Podwyżka - kiedy się ubiegać
W Polsce często jest tak, że jeśli pracownik nie wytarguje z pracodawcą podwyżki, to szanse na jej otrzymanie są bardzo niskie. Jednak aby ubiegać się o podniesienie płacy, należy mieć odpowiednie argumenty, by szef nas nie zlekceważył. Przywilej na otrzymanie podwyżki mogą nam dać np. podwyższone kwalifikacje czy zwiększona ilość obowiązków. Eksperci Pracuj.pl postarali się wyjaśnić, kiedy dokładnie można domagać się podwyżki, aby nie dostać odpowiedzi odmownej.
Jak to wygląda z punktu prawnego?
Przepisy nie regulują jasno kwestii ubiegania się o podwyżkę. Kodeks pracy w art. 78 § 1 podaje natomiast, że pracownik powinien otrzymywać wynagrodzenie zgodne z rodzajem wykonywanej pracy i kwalifikacjami, jakich ona wymaga. Uwzględnia się także ilość oraz jakość pracy. Według art. 8(3b) § 1 pkt. 2) KP pracodawca ma także obowiązek równego traktowania w zatrudnieniu, m.in. korzystnie kształtując wynagrodzenie za pracę. Z tego wynika, że jeśli uważamy, że otrzymujemy za małą wypłatę w porównaniu z innymi bądź w związku z intensywnością czy jakością wykonywanych przez nas obowiązków, możemy starać się o podwyżkę. Należy jednak pamiętać, że niektóre przedsiębiorstwa w regulaminach wewnętrznych mogą określić granicę wysokości wynagrodzenia dla konkretnego stanowiska. Zanim pójdziemy na rozmowę do szefa, warto zatem najpierw zapoznać się z przepisami.
Zwiększona odpowiedzialność
Często ma miejsce sytuacja, kiedy na początku pracy godziliśmy się na mniejszą ilość obowiązków niż przydzielono nam później. Jeśli zakres naszej pracy systematycznie się rozszerza, np. w związku z reorganizacją pracy w firmie, możemy prosić o wyższe wynagrodzenie. Płaca powinna być bowiem odpowiednio dopasowana do pracy, jaką wykonujemy.
Dobre efekty pracy
Prawo do podwyżki dają nam także osiągane świetne rezultaty, np. wysokie wyniki, przebijające pracę innych pracowników. Wybierając się na rozmowę do szefa, przygotujmy dowody swoich wysokich osiągnięć i mu je przedstawmy.
Podwyższenie kwalifikacji
Dobrym powodem do otrzymania podwyżki jest podwyższenie swoich kwalifikacji zawodnych. Możemy to osiągnąć przystępując do kursu czy kończąc studia podyplomowe. Pamiętajmy o zaprezentowaniu szefowi dokumentów, które potwierdzą nasze osiągnięcia.
Staż pracy
Pracodawca może docenić nasz wysiłek, który włożyliśmy w wiele przepracowanych dla niego godzin. Świetnym wynagrodzeniem długiego stażu pracy będzie przydzielenie nam podwyżki. Jeśli nie pracujemy w sferze budżetowej, nie jest to jego obowiązkiem, ale jeśli przez długi czas dobrze wywiązujemy się ze swoich zadań, istnieje możliwość podwyższenia wynagrodzenia. Wszystko pozostaje w rękach szefa.
Odniesienie sukcesu
Jeśli nasza ciężka praca zaowocowała sukcesem, możemy powołać się na to podczas negocjowania podwyżki. Takim sukcesem może być wygrana w prestiżowym konkursie, wynegocjowanie umowy z ważnym klientem czy stworzenie niepowtarzalnego produktu, który wszedł na rynek. Nasze zawodowe zwycięstwa są bardzo dobrym powodem do ubiegania się o podwyższenie honorarium.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!