Czwartek, 25 Lipca 2024 | Imieniny: jakuba, Krzysztofa, Walentyny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka, fot. Krzysztof Różycki

Premier z ministrami w Chojnicach

Rano Beata Szydło uczestniczyła w naradzie dotyczącej usuwania skutków nawałnicy w komendzie powiatowej straży pożarnej w Chojnicach. W czasie późniejszej konferencji apelowała do samorządowców o szybkie działanie. Nie zabrakło też wtrętów politycznych. Minister Mariusz Błaszczak dał zadanie marszałkowi województwa z PO, by ten posprzątał drogi wojewódzkie... Komentarza nie doczekały się za to słowa wojewody z PiS o grabieniu liści...

- Na dziś skutki są usunięte w ten sposób, że ludzie mogą zacząć myśleć o normalnym funkcjonowaniu i odbudowie swoich gospodarstw - mówiła premier Beata Szydło. Kolejny etap to szacowanie szkód, stąd apel do samorządowców, by docierali z informacjami do mieszkańców i szykowali wnioski. Rząd przyjął w tym tygodniu rozporządzenie, które ułatwi szacowanie szkód. - Chcemy zdążyć przed późną jesienią z odbudową.

- Pierwsze pieniądze zostały przekazane samorządom w poniedziałek. Otrzymały w sumie, to informacja na dzisiejszy poranek, ponad 42 mln zł. To jest wsparcie, które jest skierowane w sumie do 7300 rodzin. To wsparcie bezpośrednie. To błyskawicznie wydane rozporządzenie, bo poprzednicy potrzebowali kilka miesięcy - relacjonował minister Mariusz Błaszczak.

- Pierwsze pieniądze zostały przekazane...

Na odbudowę zniszczonych przez nawałnicę budynków rząd przekaże wsparcie w wysokości do 200 tys. zł, zamiast stu jak dotychczas. Do 100 tys. mają dostać też rolnicy po oszacowaniu szkód przez specjalne komisje.
Komendant główny straży pożarnej gen. Leszek Suski informował, że od 10 sierpnia PSP interweniowała blisko 24 tysiące razy, najwięcej w woj. pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. - Ratowaliśmy zdrowie i życie, zabezpieczaliśmy obiekty, które zostały uszkodzone, udrażnialiśmy drogi, dostarczaliśmy agregaty prądotwórcze...

- Od 10 sierpnia straż pożarna...


W akcjach od 10 sierpnia wzięło udział prawie 90 tysięcy strażaków. Generał Suski dziękował także osobom prywatnym, które szczególnie 11 sierpnia pomagały w dotarciu do niektórych miejsc, w tym Suszka.
Pani premier zapytana przez dziennikarza o komentarz w sprawie wypowiedzi wojewody Dariusza Drelicha o tym, że do grabienia liści nie będzie wzywał wojska, wstrzymała się z oceną. - Na podsumowanie, ocenę i wyciągnięcie wniosków przyjdzie czas, wtedy kiedy przywrócimy normalne funkcjonowanie i życie na tych terenach.

- Na podsumowanie i ocenę przyjdzie czas...

Mariusz Błaszczak przypominał, że ustawa o zarządzaniu kryzysowym w takich sytuacjach nakłada obowiązki na samorządowców najniższego szczebla. - Ustawa o zarządzaniu kryzysowym, gdzie w punkcie 19 jest hierarchia organizowania pomocy. Nie jest nią sołectwo, które jest tylko organem pomocniczym gminy. Na samym dole tej hierarchii jest wójt, burmistrz albo prezydent. Następnie jest powiat i tu jest konieczność powołania sztabu powiatowego.

- Ustawa o zarządzaniu kryzysowym...

- To tam na dole wy samorządowcy wiecie, czy mieszkaniec, który mieszka w oddaleniu od centrum wsi, ma prąd, wodę, co mu trzeba dowieźć, jaką służbę trzeba powiadomić - mówiła premier Szydło, która jednocześnie zaapelowała do marszałka województwa, by zaangażował się w pomoc i uruchomił swoje służby, bo niektórzy nie za bardzo są zorientowani, że mają takie możliwości. Do uprzątania dróg wojewódzkich Mieczysława Struka wezwał minister Błaszczak.  - Panie marszałku, pana zadanie. Do pracy! Skoro pan się obudził 5 dni po nawałnicy.

- Zaapeluję do pana marszałka...

Beata Szydło podkreślała, że samorządowców ze swojej pracy ocenią sami mieszkańcy. - Samorządowców ocenią wyborcy za rok. Ocena będzie wystawiona przez tych, którzy albo mają wsparcie, albo nie mają go u swoich wójtów i burmistrzów. Samorząd w sytuacji klęski i kryzysu jest niezwykle istotną jednostką. To wójtowie i burmistrzowie są tymi, którzy pierwsi powinni być wsród swoich mieszkańców, pomagać i apelować  o pomoc przez wojewodę. To wszystko co my robimy, nie zastąpi wójta, burmistrza, który zna swój region.

- Samorządowców ocenią wyborcy...


Po naradzie w komendzie przy ul. Gdańskiej premier ze swoimi ministrami, m.in. Elżbietą Rafalską, Antonim Macierewiczem, Krzysztofem Jurgielem, Andrzejem Adamczykiem wybrali się do Suszka i Małej Kloni.

 

Reklama | Czytaj dalej »

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

47 komentarzy

~Do PONIŻEJ :
DOBRE, bardzo DOBRE i 100% racji, to jest banda jakiej jeszcze w Polsce dotąd nie było!
24 Sierpnia 2017, godzina 23:12
Oceniono 41 razy 17
~Pisowska wizyta na zniszczonych terenach to jedynie akcja propagandowa!

Po tygodniu od nawałnicy Jarek zbawiciel dał rozkaz swoim pachołkom - broszce, antkowi, płaszczakowi i innym - by w otoczeniu pisowskiej telewizji i z pisowskimi dziennikarzami przyjechali do Rytla, i innych zniszczonych przez żywioł terenów zrobić sobie propagandowe filmy i zdjęcia na tle zdesperowanych tragedia mieszkańców, zdewastowanych domów i lasu. Jeszcze jeden przykład zakłamanej pisowskiej propagandy i udawanej troski o poszkodowanych mieszkańców.

Wbrew pisowskim kalkulacjom gdy kukły Jarka zbawiciela pojawiły się na zniszczonych terenach mieszkańcy Rytla i wielu innych zniszczonych miejscowości po tygodniu od nawałnicy poradzili sobie z pomocą woluntariuszy, strażaków, i wielu anonimowych darczyńców z najbardziej pilnymi pracami oczyszczania dróg i cieków wodnych i zabezpieczenia uszkodzonych domów. Nawet gdy pisowskie wojsko marszałka Antka przybyło pomagać po 4 dniach i po wielokrotnych prośbach o pomoc z oczyszczaniem rzeki i kanału z powalonych drzew to większość prac oczyszczających była już wykonana przez woluntariuszy i strażaków, którzy całe dni spędzili zanurzeni we wodzie usuwając z rzeki i kanału każdą gałąź, pień, lub konar jaki mogli ręcznie wyciągnąć z nurtów rzeki i kanału.

Praktycznie dla mieszkańców poszkodowanych terenów propagandowa wizyta pacynek Jarka zbawiciela była jedynie przeszkodą bo spowodowało to sztuczne zablokowanie dróg dojazdowych dla woluntariuszy i zaopatrzenia a także spowodowało wyłączenie z pilnych prac usuwania zniszczeń strażaków, policjantów, i wojskowych, którzy otrzymali rozkazy by prezentować się jako tło w czasie wizyty i na pisowskich zdjęciach i filmach propagandowych.

Publiczne przemówienia broszki, marszałka Antka, płaszczaka i innych elit pisowskich były jedynie wykorzystywane do konfabulacji bezpodstawnych oskarżeń wobec opozycji pisowskiej i do bezpodstawnego przechwalania się nieprawdziwymi informacjami na temat nieistniejącej pomocy dla pisowskiego rządu dla poszkodowanych mieszkańców w pierwszych dniach po nawałnicy. Oczywiście kukły Jarka zbawiciela pierwsze kroki skierowały do lokalnych kościołów by katolickiemu klerowi zaofiarować rządowe odszkodowania za prawdziwe i zmyślone zniszczenia spowodowane nawałnicą w królestwie niebieskim - kwoty pomocy rządowej dla kleru katolickiego są na razie tajne lecz za jakiś czas i te informacje wyciekną do domeny publicznej.

Dodatkowo swoją ignorancje i zlekceważenie potrzeb poszkodowanych mieszkańców i opóźnienia w pomocy ze strony wojewody pomorskiego, pisowskiego rządu, i pisowskiego wojska pisowcy starają się ukryć za pomocą niedomówień, kłamstw, i fałszywych informacji jako by ani burmistrz Czerska, ani sołtys Rytla, ani nikt inny nie prosił o pomoc. Jest to oczywiście zasłona dymna i próba ukrycia lekceważenia skali zniszczenia i cierpienia mieszkańców nawiedzonych żywiołem gdy na prośby o pomoc ze strony sołtysa Rytla i burmistrza Czerska pisowski wojewoda lekceważąco odpowiedział, że do grabienia liści i zbierania gałęzi nie będzie słał do Rytla pisowskiego wojska a także pogardy marszałka Antka, który pisowskim wojakom przybyłym do Rytla doradzał by nie ryzykowali i nie przemęczali się w czasie prac nad usuwaniem zniszczeń. Oczywiście było to przeplatane z fałszywymi i bezpodstawnymi zarzutami wobec polityków opozycji, i wobec społeczeństwa, które śmie bezczelnie domagać się pomocy od pisowskiego rządu podczas gdy pisowcy zajęci są demontażem polskiej demokracji i instytucji stojących na straży Polskiej Konstytucji i Polskiej demokracji.

Mam nadziej, że gdy do Polski powróci praworządność to zdegenerowane pachołki Jarka zbawiciela i sam Jarek zbawiciel trafią do wiezienia - tam gdzie jest ich miejsce - za łamanie praw Konstytucji RP, za niszczenie polskiego państwa prawa, za demontaż demokratycznego systemu władzy jaki Polacy przyjęli po 1989 roku, i za zdradę RP i za wszystkie działania na szkodę Polskiego społeczeństwa .

24 Sierpnia 2017, godzina 15:44
Oceniono 53 razy 19
~O wyznawcy PIS-u zabrali się za stawianie "-"
Tylko żebyście sobie palców nie połamali, bo takich wypadków przy pracy NFZ nie leczy!!!
23 Sierpnia 2017, godzina 20:15
Oceniono 45 razy 9
~Cóż za spojrzenia, pełne litości i współczucia
aż rzygać się chce kiedy normalny człowiek patrzy na te zakłamane mordy wybrańców narodu, "ludzi" pierwszego sortu, dobrych panów! Ch.... im wszystkim w ryj!
23 Sierpnia 2017, godzina 19:40
Oceniono 51 razy 15
~olek
z ciekawości po co państwo z dobrej zmiany
za nasze podatki
przyjechali do Chojnic
22 Sierpnia 2017, godzina 20:25
Oceniono 59 razy 15
~do autora wpisu poniżej:
Tym swoim beznamiętnym, bezpłciowym głosem BROCHA powinna usypiać koty i psy przed operacja w klinice weterynaryjnej.
22 Sierpnia 2017, godzina 17:37
Oceniono 56 razy 14
~Vivat Brocha Atrapa
Z wrażenia zapomniała przypiąć broszkę czy może zgubiła w lesie, i po jaką cholerę tyle zdjęć Brochy i Płaszczaka, reporter się w nich zakochał?
21 Sierpnia 2017, godzina 22:38
Oceniono 64 razy 20
~Violinka-gość
Wielki szum medialny rozpetany o Rytel gdzie tak właściwie wielkich szkód nie było-a co z okolicznymi miejscowościami wokół Mylofu gdzie ludzie naprawdę przeżyli Armagedon? Premier bezczelnie pojawiła się 4 dni po tragedii-oczywiście w Rytlu-bo tam najłatwiej było się polansowac i obiecała że prąd przywraca do 24 godz.bardzo szybko pojawił się komunikat w tv że Rytel ma prąd! O rewelacja-tyle tylko że wszystkie miejscowości wokół do dziś są odcięte od świata bo np.w Dużej Kloni k/Mylofu i wielu innych miejscach do dziś nie ma prądu ani wody!U nas droga była zawalony ogromnymi drzewami powalonymi z korzeniami na wys.kilku pięter na długości ok 2 km i mieszkańcy własnymi rękami odgruzowywali tę drogę bo bylibyśmy uwięzieni na tydz.bo dopiero 4dnia pojawili się Strażacy mówiąc że tak właściwie to nie wiedzą po co mieli do nas przyjechać.A Premier i jej Ministristrialne pacholki Arcyksiecia PISU ciemnote wciskają ludziom w całym kraju jak to wojsko i straż od pierwszych chwil wszędzie i wszystkim pomagały!Ludzie -to ohydne kłamstwa! A tak ogromne ilości darów które docierają do Rytlu są wspaniałym odruchem serca-tyle tylko że naprawdę poszkodowani z okolicznych wsi nawet nic nie wiedzieli że mogą dostać pomoc w formie żywności wody czy środków higieny-bo brakuje wszystkiego wszędzie.Nie było żadnych informacji dla ludzi że mogą coś dostać - to też ludzie nie wiedzą.Przez prawie tydz.nawet nikt nie jeździł po wsiach by rozdawać ludziom podstawowe nawet środki do życia.Dostałam informację w sztabie że ludzie mają przyjeżdżać i prosić!jakiś żart -ludzie mają sami się prosić? W mojej miejscowości ludzie porostu się wstydzą i tylko zaciskaja zęby i ze łzami w oczach mówią że nie smia prosić.I tak wszyscy koczujemy dalej bez prądu i wody.Mówią że pozyczaczaja ludziom agregaty ale czy Premier uważa że ludzi stać na trzymanie takiego sprzętu który potrzebuje litr paliwa na godz.?Ludzi normalnie nie stać! Otrzasnijcie się wszyscy i nie wierzcie tej Pisowskiej propagandzie w tv bo sytuacja do dziś jest bardzo ciężka w miejscowościach wokół Rytlu! I jak tu dalej żyć w krajobrazie jak po wojnie?
21 Sierpnia 2017, godzina 16:24
Oceniono 58 razy 0
~Krystyna
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Sierpnia 2017, godzina 15:18
Oceniono 30 razy -20
~Krystyna
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Sierpnia 2017, godzina 14:59
Oceniono 32 razy -20
~Wyrok Strgard-stalking
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Sierpnia 2017, godzina 14:45
Oceniono 31 razy -15
~ORO
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Sierpnia 2017, godzina 08:41
Oceniono 71 razy -15
~lewak


a gdzie Tłumy chojniczan popierające panią premie i PISSSSSS


21 Sierpnia 2017, godzina 06:28
Oceniono 79 razy 15
~Gdy tylko do Polski powróci praworządność i sprawiedliwość społeczna to ....
.... Becia, płaszczak, ela rafalska, jurgel, marszałek Antek, szyszko, Olek Mrówczyński, i inni pisowcy będą siedzieć za zdradę państwa i za łamanie Konstytucji RP!


Łaskawi pisowcy raczyli przyjechać by popatrzeć sobie na ludzka tragedie i by na tle zniszczeń zrobić sobie parę pamiątkowych zdjęć - po tygodniu od tragicznej nawałnicy gdy strażacy, mieszkańcy, i woluntariusze już uporali się z największymi zagrożeniami!

Najważniejszym punktem rządowej wizyty pisowców był oczywiście kościół! Prawdopodobnie za jakiś czas może okazać się, że największe odszkodowanie od pisowskiego rządu dostał kler katolicki za wyimaginowane zniszczenie jakie nawałnica uczyniła w ich królestwie niebieskim! Jestem pewien, że katoliccy szarlatani dobrze się obłowią na tragedii społeczeństwa powiatu chojnickiego z powodu zniszczeń związanych z nawałnicą!

21 Sierpnia 2017, godzina 00:09
Oceniono 95 razy 25
~XYZ
Witam, ludzie tu piszą że na spotkaniu nie było naszych władz lokalnych, nie było, bo nie byli zaproszeni, ten nasz niby kochany rząd sam chwali się że gdyby nie oni dalej było wszystko zniszczone i nie posprzątane, wiadomo nasza władza lokalna nie jest lubiana w Warszawie, co innego w Małej Klonii tam byli wszyscy i Wojewoda i Wójt pobliskiej Gminy i słowa premier że tu wszystko jest najlepiej, a w Chojnicach krytyka, pani Premier nie była wszędzie a są miejsca w sąsiednim województwie gdzie do tej pory nie ma prądu a drogi lokalne są zatarasowane przez drzewa.
20 Sierpnia 2017, godzina 22:46
Oceniono 59 razy 5

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 392.00 402.00 DKKDKK 51.00 54.00
EUREUR 425.00 433.00 RUBRUB 4.42 4.62
CHFCHF 445.00 455.00 NOKNOK 30.00 33.00
GBPGBP 504.00 514.00 SEKSEK 29.00 34.20
Aktualizacja: 2024-07-25 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 393.43 398.32 DKKDKK 51.10 53.90
EUREUR 427.19 431.38 RUBRUB 4.42 4.62
CHFCHF 446.00 451.00 NOKNOK 30.10 32.90
GBPGBP 505.50 511.00 SEKSEK 29.10 34.10
Aktualizacja: 2024-07-25 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-25

E95 E98 ON LPG
BP 6.61 zł 7.31 zł 6.71 zł 2.79 zł
Circle K 6.56 zł - 6.66 zł 2.76 zł
Mol Chojnice 6.59 zł - 6.69 zł 2.79 zł
MZK 6.48 zł 6.99 zł 6.58 zł 2.65 zł
Orlen 6.61 zł 7.34 zł 6.71 zł 2.79 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij