5 oznak wypalenia zawodowego
Zjawisko wypalenia zawodowego staje się coraz powszechniejsze na całym świecie, m.in. w związku ze stale rosnącą konkurencyjnością na rynku pracy. Wypalenie dotyczy wszystkich grup zawodowych, najczęściej jednak odnotowywane jest wśród zawodów, które wiążą się z częstym kontaktem z innymi ludźmi.
Chroniczny stres i przemęczenie, związane z wypaleniem zawodowym, szkodzą zdrowiu i stopniowo wyniszczają organizm. Aby temu zapobiec, najlepiej jak najszybciej zacząć zwalczać objawy. Ale jak tego dokonać, skoro często możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że nasze dolegliwości to wypalenie zawodowe? Właśnie w tym celu Pracuj.pl stworzyło poniższy poradnik, który pomoże zdiagnozować ten problem u siebie. Oto 5 podstawowych oznak, które cechują wypalenie zawodowe.
1. Ciągłe zmęczenie. Po powrocie z pracy nie masz na nic siły, nawet na rzeczy, które niegdyś sprawiały Ci przyjemność. Zwykle rzucasz się na kanapę i popadasz w stagnację, lub marzysz tylko o tym, by położyć się do łóżka. Czujesz, jakby praca wyssała z Ciebie całą potrzebną do życia energię i radość. Coraz rzadziej komuś udaje się wyciągnąć Cię z domu, przez co powoli ograniczasz kontakt z bliskimi. Często odczuwasz zmęczenie psychiczne, ale także fizyczne, nawet jeśli cały dzień siedziałeś za biurkiem.
2. Problemy ze snem. Tutaj chodzi nie tylko o kłopot z zaśnięciem czy niedobór snu. Niepokojącymi objawami są także obniżona jakość snu, częste przebudzanie się, niemożność wejścia w stan głębokiego snu, męczące koszmary. Jeśli po (teoretycznie) wielogodzinnym spaniu budzisz się niewypoczęty, powinno Cię to zaalarmować, gdyż może to być początek wypalenia.
3. Zmiana stosunku do innych ludzi. Zauważyłeś, że Twoje relacje z klientami uległy zmianie. Zdystansowałeś się, zacząłeś zwracać się do nich bezosobowo i bezuczuciowo. Nie czujesz się na siłach ani nie masz ochoty wdawać się w dłuższe pogawędki, a ludzie coraz częściej działają Ci na nerwy. Stawiasz się w roli defensywnej, łatwo wybuchasz gniewem. Telefony i spotkania ciągle odkładasz na później. Pogorszenie jakości kontaktów interpersonalnych również może być symptomem wypalenia.
4. Brak zaangażowania. Nie czujesz się zmotywowany. Praca nie sprawia Ci żadnej przyjemności ani nie zapewnia poczucia spełnienia, więc przestajesz widzieć sens w staraniu się. Pojawiasz się w pracy z obowiązku i co chwilę spoglądasz na zegarek, wyczekując końca. Masz problem z koncentracją, często się zamyślasz i odrywasz od obowiązków. Zadania wykonujesz niestarannie, fragmentarycznie, gdyż nie zależy Ci na dobrych efektach, a jedynie na tym, żeby zrobić swoje i wrócić do domu.
5. Brak radości z sukcesów. Nawet sukces nie poprawia Twojego humoru. Pochwały szefa i zadowolenie klientów przestały mieć znaczenie, gdyż wciąż nie jesteś z siebie zadowolony. Stajesz się wobec siebie coraz bardziej krytyczny, czujesz, że nie zasługujesz na komplementy, słowa uznania nie dają Ci żadnej satysfakcji. Towarzyszy Ci jedynie poczucie winy i niespełnienia. Jeśli właśnie tak się czujesz, możliwe, że cierpisz na wypalenie zawodowe.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!