Grodzisko nad Ostrowitem?
Na razie to tylko zarys pomysłu. Wójt chciałby w Ostrowitem, nad jeziorem o tej samej nazwie, gdzie archeolodzy prowadzą wykopaliska, stworzyć wizytówkę tej części gminy.
- Ostrowite to jedno z cenniejszych miejsc pod względem archeologicznym w Polsce. Mamy wspaniałą skarbnicę historii - podkreśla Zbigniew Szczepański. Wykopaliska prowadzą naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy dokopali się do śladów neolitu czy monety rzymskiej z początku naszej ery. We wsi położonej 10 km na południe od Chojnic znajdowała się osada wczesnośredniowieczna.
Wójt gminy Chojnice planuje spotkanie z archeologami z pobliskiej stacji archeologocznej w Białych Błotach, sołtysem wsi i właścicielem terenu nad jeziorem. - Żeby w uzgodnieniu z archeologami wykupić 2 - 3 hektary gruntu nad jeziorem Ostrowite celem stworzenia czegoś, co może być wizytówką południowej części gminy. Daleka jeszcze droga. Jest pewien pomysł. Mamy ustaloną już wstępną cenę. Na razie jest tajemnicą.
Reklama | Czytaj dalej »
- Żeby w uzgodnieniu z archeologami wykupić 2 - 3 ha...
Na wyspie na Jeziorze Ostrowite była osada wczesnośredniowieczna. Archeolodzy przebadali na razie niewielki obszar wyspy. Po wschodniej stronie wyspy znajdowały się mosty, które datowane są na XIII wiek. Drugie ze stanowisk archeologicznych ulokowane jest na wschodnim brzegu jeziora. Zajmuje przestrzeń ok. 24 ha. Znaleziono tam dużą ilość ceramiki naczyniowej, kości zwierzęce i nieliczne przedmioty metalowe. Archeolodzy odkryli również tzw. grób książęcy, co było pewnym zaskoczeniem. Pozostały w nim fragmenty szklanego pucharka i złoty aureus cesarza Witeliusza (69 r.n.e). Oba przedmioty pochodziły z terenów Cesarstwa Rzymskiego. Od XI do początku XIV wieku na długości kilkuset metrów wzdłuż jeziora rozciągała się osada średniowieczna. W części północnej stanowiska ulokowane było cmentarzysko, na którym odkryto kilkadziesiąt grobów.
- A może nawet wykupić wyspę od parafii - wójt rozkręca się w swoich planach. Wśród swoich inspiracji wymienia średniowieczne grodzisko w Owidzu pod Starogardem Gdańskim.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (9)
- Komentarze Facebook (...)
9 komentarzy
Natomiast historycy i prokuratorzy z IPN-u po przeprowadzeniu szczegółowego dochodzenia jednoznacznie z całą pewnością stwierdzili, że wyspa na jeziorze Ostrowite została przekazana parafii katolickiej przez egipskiego faraona Cheopsa ponad 2600 p.n.e. Funkcjonariusze IPN-u są nawet w posiadaniu oryginalnego aktu darowizny. Tak wiec wyspa jest własnością parafii od ponad 4600 lat!
Czy też w zamian za odpuszczenie grzechów i w zamian za obietnice wygody i dostatków w niebiańskim raju była ta wyspa wyłudzona już wcześniej od jej poprzednich prawowitych właścicieli?
Czy być może przekazanie wyspy w łapska kościelne było łapówką za poparcie dla włodarza we wyborach samorządowych?
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!