziału osób postronnych.

Zdecydowanie jest przeciwny jakiejkolwiek ewaluacji kobiet chcących posiadać dzieci - a szczególnie jestem przeciwny wszelkim lustracjom i weryfikacjom przez katolickich plebanów, przez członków kółek różańcowych i miłośników radia Maryja, przez fanatyków powiązanych z organizacjami religijnymi, przez IPN, samorządy lokalne, i wszelkie inne grupy nie mające bezpośredniego udziału w przeprowadzeniu procedury medycznej i opieki medycznej.

09 Lipca 2017, godzina 16:53
Oceniono 22 razy -6
~Pastoralni psycholodzy i pastoralni znawcy kobiet śmieszą mnie lecz czasami wzbudzają strach!

To właśnie tacy pastoralni geniusze w dziedzinie kobiecej psychologi jak ci którzy piszą:
~do ~Do IDIOTY poniżej:
a co, nieprawda???? podsłuchaj sobie, o czym baby rozmawiają, są takie i my faceci nawet o tym nie wiemy, bo za głupi na takie rzeczy jesteśmy, ale wystarczy w towarzyskie babskim nastawić cha, nie wszystkie oczywiście kobiety, nie wszystkie, ale takie asy zrobaczywiałe są
08 Lipca 2017, godzina 19:10

i
~ci kruchciani intelektualiści płacą podatki, i to nie małe, bo pełnie i nie umarzane, więc mogą mieć zastrzeżenia na co idą ich pieniądze, nie każdemu pasuje 500+ i płacenie na cudze dzieciaki, to jeszcze opłacanie sztucznego zapłodnienia kobietom, które nie zawsze na to zasługują
08 Lipca 2017, godzina 19:01

najchętniej tak jak dawniej po katolicku palili by kobiety na stosach jako czarownice i wiedzmy gdyby uszło im to bezkarnie!
09 Lipca 2017, godzina 16:49
Oceniono 21 razy -7
~dokumenty przy adopcji w Polsce
Wymagane dokumenty

Życiorys.

Odpis aktu małżeństwa (aktualny) (w razie wcześniejszego rozwodu - akt rozwodowy)

Odpis aktu urodzenia – rodzice nie pozostający w związku małżeńskim.

Potwierdzenie stałego zameldowania

Zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach

Zaświadczenia z poradni uzależnień

Zaświadczenia lekarskie o ogólnym stanie zdrowia z adnotacją, że wymienione osoby mogą opiekować się dzieckiem oraz badania dodatkowe

Zaświadczenia lekarskie z poradni zdrowia psychicznego

Opinie z miejsc pracy

Sam ośrodek wystąpi do rejestru karnego o oświadczenie o niekaralności.

Dokumenty do in vitro w Chojnicach:BRAK
09 Lipca 2017, godzina 14:04
Oceniono 19 razy 1
~in vitro w Chojnicach dla wszystkich, kto che, dawać!!! chociaż adopcja....
Zdecydowanie jest przeciwny jakiejkolwiek ewaluacji kobiet chcących posiadać dzieci

http://www.infor.pl/prawo/dziecko-i-prawo/adopcja/686621,Procedura-adopcyjna-na-co-sie-przygotowac.html

Procedura adopcyjna – na co się przygotować

Zdecydowaliście się na adopcję? Najważniejsze, to uzbroić się w cierpliwość potrzebną do przejścia przez długi i skomplikowany proces adopcyjny. Oto jak należy postępować krok po kroku, żeby powiększyć swoja rodzinę o wyczekiwanego malca. Zanim sąd wyrazi zgodę na przysposobienie, dziecko i rodzice muszą się dobrze poznać.
Rodzica oceni psycholog

Ośrodki dbają o to, by kandydaci na rodziców posiadali odpowiednie predyspozycje psychologiczne. W tym celu aranżują rozmowy z psychologiem, który po przeprowadzeniu testów wydaję odpowiednią opinię.

Następnie pracownik bada warunki, w jakich żyją przyszli rodzice - ogląda mieszkanie, poznaje tryb życia kandydatów i ich sytuację rodzinną. W czasie tego badania nie angażuje się otoczenia np. sąsiadów, jest to raczej wywiad wewnątrzrodzinny.

Na tym etapie Komisja Kwalifikacyjna Ośrodka Adopcyjnego decyduje o dopuszczeniu rodziców do dalszej procedury.

Pozytywna decyzja nie przesądza jeszcze o powodzeniu adopcji – jest to dopiero połowa drogi. Przed rodzicami jeszcze szkolenie. Minimalna długość szkolenia to 35 godzin dydaktycznych. Powinno być ono prowadzone w taki sposób, a by zapewnić rodzicom aktywny udział w zajęciach.

Obowiązek posiadania świadectwa ukończenia szkolenia nie dotyczy kandydatów spokrewnionych lu spowinowaconych z dzieckiem lub sprawujących nad nim rodzinna pieczę zastępczą.

Pięć godzin szkolenia powinny zajmować warsztaty z zakresu wzmacniania prawidłowej motywacji kandydatów do adopcji. Przyszli rodzice zapoznają się też z aspektami prawnymi przysposobienia oraz z formami pomocy państwowej dla rodziców adopcyjnych. Zajęcia obejmują również elementy rozwoju dziecka, jego zdrowia czy pielęgnacji niemowląt. Kandydaci uczestniczą w warsztatach umiejętności wychowawczych. Uczą się wspomagania rozwoju dziecka z różnorodnymi problemami czy zaburzeniami. Poznają tez problematykę jawności adopcji, czyli prawdy o pochodzeniu dziecka.


A w Chojnicach rozdają dzieci jak leci???????? psychopatom, narkomanom, pedofilom, pijakom, hazardzistom.....

nada jesteś przeciwny weryfikacji????
09 Lipca 2017, godzina 14:01
Oceniono 18 razy 0
~do Mariusza
starałem się z żoną o dziecko z adopcji, przez rok byliśmy pod ostrzałem wszelkich pytań i testów, nawet o dziadków się pytali, czy czasem nie byli alkoholikami, czy mieli choroby itd, to, co się działo, przechodziło ludzkie pojęcie, a potem nas odrzucili, bo zaznaczyliśmy w ankiecie, że nie chcemy dziecka z FAS. Nawet po sąsiadach chodzili robiąc wykład środowiskowy, co z nas za małżeństwo.

Czym się różni więc adopcja od in vitro - i tu dziecko w rodzinie i tu dziecko w rodzinie, dlaczego więc nie badać tych ludzi pod kątem alkoholizmu czy narkomanii, tylko tyle, czy mają warunki na dziecko, czy tylko chcą kolejne za 500+.

Takie czasy. Z innej fundacji przeszliśmy wszystkie testy, mieliśmy już prawie dziecko, maleńki chłopczyk od samotnej matki, która zostawiła je w szpitalu, byśmy z żoną na etapie pre-adopcji, aż matka biologiczna zgłosiła się po nie, bo sprawdziła, że otrzyma 500+. Mieliśmy pecha. In vitro odpada, żona nie jest w stanie donosić ciąży.

In vitro nie powinno być programem - kto chce, kto chce, bo mamy jeszcze fundusze.
No, ale skoro wiesz wszystko najlepiej, to pewnie - może Łukasz, Twój ulubiony bohater, też zgłosi się po dziecko, dałbyś mu?
09 Lipca 2017, godzina 13:39
Oceniono 19 razy -3
~do - poniżej
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
09 Lipca 2017, godzina 06:44
Oceniono 29 razy -19
~Znalazł się kruchciany specjalista od weryfikacji!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Lipca 2017, godzina 21:49
Oceniono 36 razy -18
~spokojnie, ludzie
ten facet napisał o weryfikacji!!! nie o skreśleniu wszystkich kobiet, ale o WERYFIKACJI!!!!! potem dodał, że nie wszystkie kobiety są po skrobankach i tabletkach poronnych, czemu się pocicie tak, a nie doczytacie porządnie

wszędzie jest weryfikacja, a nie - dawanie wszystkim wszystkiego jak leci, do adopcji dziecka też przechodzi się eliminację, a wręcz odsiew, to czemu w tym przypadku ma być inaczej? narkomance lub kobiecie alkoholiczce też dacie in vitro?

czytać już zapominacie z tej nienawiści do wszystkich i wszystkiego???
08 Lipca 2017, godzina 20:34
Oceniono 39 razy -9
~Czasami pastoralni psycholodzy i pastoralni znawcy kobiet śmieszą mnie lecz czasami wzbudzają strac
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Lipca 2017, godzina 20:26
Oceniono 41 razy -15
~Pokaż kwity, że płacisz w Chojnicach jakiekolwiek podatki .....
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Lipca 2017, godzina 20:18
Oceniono 42 razy -14
~do ~Do IDIOTY poniżej:
a co, nieprawda???? podsłuchaj sobie, o czym baby rozmawiają, są takie i my faceci nawet o tym nie wiemy, bo za głupi na takie rzeczy jesteśmy, ale wystarczy w towarzyskie babskim nastawić ucha,
nie wszystkie oczywiście kobiety, nie wszystkie, ale takie asy zrobaczywiałe są
08 Lipca 2017, godzina 19:10
Oceniono 36 razy -6
~ci kruchciani intelektualiści płacą podatki, i to nie małe, bo pełnie i nie umarzane, więc mogą
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Lipca 2017, godzina 19:01
Oceniono 45 razy -17
~kruchciani intelektualiści usiłują dyskutować problemy społeczne ...
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Lipca 2017, godzina 18:50
Oceniono 46 razy -14
~Do IDIOTY poniżej:
Chyba w twojej rodzinie były takie kobiety, dlatego napisałeś taki głupi komentarz.
08 Lipca 2017, godzina 18:14
Oceniono 44 razy 0

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 408.00 DKKDKK 52.60 55.70
EUREUR 429.00 441.00 RUBRUB 4.06 4.39
CHFCHF 449.00 462.00 NOKNOK 33.10 34.80
GBPGBP 500.00 513.00 SEKSEK 37.80 38.80
Aktualizacja: 2024-02-20 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.98 402.99 DKKDKK 52.70 55.60
EUREUR 430.44 434.76 RUBRUB 4.07 4.38
CHFCHF 450.51 456.94 NOKNOK 33.20 34.70
GBPGBP 501.73 508.20 SEKSEK 37.90 38.70
Aktualizacja: 2024-02-20 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-20

E95 E98 ON LPG
BP 6.32 zł 7.22 zł 6.69 zł 2.87 zł
Circle K 6.27 zł - 6.64 zł 2.84 zł
Moll Chojnice 6.32 zł - 6.69 zł 2.87 zł
MZK 6.27 zł 6.89 zł 6.63 zł 2.85 zł
Orlen 6.37 zł 7.13 zł 6.74 zł 2.87 zł
PKS 6.27 zł - 6.62 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij