Jak przygotować się do trudnych pytań na rozmowie o pracę
Kiedy wysłaliśmy naszą aplikację do potencjalnego pracodawcy i otrzymaliśmy feedback w postaci zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną – zaczynają się dla nas kolejne schody. Na takim spotkaniu mogą pojawić się pytania, na które może być ciężko odpowiedzieć. Dlatego najlepiej wcześniej się do takiej rozmowy przygotować. Pracuj.pl prezentuje kilka porad, które mogą nam w tym bardzo pomóc.
1. Poznaj firmę!
Już na etapie przygotowania aplikacji do oferty pracy, sprawdzaliśmy dokładniej, z kim możemy mieć do czynienia. Ta wiedza może nam się bardzo przydać na etapie samej rozmowy o pracę. Takie aspekty jak profil działalności firmy czy oczekiwania pracodawcy powinny być nam dobrze znane. Bardzo prawdopodobne jest, że to właśnie pytania dotyczące jej funkcjonowania pojawią się w trakcie rozmowy.
2. Przygotuj się na spodziewane!
Nie wszystkich pytań, jakie pojawią się na rozmowie kwalifikacyjnej, można się spodziewać. Są jednak takie, które bardzo często można usłyszeć. Zwykle dotyczą one naszych atutów i wad, doświadczeń w poprzednich miejscach pracy oraz naszych planów długoterminowych i oczekiwań finansowych. Standardem jest prośba o przedstawienie swojej osoby na samym początku. Każde z tego typu pytań może mówić o nas pracodawcy naprawdę dużo. Te zagadnienia powinniśmy mieć opanowane w przysłowiowym „małym palcu”.
3. Pokaż motywację!
Jedno z możliwych pytań, które się pojawią, może dotyczyć tego, dlaczego akurat w tej konkretnej firmie chcemy pracować. Wtedy trzeba pokazać swoje dobre chęci. Udowodnić, że to będzie w naszej przyszłej karierze zawodowej bardzo ważny krok. Ponadto należy pokazać, jak nasz potencjał może zostać przez firmę wykorzystany.
4. Bądź przewidywalny!
W trakcie rozmowy mogą pojawić się pytania o to, dlaczego rozstaliśmy się, bądź planujemy rozstać się z dotychczasowym pracodawcą. Firmy nie szukają pracowników „na moment” i chcą być pewni, że zatrudniając nas, nie muszą się obawiać szybkiego rozstania. Dlatego, jeśli to wynikało z jakiś planów zawodowych, podkreślmy, że interesuje nas praca stała. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby unikać krytyki poprzedniego pracodawcy. Skupiajmy się głównie na tym, dlaczego zależy nam na podjęciu się nowego wyzwania.
5. Przygotuj pytania dodatkowe!
Paradoksalnie moment, kiedy to my zadajemy pytania, stanowi również bardzo ważny element rozmowy kwalifikacyjnej. Zadając pytania dotyczące kolejnych etapów rekrutacji, wykazujemy swoje zainteresowanie zatrudnieniem. Wiadomo wtedy, że naprawdę zależy nam na tym, aby dane stanowisko otrzymać oraz, że jesteśmy do takiej rozmowy przygotowani.
6. Określ czas przybycia!
Element niedotyczący stricte samych pytań, ale mogący mieć na rozmowę istotny wpływ. Dobrze wcześniej wiedzieć, ile czasu zajmie nam dotarcie do danej firmy oraz gdzie konkretnie powinniśmy jej szukać i z kim się spotkać. W przeciwnym razie, może być łatwo o spóźnienie, a potencjalna rozmowa może stać się znacznie trudniejsza.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!