Projekty europejskie
Województwo Pomorskie jest obszarem wyróżniającym się na tle kraju niskim poziomem bezrobocia. Jak wskazują dane statystyczne na temat poziomu bezrobocia rejestrowanego, z roku na rok na pomorskim rynku pracy zmniejsza się liczba osób pozostających bez pracy.
Na dzień 30 września 2017 stopa bezrobocia w województwie wynosiła 5,7 (średnia wartość dla Polski to 6,8), co niewątpliwie świadczy o systematycznie zmniejszającej się liczbie osób bezrobotnych (por. GUS BDL https://bdl.stat.gov.pl). Od 2004 roku stopa bezrobocia na obszarze Województwa Pomorskiego spadła o ponad 15 punktów (z wartości 21,4 w 2004 r. do 5,7 we wrześniu 2017 r.). Wpływ na tak pozytywne zmiany związane z rynkiem pracy miały zarówno przemiany zachodzące w polskiej gospodarce, jak również liczne inwestycje podejmowane z wykorzystaniem środków europejskich. Województwo Pomorskie znajduje się w czołówce województw najsprawniej wykorzystujących środki europejskie.
Wsparcie z funduszy europejskich to nie tylko dofinasowanie przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę czy to transportową, czy przemysłową, ale także środki skierowane do wykorzystania w sferze społecznej, przyczyniające się to zwiększenia potencjału ludzkiego poszczególnych osób, jak i całych grup społecznych znajdujących się w najmniej uprzywilejowanej sytuacji społecznej, a przez to zmagających się z licznymi trudnościami i problemami na rynku pracy.
Projekty europejskie zakładające aktywne działanie w sferze społecznej nakierowane są bezpośrednio na działania, w ramach których inwestuje się w ludzi – w szczególności tych, którzy napotykają trudności ze znalezieniem pracy. W najtrudniejszej sytuacji spośród osób pozostających bez pracy są osoby długotrwale bezrobotne, osoby powyżej 50 roku życia, a także osoby z niepełnosprawnościami, o niskich kwalifikacjach zawodowych oraz kobiety. Co więcej, pomimo wysokiej pozycji województwa w rankingach ogólnokrajowych, sytuacja na lokalnych rynkach pracy jest bardzo zróżnicowana i zależna od bliskości większych ośrodków miejskich. Dysproporcje te stanowią istotne bariery rozwojowe części Pomorza. Zauważalne zróżnicowanie geograficzne popytu na pracę, a także niska mobilność przestrzenna oraz brak zainteresowania, a często również brak możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych są czynnikami, które w znaczący sposób wpływają na sytuację na poszczególnych obszary.
Trudności na rynku pracy związane są również z ciągłymi zmianami oczekiwań pracodawców i związaną z tym potrzebą dostosowania kwalifikacji potencjalnych pracowników. Dlatego też bardzo często poszukiwanie zatrudnienia wiąże się z koniecznością uaktualnienia i poszerzania kwalifikacji, nabycia nowych umiejętności lub wręcz całkowitego przekwalifikowania się, ponieważ zdobyta wiedza ulega dezaktualizacji i nie jest dostosowana do potrzeb lokalnego rynku pracy.
Aby możliwe było skuteczne i efektywne wsparcie osób pozostających bez pracy, potrzebne jest podjęcie kompleksowych działań opierających się m.in. na współpracy różnorodnych instytucji rynku pracy, placówek edukacyjnych, szkoleniowych, pracodawców a także organizacji pozarządowych a przede wszystkim na indywidualnym wsparciu skierowanym do osób bezrobotnych.
Odpowiedzią na wskazane powyżej problemy jest projekt „Profesjonalne doradztwo personalne = zatrudnienie; projekt dla osób bezrobotnych zamieszkujących powiat bytowski, chojnicki, człuchowski, kościerski, kwidzyński, malborski i słupski” realizowany przez Bydgoski Zakład Doskonalenia Zawodowego.
KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W PROJEKCIE?
Działania projektowe skierowane są do osób, które ukończyły 30 lat, pozostają bez pracy, należą do następujących grup: osoby w wieku 50 lat i więcej, osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne, osoby o niskich kwalifikacjach.
Projekt skierowany jest do osób zamieszkujących obszar powiatów: bytowskiego, chojnickiego, człuchowskiego, kościerskiego, kwidzyńskiego, malborskiego, słupskiego i sztumskiego.
JAKIE SĄ CELE PROJEKTU?
Celem głównym projektu jest wzrost kwalifikacji zawodowych osób, które wezmą udział w działaniach projektowych, co umożliwi znalezienie dostosowanego do ich potrzeb i kwalifikacji zatrudnienia. Cele szczegółowe projektu to:
-
wzrost umiejętności komunikacyjnych i społecznych oraz zawodowych osób objętych wsparciem w ramach projektu,
-
podniesienie umiejętności poruszania się po rynku pracy,
-
zdobycie doświadczenia zawodowego poprzez udział w płatnych stażach zawodowych.
CO OFERUJE PROJEKT?
-
Zindywidualizowane wsparcie doradcze (poprzez zastosowanie coachingu, gier symulacyjno-diagnostycznych) umożliwiających diagnozę predyspozycji i potrzeb
-
Pośrednictwo pracy
-
Darmowe szkolenia zawodowe dostosowane do indywidualnych preferencji i predyspozycji (wraz ze stypendium szkoleniowym)
-
Zdobycie doświadczenia zawodowego poprzez płatne staże zawodowe oraz zatrudnienie subsydiowane
-
Zwrot kosztów dojazdu na szkolenia
-
Zwrot kosztów opieki nad osobą zależną
Bydgoski Zakład Doskonalenia Zawodowego jest największym ośrodkiem szkoleniowym w regionie kujawsko-pomorskim, działającym również na terenie Województwa Pomorskiego (Szkoła Biznesu w Chojnicach oraz Ośrodek Szkoleniowy w Czersku). Co roku w 10 placówkach BZDZ blisko 16 tys. osób zdobywa nowy zawód lub doskonali swoje kwalifikacje zawodowe.
Misją BZDZ jest kształcenie zawodowe osób dorosłych, zarówno pracujących jak i bezrobotnych oraz młodzieży w specjalnościach najbardziej pożądanych na regionalnym rynku pracy. Podstawą misji Zakładu jest otwartość na zmieniające się potrzeby społeczne i troska o wysoką jakość świadczonych usług. Jako pierwsza instytucja edukacyjna w regionie BZDZ uzyskał Certyfikat Zarządzania Jakością ISO 9001 w zakresie kształcenia i doskonalenia zawodowego oraz Certyfikat Krajowego Systemu Usług.
Dotychczasowe doświadczenie BZDZ wskazują, że wsparcie kierowane do osób poszukujących zatrudnienia powinno być zindywidualizowane i kompleksowe oraz adekwatnie dopasowane zarówno do predyspozycji osób pozostających bez zatrudnienia, jak i potrzeb pracodawców. Tylko wtedy możliwe jest uzyskanie stabilnego i trwałego, a przede wszystkim satysfakcjonującego zatrudnienia.
WIĘCEJ INFORMACJI
Szczegółowe informacje udzielane są w pod numerem 795-591-370 lub mailowo: malgorzata.depka@bzdz.pl
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!