Poetycka noc
23. edycja Chojnickiej Nocy Poetów przeszła już do historii. Renata Dancewicz, Zdzisław Wardejn, Jerzy Trela oraz zespół Chwila Nieuwagi, Robert Kasprzycki z zespołem oraz Teatr Piosenki byli magnesami, które ponownie przyciągnęły publiczność do Fosy Miejskiej.
Imprezę rozpoczął występ laureatek Kwietniowych Spotkań z Poezją Julii Stoltmann z Gimnazjum w Brusach i Moniki Wardyn z II LO w Chojnicach. Kolejnym punktem programu była prezentacja laureatów Konkursu Jednego Wiersza. Nagrody otrzymali I miejsce ex equo: Katarzyna Dybżyńska ze Świdnika, z wierszem pt. „Mapa odległości, analiza skali" oraz Stanisław Wasilewski z Żyrardowa, z wierszem pt. „Moja wioska". II miejsce ex equo: Mirosław Kowalski z Mysłowic, z wierszem pt. „Ekrany" oraz Renata Beata Diaków z Nowogrodu Bobrzańskiego, z wierszem pt. „Życie".
Reklama | Czytaj dalej »
III miejsce ex equo: Marcin D. Podolan z Opola, z wierszem pt. „Uniesienie" oraz Karol Graczyk z Torunia, za wiersz pt. „Rejs". Jury przyznało także wyróżnienia Dominikowi Żyburtowiczowi z Bonina za wiersz pt. „Dobranoc, ziemio", Karolowi Mrozińskiemu z Warszawy, za wiersz pt. „Wiosna - koniec świata" oraz Arturowi Śliwińskiemu z Warszawy, za wiersz „Dni, które poznamy".
W tomiku „Odblaski nocy”, wydanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnicach, poza utworami nagrodzonych poetów, znalazły się także w dwu dodatkowych kategoriach - „wiersze dostrzeżone” i „wiersze do poczytania”.
Pierwszą gwiazdą 23. Chojnickiej Nocy Poetów był zespół Chwila Nieuwagi, który w swojej twórczości łączy elementy folkloru, szczególnie górnośląskiego, w bardzo ciekawym, nowoczesnym wydaniu, klimatyczność jazzu oraz nastrojowość piosenki poetyckiej. W warstwie tekstowej, poza własnymi tekstami, posiłkują się także twórczością Bolesława Leśmiana, Marii Konopnickiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Juliana Tuwima oraz tradycyjnymi ludowymi utworami.
Pośród najjaśniejszych gwiazd, w roku znaleźli się Renata Dancewicz, która zaprezentowała twórczość Zuzanny Giczanki, polskiej poetki pochodzenia żydowskiego, Zdzisław Wardejn - wybitny aktor teatralny i filmowy oraz Jerzy Trela, który zaprezentował m.in. fragmenty „Dziadów” i „Konrada Wallenroda” Adama Mickiewicza. Poetycki kunszt zaprezentowali także poeci Piotr Mitzner, Mariusz Olbromski i Jerzy Fryckowski.
Muzycznie także było ciekawie. Gdy na scenie pojawił się Robert Kasprzycki z zespołem, publiczność była już dobrze „rozgrzana” i czekała na silne i wyraziste akcenty. Laureat Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, autor wielkiego hitu „Niebo do wynajęcia”, zapewnił widzom wyjątkowe doznania, zachwycił żywiołowością i profesjonalizmem.
Prawdziwym kombinatem poetyckim okazał się Teatr Piosenki stworzony przez Romana Kołakowskiego, który wystąpił ze spektaklem „Mistrzowie ballady: Cohen, Stachura, Dylan”. Najsłynniejsze ballady tych wielkich artystów zostały przedstawione w interpretacji artystów Teatru Piosenki oraz zespołu wokalnego Kagyuma i Orkiestry Teatru Piosenki.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (5)
- Komentarze Facebook (...)
5 komentarzy
kiedyś doigracie się pozwu od jakiegoś widza i przegracie raczej
cytat:
Dozwolone zatem będzie przede wszystkim rozpowszechnianie fotografii krajobrazów z widocznymi postaciami ludzkimi (np. sztafaż), osób na imprezach publicznych czy zgromadzeniach. Tutaj jednak kwestia legalności nie będzie zależeć od ilości osób znajdujących się na zdjęciu, lecz od relacji portretowanej osoby do treści wykonanego zdjęcia. Wydaje się zatem, że osoby biorące udział w zgromadzeniach publicznych, niosące transparenty czy skandujące hasła, godzą się na rozpowszechnianie swojego wizerunku.
Bez uzyskanej zgody możemy również rozpowszechniać wizerunek osób, jeśli fotografię wykonano w związku z pełnieniem przez nie funkcji publicznych, a w szczególności politycznych, społecznych czy zawodowych.
Osobom publicznym przysługuje węższy zakres ochrony sfery życia prywatnego w porównaniu ze zwykłymi obywatelami
Rób lecz nie rozpowszechniaj
Przestrzeń publiczna oraz prywatna są sferami, w których fotografowanie nie jest ograniczone. Zdjęcia możemy robić zarówno w centrach handlowych, na ulicy czy na prywatnych przyjęciach u naszych znajomych. Pamiętać należy natomiast, że swoboda wykonywania fotografii nie jest równoznaczna z legalną ich publikacją i rozpowszechnianiem. W tym przypadku należy mieć na uwadze możliwość naruszenia dóbr osób znajdujących się na zdjęciach, co może wiązać się z przykrymi dla nas konsekwencjami.
Ci co nie się przestraszyli deszczu i uciekli to niech żałują.
Składam najserdeczniejsze podziękowania głównemu organizatorowi i pomysłodawcy tejże imprezy, który w tym roku bardzo się postarał i ściągnął do Chojnic tak wspaniałych artystów do fosy.
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.
po co robicie ludziom zdjęcia, nie każdy sobie życzy, weekendfm nie ma zdjęć widowni, tylko artystów, a chojnice24 prawie zawsze stresuje ludzi na widowni, po co?
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!