VAT-7 w 2018 roku
Formularz VAT-7 służy czynnym podatnikom VAT do składania comiesięcznych zeznań podatkowych do odpowiednich organów skarbowych. Podmioty potrzebujące deklaracji kwartalnych wykorzystują formularz VAT-7K. W 2018 roku planowane jest wprowadzenie zmian. Według informacji podawanych przez ministerstwo, nie będą one dotyczyć wysokości zobowiązania podatkowego, ale sposobu jego przesyłania do organów skarbowych.
VAT zasady ogólne
Z podatkiem VAT wiążą się dwa główne zobowiązania:
-
składanie odpowiednich deklaracji na formularzu (w tym formularzu VAT-7),
-
regulowanie odpowiednich zobowiązań podatkowych.
Katalog podmiotów zobowiązanych do wypełniania tych zadań określony został generalnie w ustawie o podatku od towarów i usług. Wskazuje z określonymi wyjątkami przede wszystkim zarówno osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, jak i jednostki organizacyjne, jeżeli podmioty te podlegają VAT.
Formularz VAT-7
Formularz VAT-7 można wypełniać samodzielnie lub z pomocą specjalnego oprogramowania do wypełniania deklaracji. Termin złożenia to najpóźniej 25. dzień każdego miesiąca za okres poprzedniego miesiąca (formularze kwartalne składane są natomiast do 25 kwietnia, 25 lipca, 25 października oraz 25 stycznia).
Bez względu na formę wypełniania czy składania druku podatkowego VAT-7 należy pamiętać o prawidłowym i kompletnym uzupełnieniu dokumentu oraz uzyskaniu potwierdzenia nadania. W przypadku wysyłki elektronicznej będzie to Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które stanowi dowód równoważny z potwierdzeniem nadania listu poleconego uzyskiwanego w urzędzie pocztowym.
VAT 2018
Zmianą, która w najbliższym czasie czeka podatników VAT, jest wprowadzenie (z określonymi wyjątkami) obowiązku elektronicznego przekazywania deklaracji. Jest to element ogólnej reformy systemu podatkowego, który powoli staje się coraz bardziej interaktywny. System e-podatków ma prowadzić do usprawnienia postępowań podatkowych, skrócenia czasu oczekiwania na odpowiedzi urzędów oraz ewentualnych kontroli.
Natomiast w połączeniu z tzw. Jednolitym Plikiem Kontrolnym ma docelowo uszczelnić system podatkowy VAT, zlikwidować luki podatkowe i pomóc w szybkim wykrywaniu ewentualnych nieprawidłowości, w tym tak zwanych karuzel VAT-owskich.
Bezpieczeństwo nowych rozwiązań
Wiele osób może zastanawiać się czy przesyłane przez internet informacje na pewno dotrą w odpowiednim czasie do urzędów oraz czy podawane przez nich dane są bezpieczne. Tutaj ministerstwo zapewnia, że niektóre informacje (czy nawet dowody) były już przechowywane oraz otrzymywane w formie elektronicznej – więc znane są procedury ich zabezpieczania. Wprowadzone Urzędowe Poświadczenie Odbioru jest wystarczającym dla podatników potwierdzeniem skutecznego wysłania formularza VAT-7. Odpowiednie systemy szyfrowania danych mają natomiast zapewnić ich bezpieczeństwo i chronić przed ewentualnymi próbami nadużyć czy podsłuchiwania transmisji. Dlatego też informacje nie mogą być przesyłane jako zwykłe załączniki do znanych nam wiadomości e-mail, a przekazywane wyłącznie przez specjalne oprogramowania czy aplikacje.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!