Czwartek, 13 Czerwca 2024 | Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

'Ten komunikat trzeciej wojny światowej nie zapowiadał!'

Stanisław Skaja tłumaczy brak ostrzeżenia pogodowego w dn. 11 sierpnia. Pierwsza sesja rady powiatu po nawałnicy burzliwa. Z transparentami z żądaniem dymisji starosty pojawili się działacze PChS. O kompromitacji urzędu i dymisji w swojej wypowiedzi przerywanej przez starostę i przewodniczącego mówiła radna Mirosława Dalecka. Nawet w obliczu tragedii sprzed trzech tygodni, w której w powiecie chojnickim zginęło pięć osób, nie zaprzestano politycznych waśni, a o przygotowaniu do ewentualnych przyszłych sytuacji kryzysowych nie było prawie nic. Skaja bronił się za to, mówiąc, że to media kłamią.


Maciej Jakubowski zaraz po sprawozdaniu starosty zwrócił uwagę na toczące się aktualnie polityczne rozgrywki między rządzącymi a opozycją. - Wszelkie podziały dla dobra wspólnego powinny być odłożone na bok - apelował i pytał: - Czy mając na uwadze przykre doświadczenia potrafimy wyciągnąć odpowiednie wnioski?

Reklama | Czytaj dalej »

Starosta rozkładał ręce, bo procedury nie są doskonałe. W razie zagrożeń miała być informacja na pasku w TV, a tego zabrakło. Stanisław Skaja tłumaczył, że takich prognoz pogody w ciągu roku  do urzędu wpływa chyba ze 180. - Albo jest konkret, albo opowiadanie, że coś się zdarzy. Starosta chojnicki wyraził też oburzenie, iż nie znalazł się wśród wyznaczonych osób, które w Rytlu uczestniczyły w naradzie z udziałem przedstawicieli rządu. A był na niej radny Marek Szmaglinski z PiS. Odniósł się też do transparentu, z którym pojawili się członkowie Projektu Chojnicka Samorządność, a który przypominał o liczbie 311 głosów oddanych na Skaję w wyborach w zestawieniu z 5 ofiarami śmiertelnymi ostatniej nawałnicy. Odparł, że są radni, którzy dostali jeszcze mniejsze poparcie. - Ja jestem 12 lat starostą, chyba za coś jestem! Nikt z normalnych ludzi tego nie przewidywał. Teraz ze starosty robi się kozła ofiarnego!

Leszek Redzimski z Platformy Obywatelskiej chciał wiedzieć czemu to właśnie starosta nie zwrócił się o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Przynajmniej cen materiałów budowlanych by nie windowano jak teraz. Cytował też Gazetę Prawną, która nie zostawiła suchej nitki na urzędnikach, którzy weekend zaczęli jeszcze w godzinach pracy.

- Kozła ofiarnego zrobił pan sam z siebie, bo naruszył obowiązki służbowe - stwierdziła radna Mirosława Dalecka, także odnosząc się do mediów ogólnopolskich. W jej opinii starosta nie sprawdził się na stanowisku. Robert Skórczewski przerwał radnej wypowiedź. - Pytania! Dalecka odparła, że trzeba było sesję o 10 zwołać, skoro tak się spieszy, chyba że znowu chcą zamykać starostwo o 15... - My nie chcemy uprawiać polityki - wtrącił przewodniczący rady.     - Wywody na piśmie - swoje dorzucił starosta. Radna nie dała się jednak wyprowadzić z równowagi. - Skompromitował pan urząd, a sołtys Rytla pana przerósł!

- Niech Pani głupot nie opowiada! - wtrącił wyraźnie poirytowany Stanisław Skaja. Wreszcie udało się zapytać o powołanie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego działającego całodobowo. - Pytam - kiedy pan powoła? Bo nie wywiązuje się z ustawy.
Zdaniem starosty PCZK powołuje się w przypadkach klęski żywiołowej. - Całodobowy dyżur był. Do godz. 16 jest osoba w wydziale zarządzania kryzysowego, a po 16 straż pożarna. Dalecka nie omieszkała przypomnieć, że kiedy przeszło pół roku temu radny Szmaglinski pytał o PCZK, to starosta kpił z niego. - Zawiódł pan społeczeństwo powiatu. W obliczu tych zdarzeń etyka, poczucie przyzwoitości, odpowiedzialność za niedotrzymywanie obietnic powinny pana zmusić do złożenia natychmiastowej dymisji - oceniła Dalecka. Pytała czy dyrektor Andrzej Nogal nie powinien zostać zwolniony dyscyplinarnie. - Ośmieszyliście się na całą Polskę!

Zaproponowała by umieszczać prognozy z ostrzeżeniami w mediach internetowych. Zresztą takich na stronie starostwa nie znalazła po nawałnicy. Pojawiły się za to ostatnio. Na koniec swojego wystąpienia radna otrzymała oklaski od osób z transparentami.

Choć starosta był chętny do współpracy z mediami w kwestii komunikatów, to jednocześnie stwierdził: - Media kłamią! Według Skai, dyrektor wydziału bezpieczeństwa wcale z nim nie rozmawiał i nie podejmowali wspólnie żadnej decyzji: - Ja też nie wiedziałem, że o 14:34 przyszedł komunikat. Andrzej Nogal był sam w pracy i faktycznie nie wysłał komunikatu do gmin. Ten komunikat trzeciej wojny światowej nie zapowiadał! Radna Dalecka wytknęła staroście, by ten nie sprowadzał mediów do swojego poziomu. - Takie oskarżenia powodują, że ja do sądu panią oddam za chwilę!

- To smutne, że żąda się głów za to co się wydarzyło - do głosu doszedł wicestarosta. Jego zdaniem zawiodły systemy alarmowania na każdym szczeblu. - Wojewoda zatwierdza plan, który jest wysoce niedoskonały, bo jeżeli jednego człowieka zabraknie, to znaczy, że nie ma informacji w całym powiecie - stwierdził Marek Szczepański z PO. - 1500 wolontariuszy pracuje, dlatego że państwo nie zadziałało! Wicestarosta podkreślał, że pomoc jest zadaniem rządu. A dlaczego nie wprowadzono stanu klęski na terenie trzech województw? Odpowiedź według polityka jest jasna. -  Bo odpowiedzialność ponosiłby pan Błaszczak, a on tej odpowiedzialności nie chciał. (...) Jak dzieje się kryzys, to okazuje się, że państwo nie istnieje. Zwalaniem na poprzedników najlepiej zakryć swoją nieudolność.

- Stawianie znaku równości, że jeden człowiek nie przekazał informacji i zginęło 5 osób jest haniebne. Bo to system nie zadziałał, nie jedna osoba - uważa Szczepański. Odniósł się też do transparentów. - Wstyd, żeby radna miejska tego rodzaju rzeczy trzymała w swojej ręce. Zestawianie jednej informacji ze śmiercią osób. Chyba, że to jest już kampania wyborcza.

Radny Redzimski zwrócił jeszcze uwagę staroście, by nie krzyczał na radną. Skaja przekonywał, że mu się wydawało się, bo był blisko mikrofonu. - Zapewniam, że pan krzyczał.

- Nie wolno zrzucać winy jeden na drugiego, a wszyscy powinniśmy się bić w piersi - stwierdził Marek Szmaglinski, ktory kolejny raz apelował o powołanie PCZK. Po raz kolejny jednak starosta odpowiedział, że nie musi go tworzyć, bo można wykorzystać służby, czyli straż pożarną.

- Jaki to był radny, którego wpuszczono do namiotu? Bo mi byłoby wstyd, że nasze władze nie weszły - odezwał się Eugeniusz Wirkus siedzący obok Szmaglinskiego. Ten atak kolegi z PiS określił jako przykry. Zasugerował też, że może starosta czuł się winny, dlatego nie wszedł.      - Dla mnie to był policzek - przyznał Skaja. A radny tłumaczył, że wszedł do sztabowego namiotu, ale przed przyjazdem premier. I nie zabiegał o to, tylko był akurat w towarzystwie wojewody i posła z PiS.

- Ludzie musimy się ogarnąć i zacząć myśleć, co zrobić, by kolejna katastrofa nas nie dosięgnęła - do swoich kolegów jeszcze raz próbował dotrzeć radny Jakubowski. - A tu są wycieczki polityczne. Niestety, na przerzucaniu odpowiedzialności i dyskusji o wchodzeniu do sztabowego namiotu dyskusja stanęła. Warto też dodać, że już od czerwca klub radnych PiS w radzie powiatu nie istnieje. Został rozwiązany.

Burzliwy przebieg dyskusji można było śledzić wczoraj po południu na żywo na fanpage'u ch24 na FB. Video ciągle są dostępne tutaj.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

20 komentarzy

~żałośni bezradni
ograniczeni i sprzedajni z ogromnym przerażeniem siedzieli na sesji, że zostali obnażeni kombinacjami i nieuczciwymi układami,
05 Września 2017, godzina 21:42
Oceniono 17 razy -7
~nowa przewodnicząca nareszcie dostała zapłatę, za podwójne głosowanie
rok przed końcem kadencji nareszcie doczekała się zapłaty od nieuczciwie zajmowanych stołków członków, na których została zmuszona do oddania głosu w drugim głosowaniu, Czy radni, którzy się sprzedali mogą sobie, a przede wszystkim wyborcom patrzeć w oczy? Oby takich sprzedajnych radnych w przyszłej kadencji wylecieli, tacy bezradni nie mają kręgosłupów moralnych, tylko duże kieszenie
04 Września 2017, godzina 22:06
Oceniono 19 razy -5
~na chojnice.tv widać, jak schómacher poci się z lęku, że sprzedał się
burak buraka obsadził komisją rewizyjną, wstyd ten chłopina jest ograniczony, ale czego nie robi się dla pieniędzy i układów
04 Września 2017, godzina 22:00
Oceniono 17 razy -5
~observer
DLACZEGO KŁAMIE?
Skaja sprawdził się tylko wtedy jak sprzedawał płytki. I za to COŚ jest starostą od 12 lat. To chore żeby taki nie odpowiedzialny cwaniak pełnił funkcje starosty przez tyle lat. To pod jego rządami starostwo pracowało do 14.27 w ten tragiczny weekend. Kłamał na sesji że starostwo pracuje do 16.00 a potem straż pożarna przejmuje dyżur. To dlaczego dyrektor Nogal już o 14.27 nie przesłał komunikatu i skończył swoją prace? Dlaczego Nogal publicznie powiedział, że nie miało sensu przesyłać komunikatu bo nikt by go nie odebrał? JEDNO KŁAMSTWO RODZI NASTĘPNE i dlatego Skaja tak się pocił na sesji i krzyczał na radną Dalecką.
04 Września 2017, godzina 00:39
Oceniono 36 razy 0
~komentator
Finster ty zakłamany hipokryto! Przyznajesz że popełniliście wszyscy błędy: starostwo a może nawet i miasto. Ale siebie wybielasz. A ze starosty robisz idiote co to sam sie obronić nie potrafi. Wyciągasz jego osobistą tragedie na której już kiedyś dochrapał sie stołka starosty. Bo go wszyscy żałowali jaki to biedny skrzywdzony przez los człowiek, Nie miał żadnych kompetencji żeby być starostą i dalej jest burakiem. Ale zawsze był posłuszny i robił co mu kazaliście. Ty i ta cała banda trzymająca władzę. Na szczęście teraz mieszkańcy już nie sa tacy głupi jak kiedyś.
03 Września 2017, godzina 23:54
Oceniono 31 razy -3
~ZERO SUMIENIA !!!
ZERO SUMIENIA !!!
ZERO SUMIENIA !!!
ZERO SUMIENIA !!!
ZERO SUMIENIA !!!
03 Września 2017, godzina 20:20
Oceniono 38 razy 2
~skompromitowany zarząd, który swojemu kumplowi-spadorchroniarzwi z czerska załatwili etat
zadłużonemu p uszy trzeba było pomóc po przegranej w wyborach. W końcu sporo ich łączyło na suto zakrapianych służbowych wyjazdach. Teraz ma za co spłacać liczne kredyty, żenada i jeszcze bez moralnego kręgosłupa bezradni, którzy uczestniczyli w podwójnym głosowaniu, aby dwóm nierobom zagwarantować ponad 10 tys. zł. miesięcznie. Ta cala koalicja jest bez kręgosłupa moralnego. Nowa przewodnicząca jednej z komisji, żaliła się, że wreszcie ona dostała lepiej płatny stołek, bo tylko ją pokrzywdzili i nic nie dali za drugie głosowanie. Dlatego musi być aż tak dużo komisji, bo przewodniczący mają znacznie wyższą kasę jak szeregowy rady, a jakoś trzeba było im zapłacić za załatwienie sobie na 4 lata ciepłych posadek. Skompromitowana rada z nieudolnym zarządem, za rok na zbity pysk powinni wylecieć.
03 Września 2017, godzina 15:23
Oceniono 45 razy 5
~nieudolne i żenujące tłumaczenia włodarza o kumplu 311
to całe towarzystwo rozpędzić na cztery wiatry, innych oskarżali o nieuczciwość, a nagrania są porażające, faktury lewe i korzyści z tego tytułu również, lichwiarskie pożyczki itd. itd. ...
03 Września 2017, godzina 12:06
Oceniono 45 razy 5
~jeżeli była tragedia przeszkadza profesionajnie zarządzac powiatem,
to kolejny powód do dymisji i zajęcie się sprzedażą płytek do łazienek, to mu lepiej wychodziło, nawet wypowiadać się nie potrafi, np. "uczni", co drugie słowo "kurde", "Szuszki" i itp. wstyd za takiego "erudytę" z kupionym mgrem
03 Września 2017, godzina 00:22
Oceniono 52 razy 8
Pan Burmistrz na swojej copiątkowej konferencji oświadczył:
Błędy związane z powiadamianiem mieszkańców popełniło nasze państwo, ale zostawmy to. Oskarżenie kogoś o śmierć pięciu osób jest nieuczciwie. Nie wiem, jak Marzenna Osowicka mogła trzymać taki transparent. Pan starosta zaangażował się bardzo mocno w usuwanie skutków. Miejmy litość, nawet jeśli lew jest ranny, to nie czekajmy na jego zgon, nie bądźmy padlinożercami.

Nasze państwo, czyli KTO? Bliżej nieokreślona formuła? Bliżej nieokreślony twór? No bo chyba pan Burmistrz nie oskarży rządu o zaniechania w powiecie chojnickim? A zatem kogo obarcza pan Burmistrz odpowiedzialnością za zaniechania? Otóż NIKOGO! Państwo czyli NIKT! Pan Burmistrz zastosował zasadę rozmydlenia odpowiedzialności! Bo o to właśnie chodzi, żeby rozłożyć bezradnie ręce i poinformować społeczeństwo, że nic się nie dało zrobić…
Żałosną jest próba dyskredytowania mieszkańców naszego miasta i powiatu, którzy domagają się wyciagnięcia konsekwencji za brak odpowiedzialności wobec osób decyzyjnych za powierzone im zadania. Bulwersującą jest próba odwoływania się do osobistej tragedii sprzed lat, by usprawiedliwić brak działań ze strony starosty w sytuacji zagrożenia i jego odpowiedzialności za urząd. To populistyczne zagranie nastawione na manipulowanie odczuciami mieszkańców, wyrachowane – bo wykorzystujące ludzkie emocje w celu uniknięcia konsekwencji.
Lepiej byłoby, gdyby pan Burmistrz nie odnosił się do haseł na transparentach. Broniąc swojego kolegę starostę jednocześnie wyrządza mu niedźwiedzią przysługę i ośmiesza go porównując do rannego lwa, który wkrótce stanie się padliną. To bardzo uwłaczające dla starosty, który uważa, że stanął na wysokości zadania i nie ma sobie nic do zarzucenia w kwestii ostrzegania ludności przed zagrożeniem nawałnicą. Po co stawać w czyjejś obronie jednocześnie tę osobę poniżając???
02 Września 2017, godzina 23:33
Oceniono 59 razy 7
Dlaczego byliśmy?
Moja i moich kolegów obecność na sesji Rady Powiatu to reakcja obywatelska na próby rozmywania odpowiedzialności za bezprecedensowe zaniechania, jakich dopuścił się dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego oraz jego bezpośredni zwierzchnik – starosta. Sprzeczne, kłamliwe wypowiedzi dwóch panów w mediach ogólnopolskich, wystawiające na pośmiewisko chojnicki urząd zarządzany przez starostę, potwierdziły to przypuszczenie.
Relacja z wydarzeń zaprezentowana przez pana starostę przerosła wszelkie oczekiwania. Przebiegała w myśl powiedzenia: „Polacy, nic się nie stało! Urząd się wywiązał! Takich komunikatów o ostrzeżeniach otrzymywaliśmy dziesiątki. Nic z nich nie wynikało. Urząd kończy pracę o 16.00, a potem dyżur przejmuje Komenda Straży Pożarnej. To media kłamią!”
Niestety, taka narracja przeczy faktom, które zaistniały.
Ponadto sesję zdominowało zagadnienie pt. „Dlaczego pana starosty chojnickiego nie wpuszczono do namiotu pani premier?”. Żenujące były żale pana starosty, który uznał ten fakt za policzek i powoływał się na swoje zasługi i swoja funkcję oraz 12-letnie zarządzanie. „Ważność zagadnienia” niewpuszczenia starosty do namiotu pani premier przesłoniły na dłuższy czas inne tematy sesyjne, a nawet raport z działań pomocowych dla mieszkańców podjętych przez powiat. To, moim zdaniem – żenująca postawa włodarza, który nie wypełnił swoich obowiązków w zakresie ostrzeżenia mieszkańców o zbliżającej się nawałnicy. Podkreślanie swoich zasług w momencie, gdy to mieszkańcy swoją solidarnością i bezinteresownością w pomocy dla poszkodowanych zdali egzamin, a powiat po prostu – wykonał swoje zadanie, do jakiego jest powołany – jest samoośmieszaniem się. W takiej sytuacji wystarczy „podkulić ogon” i zaciągnąć zasłonę milczenia nad zaistniałymi faktami.
Bez względu na jakiekolwiek uwarunkowania oraz gry polityczne, uznaję wystąpienie pana starosty za „łabędzi śpiew” i próbę zmanipulowania społeczności powiatu, by wybielić siebie i dyrektora wydziału zarządzania kryzysowego. Wybielić, gdyż de facto – całkowicie zawiedli w powinnościach dotyczących powiadamiania o zagrożeniach wobec mieszkańców.
Sorry, panie starosto, taki mamy klimat… Że trzeba umieć przewidywać zagrożenia!
02 Września 2017, godzina 21:48
Oceniono 63 razy 11
~chojnice
"...ja jestem 12 lat starostą i za coś nim jestem" - Skaja chyba zapomniał, że to nie mieszkańcy powiatu go wybrali na starostę, ale ludzie, których zastraszał, którym sumienia łamał, jako kandydat na starostę nie miał nic innego do zaoferowania niż polityczne układy. Wstydź się Pan! To bezczelność powoływać się na jakieś swoje pseudozasługi!
02 Września 2017, godzina 09:33
Oceniono 67 razy 7
~Henryka
Powiem krótko! Skaja wypie..alaj. Gdybyś miał honor to byś się sam podał do dymisji. Biernych, pierdzących w stołki urzędników pasożytujących na naszych pieniądzach nie chcemy. Urzędnik opłacany z publicznych pieniędzy powinien być sługą społeczności lokalnej i działać dla jej dobra.
02 Września 2017, godzina 09:23
Oceniono 67 razy 7
~do "Piotra" z sali obrad
nie ładnie kłamać, zacytuj chociaż jedno zdanie, w którym radna wypowiedziała na sesji o wynikach wyborów w powiecie. Nienawiść to bardzo zła cecha
01 Września 2017, godzina 20:21
Oceniono 79 razy 7
~do Piotr, puknij się chorą główkę Dalecka nie jest starostą z 311 głosami na prawie 100 tys. powiat
i startowała z tego co pamiętam z ostatnich miejsc list, a Staszek z pierwszego po II kadencjach bycia starostą uzyskał 311, wicestarosta tylko ok. 200, wiceprzewodnicząca tylko około 200 i ci wszyscy trzymający władzę w powiecie startowali z pierwszego miejsca uzyskując miażdżąco niskie wyniki. Za to redzimski przy nich uzyskał ponad 700 głosów i doskonale wiesz "Piotrze" podszywający się pod któregoś nieudacznika, że on powinien być starostą. Gdyby pewnie dalecka startowała z pierwszego miejsca miałaby pewnie kilkanaście razy więcej, jak to całe kolesiostwo, które po tym co zrobili na I sesji powinni wylecieć na zbity ..., ale może postępowania prokuratorskie prywatne i służbowe coś dobrego zrobią.
01 Września 2017, godzina 20:15
Oceniono 85 razy 15

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.00 410.00 DKKDKK 49.70 53.10
EUREUR 431.00 439.00 RUBRUB 4.00 4.60
CHFCHF 447.00 457.00 NOKNOK 30.20 34.10
GBPGBP 510.00 520.00 SEKSEK 37.60 38.70
Aktualizacja: 2024-06-13 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 402.00 406.00 DKKDKK 49.80 53.00
EUREUR 433.68 437.86 RUBRUB 4.20 4.60
CHFCHF 448.00 453.00 NOKNOK 30.30 34.00
GBPGBP 513.36 518.89 SEKSEK 37.70 38.60
Aktualizacja: 2024-06-13 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-13

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.74 zł 2.61 zł
Circle K 6.64 zł - 6.7 zł 2.6 zł
Mol Chojnice 6.67 zł - 6.73 zł 2.61 zł
MZK 6.58 zł 6.99 zł 6.62 zł 2.57 zł
Orlen 6.67 zł 7.39 zł 6.74 zł 2.61 zł
PKS 6.56 zł - 6.65 zł 2.56 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij