Gdzie ci nasi chłopcy?
Mija trzeci dzień prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych przy hotelu Olimp, gdzie mieli zostać pochowani żołnierze września 1939 r. Na razie bez oczekiwanych efektów.
Archeolodzy od wtorku zrobili już kilka sondaży. Dopiero przy trzecim wykopie pojawiły się zaciemienia a za nimi nadzieja. Warstwa ziemi skrywała jednak nie ciała bohaterów a pozostałości po budowie. - Te zaciemienia, które wychodzą to są pozostałości związane z budową nowożytnych budynków z lat 70-tych. Wyciągamy jakieś styropiany, przedmioty o charakterze śmieciowym. Na razie nie ma tego co szukamy - mówi Bożena Marczyk-Chojnacka, kierownik prac archeologicznych.
Reklama | Czytaj dalej »
Jak podkreśla naukowiec sprawa nie jest jeszcze przesądzona, bo dopiero po przeszukaniu całego terenu można mówić o wynikach badań. - Nie raz się tak zdarzało, że ostatniego dnia prac natrafiliśmy dopiero na to czego szukaliśmy. Tutaj też tak może być, nic nie jest przesądzone. Może Niemcom nie chciało się iść z ciałami przez całą łąkę i pochowali naszych zaraz przy drodze. Minęło już trochę czasu. Jeśli człowiek pamiętał i zeznał, że tu pochowano naszych żołnierzy, to oni gdzieś tutaj są. Może nie był już w stanie wskazać dokładnie miejsca, ludziom starszym często mylą się kierunki, północ z południem. My przeszukamy cały teren. Trzydziestu polskich żołnierzy nie można tak zostawić.
- A może szczątków pozbyto się przy budowie hotelu? - zastanawia się Andrzej Lorbiecki inicjator ekshumacji żołnierzy września 1939 r.
Archeolog Bożena Marczyk-Chojnacka i lokalny pasjonat historii Andrzej Lorbiecki.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (8)
- Komentarze Facebook (...)
8 komentarzy
Stawy na sprzedaż
Na najbliższej sesji Rady Miejskiej (21.03.) będzie głosowana uchwała w sprawie zbycia nieruchomości gruntowej położonej przy ul. Igielskiej. Teren ma ponad 4 hektary.
17 marca 2011 18:01 14
Podziel się: wykop.pl nk.pl
Za tym laskiem znajduje się teren przeznaczony na sprzedaż.
Zobacz więcej
Znajduje się w dolinie Strugi Jarcewskiej , w pobliżu tzw. cmentarza francuskiego i Zakładu Mleczarskiego. Początkowo działka obejmowała większy obszar, ale zmniejszono ją o teren zajmowany przez kolektor deszczowy i dziesięciometrowy pas gruntu przylegający do drogi wiodącej w stronę Lasku Miejskiego przed wojennego Parku Miejskiego. Biegnie ona pomiędzy ogrodzeniem mleczarni, a dawnym cmentarzem. Obecnie, jak poinformował nas dyrektor Wydziału Gospodarowania Przestrzenią Jacek Marczewski, na tej działce zlokalizowane są m.in. stawy. Dzierżawione są przez firmę Andrzeja Skiby, która je uporządkowała. Po przyjęciu uchwały przez radnych zostanie wykonana wycena i ogłoszony przetarg.
Zgodnie z przyjętym w marcu 2010 planem zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu miasta, omawiany teren jest przeznaczony dla zieleni i wód stojących. Można na nim urządzać m.in. „wszelkie formy zagospodarowania terenu związane z rekreacją i wypoczynkiem (m.in. place zabaw dla dzieci, ścieżki zdrowia, trasy rowerowe, trasy konnych przejażdżek, urządzenia sportowe i inne towarzyszące).” Możliwe jest też rolnicze lub ogrodnicze wykorzystanie pozyskanej nieruchomości.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!