'Czekamy na ruch polskiego rządu'
Podkreślali eurodeputowani, którzy dzisiaj odwiedzili tereny dotknięte przez nawałnicę. Chodzi o pomoc chociażby z funduszu solidarności, o którą do tej pory strona Polska nie wystąpiła. - Bez aktywności rządu, który musi złożyć wniosek mamy ograniczone ruchy - mówiła Róża Thun europosłanka z PO.
Do Chojnic przyjechali wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Mairead McGuinness, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Adina Valean, Ivan Stefanec z Komisji Budżetu oraz europosłowie Platformy Obywatelskiej Róża Thun, Janusz Lewandowski, Jarosław Wałęsa i Tadeusz Zwiefka, którzy zainicjowali wizytę zagranicznych kolegów. Nie zabrakło także przewodniczącego partii Grzegorza Schetyny. Po godz. 13 goście wylądowali na stadionie Chojniczanki, po czym udali się do starostwa na spotkanie z lokalnymi samorządowcami. Część terenów zniszczonych przez żywioł eurodeputowani mieli okazję zobaczyć w trakcie podróży. W urzędzie odbyła się prezentacja multimedialna i rozmowy z samorządowcami, którzy po kolei artykułowali problemy swoich rejonów.
Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego w Chojnicach
Leszek Waszkiewicz, starosta bytowski od razu zapytał na jaką pomoc ze strony Unii można liczyć. - Obecnie pomagamy właścicielom lasów prywatnych, bo ze względów bezpieczeństwa muszą jak najszybciej uporządkować teren. Uporządkowanie jednego hektara lasu po nawałnicy to równowartość czterech pensji. Takich pieniędzy właściciele lasów nie mają. W samym Lipuszu trzeba uprzątnąć w rok tyle drewna ile pozyskuje się w przeciągu 20 lat. Ten cały ciężar przejedzie naszymi drogami, które już nie są w najlepszym stanie. Czy można liczyć na pomoc skierowaną bezpośrednio do właścicieli lasów, o co nasz rząd może wnioskować?
Starosta chojnicki przypomniał, że w zarządzanym przez niego powiecie w wyniku nawałnic życie straciło pięć osób. Pomoc idzie do nas z wielu stron Polski, ale to wciąż za mało. - Mam 6 tysięcy ha lasów prywatnych, które czekają na uprzątniecie i odbudowę - podnosił.
S. Skaja - Jeśli chodzi o nasz powiat
Z podobnym kataklizmem w Tatrach wysokich miała do czynienia Słowacja, o czym przypomniał Ivan Stefanec z Komisji Budżetu. - Wówczas zgłosiliśmy się do funduszu solidarności po środki i m.in. dzięki pomocy pana Janusza Lewandowskiego te środki otrzymaliśmy. Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja w Polsce jest znacznie gorsza niż była u nas. Jestem pewien, że spełniacie wszelkie warunki, aby otrzymać środki z funduszu solidarności. Bardzo ważne jest, aby rząd centralny Polski wystąpił o te środki, wówczas zapewniamy, że my z Europejskiej Partii Ludowej zrobimy wszystko, aby wesprzeć Polskę w tych działaniach, aby te środki uzyskać, tak samo jak polscy europarlamentarzyści.
Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego chciała przybyć do Polski już wcześniej w związku z wycinką w Puszczy Białowieskiej. - W obu miejscach doszło do uszkodzenia, strat jeśli chodzi o bioróżnorodność, na której nam niezwykle zależy. Istnieją fundusze, z których można skorzystać. Pieniądze są - mówiła Adina Valean.
Chciałam tu juz przybyć w związku z tym co się dzieje w Puszczy
- Mieliśmy okazję zobaczyć jak dobrze, przy tych warunkach, samorządy lokalne sobie poradziły. Widzimy jak bardzo sroga potrafi być natura. (...) Współczujemy tym, którzy utracili swoich bliskich, bo życie ludzkie jest najważniejsze. Te rodziny, które utraciły swoich bliskich, swoje dzieci będą musiały z tym co się stało żyć przez lata, przez całe życie. (...) Myślę, że to co będzie chciała zrobić Europa, to pomóc. Dlatego potrzebujemy, żeby władze samorządowe i władze centralne współpracowały z władzami Unii Europejskiej, żebyśmy szybko mogli przekazać wsparcie. Wydaje mi się, że problem jest zbyt duży, żeby ten region sam mógł go udźwignąć. Przekażę taką wiadomość w Parlamencie Europejskim i jako jego członek zrobię wszystko, co w mojej mocy, żeby wspomóc ten region - mówiła z kolei Mairead McGuinness wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego.
Bardzo ważne było, że nasi koledzy europarlamentarzyści nas zaprosili
W trakcie dzisiejszych rozmów było wiele nawiązań do Białowieży. O przestrzeganiu prawa europejskiego mówiła m.in. Róża Thun. - Życzliwość jest ze strony naszych kolegów z parlamentu europejskiego ale i oczekiwanie, że rząd prawa naszego europejskiego będzie przestrzegał. Wszystko opiera się na solidarności, współpracy i przestrzeganiu wspólnego prawa - podkreślała Thun.
Ja bardzo chce podziękować naszym kolegom, którzy po zakończeniu prac w Europarlamencie
Zainteresowanie również w Puszczy Białowieskiej
We wtorek informacje dotrą do pani premier
Po konferencji w siedzibie powiatu przedstawiciele Brukseli udali się na spotkanie z mieszkańcami Żalna i Trzebunia.
Reklama | Czytaj dalej »
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (44)
- Komentarze Facebook (...)
44 komentarzy
Roza thun und Hofensteim Volkswagen das Auto- nazwisko mowi wszystko.
Janusz Lewandowski-rozsprzedal panstwowy majatek ze bezcen.
Walęsa Junior- syn 6krotnego zwyciezcy w Totolotka.
Starosta 311 głosów
POlansowac sie, pospsioczyc i na weejken do domku.
sory a tak wogóle o co wam chodzi??????????
Nie twierdzę, że rząd nie popełnia błedów, nie twierdzę,że niektórzy w 100% nie sa do wymiany ALE sedno zmiany jest dobre, może wreszcie bedziemy krajem-narodem,który wreszcie bedzie z siebuie dumny, miał tradycję a nie czapkował innym!!!!!! Choć otwarta wojna z Rosją to głupota!!!
Ja osobiście nie chcę waszego multikulti, nie chcę fałszu sądowniczrego , złodziejstwa i kombinatprstwa gdzie sie da!!!!i wiele innych paradoksów, Więc won mi !!!!!!!
Może opowedział o której wyłacza się komputery s starostwie Paan Skaji?
Możecie sobie stawiać te minusy do usranej śmierci, wasza Brocha, ani mnie to ziębi ani grzeje, tylko sobie paców nie połamcie bo NFZ nie refunduje leczenia takich "wypadków przy pracy"!
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!