Poniedziałek, 27 Maja 2024 | Imieniny: Amandy, Jana, Juliana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Place zabaw dalej na tapecie

Na zdjęciu pełnomocnik burmistrza ds. budżetów Andrzej Ciemiński i plac zabaw przy Modraku.

Jutro w chojnickim ratuszu o godz. 13 specjalna konferencja poświęcona tematowi placów zabaw. Burmistrz wraz ze swoimi urzędnikami poczuł się wywołany do odpowiedzi po licznych publikacjach prasowych, m.in. na naszym portalu, które nie szczędziły krytyki wykonawcy realizującego inwestycje z budżetów obywatelskich.


Na czwartkowej konferencji obecni będą: pełnomocnik burmistrza ds. budżetów Andrzej Ciemiński, inspektor nadzoru Dariusz Rząska oraz Artur Kołakowski, prezes firmy Apis. Zaproszenie do udziału w konferencji otrzymała także przewodnicząca Osiedla nr 4 Kornelia Żywicka, która dalej uważa, że plac przy Modraku nie powinien przejść odbioru.

Firma z południa Polski zrealizowała w mieście, poza jednym wyjątkiem, wszystkie place zabaw i siłownie terenowe z tzw. budżetów osiedlowo-obywatelskich. To inwestycje o wartości 1,2 mln zł. W marcu Apisowi zostały przekazane place budowy. Mimo zapewnień, że firma logistycznie poradzi sobie z prowadzeniem prac w różnych częściach miasta żadnej z prowadzonych przez nią inwestycji nie udało oddać się w terminie. Place zabaw miały być gotowe na 20 maja. Przewodniczący osiedli pomstowali i przekładali  festyny z okazji Dnia Dziecka, a na miejsca rekreacji i wypoczynku przechodziły poprawki... Od samego początku kwestię braku odpowiednich certyfikatów i urządzeń niezgodnych z projektem podnosiła przewodnicząca Hallera-Bursztynowe. Kornelia Żywicka otrzymała nawet od burmistrza carte blanche na odbiór swego placu. Z końcem sierpnia ten został odebrany, o czym z resztą architektka dowiedziała się po czasie.  - Czekaliśmy całe lato i teraz na zimę, kiedy dzieci już nie będą z tego placu korzystać odbiera się go, choć nie jest zgodny z projektem ani bezpieczny - mówi szefowa "czwórki".

Szczęście mieli mieszkańcy Kolejarza, bo tam przetarg na budowę wygrało Biuro Handlowe Małgorzaty Kosmeckiej z Bydgoszczy. Plac na Sybiraków jako jedyny został odebrany w terminie i bez uwag. Jest niewątpliwie perełką na chojnickiej mapie dziecięcych atrakcji.

Reklama | Czytaj dalej »

A w ratuszu ostatnio nie mogą się nachwalić wykonawcy placu, który wraz z przeniesieniem oddziałów przedszkolnych pojawił się na tyłach Gimnazjum nr 1. Zburzenie hydroforni i postawienie placu z urządzeniami dostosowanymi także do potrzeb dzieci niepełnosprawnych zajęło firmie Grzegorza Drewczyńskiego 2,5 miesiąca. Nie było problemów z położeniem tartanu, tak jak w przypadku Apisu na placu przy ul. Jabłoniowej, gdzie samorząd w końcu zdecydował przestać się domagać wymiany nawierzchni na rzecz zwrotu części kasy.

W kontekście tych dwóch inwestycji nasuwa się pytanie, czy firma Apis faktycznie wywiązała się ze swojego zadania?  Czy radni, którzy swego czasu zgłaszali uwagi odnośnie wykonawcy i jakości robót podejmą temat?

Na zdjęciu po lewej zjeżdzalnia na jednym z placów Apisu, po prawej urządzenie z Sybiraków.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

15 komentarzy

~Brukarze
Apis jest najgorszą firmą z jaką przyszło nam współpracować.
Mimo wywiązania się przez nas z umowy, do dnia dzisiejszego ( 2 miesiące po terminie płatności faktury ), APIS nie zapłacił. Księgowość zwyczajnie nas olewa....

Wstyd !! Miasto oszalało wybierając taką firmę !!
22 Września 2017, godzina 13:08
Oceniono 8 razy 6
~SWDZ
ds. budżetów Andrzej Ciemiński, inspektor nadzoru Dariusz Rząska oraz Artur Kołakowski, prezesie firmy Apis. Powinno być nieustannie Panom wstyd.
Dbaliście panowie o własne interesy kosztem mieszkańców o czym to świadczy jest to racja stanu polskiego a nie żadne kłamstwo.
18 Września 2017, godzina 09:19
Oceniono 10 razy 8
~Piszesz sam do siebie i sam sobie odpowiadasz!

Samo sobie dajesz poparcie i pochwały pod zmienionym nickiem:
~do autora wpisu poniżej:
Szanowny Panie takiemu "pisarzowi" tylko spuścić porządny wpie....l, to dopiero wtedy idiota przestanie wypisywać co mu ślina przyniesie na jęzor. Tak właśnie powinien Pan zrobić.
14 Września 2017, godzina 21:45

~Mąż Ani
Wykazujesz się prawdziwym bohaterstwem . Prawdziwy z Ciebie internetowy bohater. Z całą pewnością otrzymasz za to niebawem nagrodę .
14 Września 2017, godzina 20:25

~Mąż Ani
No jeszcze poproszę !
14 Września 2017, godzina 20:16


Widać po tych wpisach, że jesteś jednym z intelektualistów zaprzyjaźnionych z Arkiem.
Brawo!

14 Września 2017, godzina 23:49
Oceniono 18 razy 0
~do autora wpisu poniżej:
Szanowny Panie takiemu "pisarzowi" tylko spuścić porządny wpie....l, to dopiero wtedy idiota przestanie wypisywać co mu ślina przyniesie na jęzor. Tak właśnie powinien Pan zrobić.
14 Września 2017, godzina 21:45
Oceniono 22 razy 0
~Mąż Ani
Wykazujesz się prawdziwym bohaterstwem . Prawdziwy z Ciebie internetowy bohater. Z całą pewnością otrzymasz za to niebawem nagrodę .
14 Września 2017, godzina 20:25
Oceniono 18 razy 0
~Mąż Ani
No jeszcze poproszę !
14 Września 2017, godzina 20:16
Oceniono 16 razy 2
~Ania potrafiła usatysfakcjonować Arka!

W nagrodę Arek za publiczne fundusze pobudował plac zabaw dla jej dzieci na ulicy Sybiraków przy jej domu!

14 Września 2017, godzina 20:14
Oceniono 21 razy -3
~Mąż Ani
Zaczynasz mi grać na nerwach ! Jeszcze jedno słowo o moich dzieciach !
14 Września 2017, godzina 19:56
Oceniono 20 razy 4
~Andrzej Ciemiński - pełnomocnik
Pan Andrzej Ciemiński wydawał się uczciwym człowiekiem, ale funkcjonuje w układzie, że tracę kompletnie do niego szacunek. Człowiek powinien realizując budżet obywatelski dbać o mieszkańców, a wysługuje się firmom - wykonawcom i burmistrzowi. To nie o to chodzi. Smutek, jak lokalna władza łamie sumienia.
14 Września 2017, godzina 10:12
Oceniono 27 razy 3
~To się nazywa ......
Dokladnie jeden plac zabaw to oczko w glowie burmistrza tam nie tylko mieszka pracownica ratusza ale u rownież dwojka policjantów z tutejszej komendy ........
14 Września 2017, godzina 08:49
Oceniono 29 razy -1
~Czy Artur Kołakowski, prezes firmy Apis, wynagrodził Arkowi tolerowanie partactwa?

Czy Arek dostał coś do kieszeni za tolerowanie od maja partactw i nieuczciwości firmy Apis?

Działania burmistrza wskazują, że Arek był zainteresowany od kilku miesięcy by po cichu tolerować i zamiatać pod dywan partactwa, nieuczciwość, brak certyfikatów, i niedotrzymywanie zobowiązań przez firmę Apis!

13 Września 2017, godzina 19:59
Oceniono 39 razy 3
~Plac zabaw na ul Sybiraków to prezent od Arka dla jego sekretarki Ani!

Burmistrza Arka od początku obchodził tylko jeden dziecięcy plac zabaw - ten który obiecał postawić "za nieprzeciętne zasługi" swojej sekretarce Ani pod jej domem na ulicy Sybiraków.

Kazik Drewek - szef osiedla Kolejarz przyznał się swoim znajomym, że to na żądanie burmistrza zmanipulował przeniesienie osiedlowego placu zabaw pod dom sekretarki burmistrza na ulice Sybiraków pomimo, ze pierwotnie mieszkance osiedla postulowali stworzenie osiedlowego placu zabaw w centralnej lokacji. Także i Arek osobiście wybrał jako zwycięzcę przetargu na budowę placu zabaw Biuro Handlowe Małgorzaty Kosmeckiej z Bydgoszczy. Ten wykonawca miał dobra reputacje i plac na ulicy Sybiraków jako jedyny został odebrany w terminie i bez uwag - Ania mogla posyłać swoje dzieci na plac zabaw przy swoim domu już od maja. Domyślam się, że Anka serdecznie i ciepło podziękowała Arkowi za plac zabaw pobudowany dla niej i jej dzieci tuz za płotem jej domu!

Inne place zabaw burmistrza nie obchodziły i dlatego wykonawstwo powierzył firmie znanej z partactw, oszustw, braku certyfikatów, i nie dotrzymującej terminu realizacji inwestycji. Chociaż Arek był ostrzegany o nieuczciwości firmy APIS przez Kornelie i innych to zignorował ich obawy a Kornelie - szefowa osiedla - zbeształ i oskarżył o bezpodstawne oskarżenia wobec APIS-u. Z upoważnienia burmistrza prace projektowe i wykonawstwo nadzorowali Andrzej Ciemiński i inspektor nadzoru Dariusz Rząska, którzy przez cały okres inwestycji nie dbali ani o jakość wykonawstwa, ani o brak terminowości, ani o certyfikaty bezpieczeństwa urządzeń montowanych na nowych placach zabaw.

Jak by nie analizować katastrofalnej sytuacji z budową nowych placów zabaw to w każdym przypadku jedyną osobą odpowiedzialna za tragiczną sytuacje - za tolerowanie braku certyfikatów bezpieczeństwa i atestów, za tolerowanie braku jakości wykonawstwa, i za tolerowanie opóźnień z oddawanie placów w użytkowanie odpowiada jedynie burmistrz Arek. To on osobiście wybrał wykonawców - Ani rzetelna firmę z Bydgoszczy a dla innych pomimo ostrzeżeń - wybrał nieuczciwą firmę APIS, a do nadzoru prac wybrał po znajomości Andrzeja Ciemińskiego i kolesia Dariusza Rząske, którzy nie potrafili tych tych inwestycji i prac efektywnie nadzorować jako przedstawiciele ratusza i inwestora.

Arek jest jedyną osobą, która faktycznie odpowiada za cały bałagan i oszustwa z budową osiedlowych placów zabaw w ramach funduszów obywatelsko-osiedlowych!

13 Września 2017, godzina 19:49
Oceniono 44 razy 2
~Dbali o komfort wykonawcy, a nie o mieszkańców
.. to się musi im bardziej opłacać!
13 Września 2017, godzina 19:16
Oceniono 33 razy -5
~przyjaciel od kielicha i przedszkola za wsze towarzyszy
i dostaje zlecenia
13 Września 2017, godzina 19:14
Oceniono 32 razy -6
~MSM
ds. budżetów Andrzej Ciemiński, inspektor nadzoru Dariusz Rząska oraz Artur Kołakowski, prezes firmy Apis. Powinno być nieustannie Panom wstyd.
13 Września 2017, godzina 17:03
Oceniono 31 razy -3

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 399.00 DKKDKK 50.20 53.80
EUREUR 424.00 430.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 431.00 NOKNOK 30.00 33.40
GBPGBP 497.00 505.00 SEKSEK 36.00 37.10
Aktualizacja: 2024-05-27 17:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.58 396.10 DKKDKK 50.30 53.70
EUREUR 425.27 429.43 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 431.00 NOKNOK 30.10 33.30
GBPGBP 498.45 503.75 SEKSEK 36.10 37.00
Aktualizacja: 2024-05-27 17:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-27

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.84 zł 2.67 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.79 zł 7.57 zł 6.84 zł 2.67 zł
PKS 6.78 zł - 6.79 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij