10 nietypowych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna to stresujące wydarzenie, ponieważ dużo od niego zależy. To ważne, by podczas takiej rozmowy dobrze wypaść i pokazać się z jak najlepszej strony.
Na spotkanie w sprawie pracy nie można iść z marszu, należy się do niego skrupulatnie przygotować. Potencjalni pracodawcy lubią zadawać dużo pytań, a z odpowiedzi mogą wywnioskować nie tylko merytorykę, ale także błyskotliwość przyszłego pracownika, poziom jego intelektu, zdolność szybkiego myślenia, a nawet poczucie humoru. Na rozmowach rekrutacyjnych dużo pytań może się powtarzać, rekrutujący pytają np. o to, dlaczego chcemy pracować na danym stanowisku lub proszą o podanie naszych słabych i mocnych stron. Niektóre firmy jednak wyżej podnoszą poprzeczkę i skłaniają się także ku niespodziewanym i często podchwytliwym pytaniom, aby wybadać swojego rozmówcę. Eksperci Pracuj.pl przygotowali 10 nietypowych pytań, które mogą paść na rozmowie o pracę, a których znajomość pozwoli lepiej Ci się przygotować do spotkania.
1. Zareklamuj jakoś ten ołówek, tak żebym chciał go kupić.
Takie pytanie może paść na rozmowie o pracę w marketingu czy reklamie i ma udowodnić pracodawcy kreatywność i bystrość umysłu człowieka. Przy takiej zagwozdce należy wykazać się wyjątkową pomysłowością i darem przekonywania, bo tego właśnie zapewne oczekuje rozmówca.
2. Wymień 5 zastosowań spinacza.
Tu również chodzi o zbadanie błyskotliwości potencjalnego pracownika oraz jego zdolności do racjonalnego myślenia w stresujących sytuacjach.
3. Jakim superbohaterem chciałbyś być?
To pytanie może dać informacje o cechach, które ceni pracownik, o wartościach, które wyznaje. Tu trzeba wyróżnić się nie tylko wiedzą, ale i wyobraźnią.
4. Teraz Ty się produkuj przez 5 minut, a ja posłucham.
Jeśli na rozmowie padnie takie polecenie, to oznacza, że pracodawca chce abyś wykazał się inicjatywą. Przede wszystkim nie można ulec nerwom, tylko odetchnąć i spokojnie pomyśleć, o czym mógłbyś przeprowadzić ten monolog.
5. Jaka piosenka odzwierciedla Pańskie nastawienie do pracy?
W tym wypadku również trzeba umieć szybko myśleć, aby wygrzebać z pamięci coś pasującego do okoliczności. Oczywiście najlepiej będzie podać tytuł, który nawiąże do naszej pracowitości i rzetelności. Przykładem może być „Always on time” Ja Rule.
6. Czy Twoje oceny na studiach oddają Twoją rzeczywistą wiedzę?
Takie pytanie wymaga zdolności krytycznego myślenia i oceny własnej osoby. Nie chodzi o przechwałki, a o racjonalne podejście do swojego potencjału.
7. Omów budowę łyżki do zupy.
Przy takim poleceniu trzeba popisać się umiejętnością logicznego myślenia i może trochę poczuciem humoru. Nie jest to trudne pytania, ale niejedną osobę może zbić z tropu. Najważniejsze, aby nie spanikować
8. Jakim zwierzęciem jesteś?
Podobnie jak kwestii superbohaterów, chodzi o to, aby ukazać cechy, które uważamy w sobie za ważne i zobrazować je na danym zwierzęciu. Dzięki takiemu pytaniu można sporo dowiedzieć się o kandydacie.
9. Wyjaśnij pojęcie… w trzech zdaniach 8-latkowi.
Pracodawca ma celu sprawdzenie umiejętności komunikacyjnych kandydata, zdolności przedstawiania złożonych problemów za pomocą prostego języka.
10. Jak zwalczyłbyś głód na świecie?
Odpowiedź na to pytanie ma ukazać pomysłowość pracownika oraz jego obycie w świecie, ogólną wiedzę i umiejętność wysławiania się w trudnych sytuacjach.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!