Kompetencje miękkie – jakie uwielbiają pracodawcy
Postęp, a co za tym idzie także zmiany na rynku pracy, kreują nowe wymagania od potencjalnych pracowników. Już nie tylko tzw. „kompetencje twarde”, do których możemy zaliczyć konkretne kwalifikacje czy zdolności do wykonywania danego zawodu są wymagane, ale także „kompetencje miękkie”, znacznie bardziej od nich istotne.
Dotyczą one kontaktów z drugim człowiekiem, ale nie tylko. „Kompetencje miękkie” przydają się bardzo często i to niezależne od miejsca, w którym pracujemy. Pracuj.pl radzi, aby na wszystkie oferty pracy dawać się poznać z takimi cechami jak:
1. Zdolności interpersonalne i komunikacyjne
Rzecz bodajże najbardziej podstawowa, jeżeli chodzi o kompetencje miękkie. Pracodawcy spodziewają się od pracowników, że będą czuli się pewnie w kontakcie z różnymi ludźmi w hierarchii danej organizacji i ponadto będą też umieli się z nimi porozumiewać. Co za tym idzie, powinni oni także dobrze komunikować swoje przemyślenia oraz doświadczenie, które posiadają. Najbardziej pożądany jest wysoki poziom tzw. inteligencji emocjonalnej, która wpływa na to jak radzimy sobie ze swoim zachowaniem, z kontaktami społecznymi i z podejmowaniem decyzji. W te kompetencje miękkie szczególnie warto jest inwestować.
2. Chęć do rozwijania się
Pracodawca zatrudniając pracownika, liczy na to, że będzie się rozwijał i poszerzał kwalifikacje. Co za tym idzie – pracownik będzie otwarty na dalszą naukę, będzie brał udział w szkoleniach i kursach dokształcających. Taki podwładny aktywnie inwestuje w swój własny rozwój – jest na bieżąco z nowościami, interesuje się poczynaniami konkurencji, bierze także udział w spotkaniach i konferencjach.
3. Szacunek dla innych
O tym, że pracownik powinien wykazywać się kreatywnością i prezentować swoje pomysły – to rzecz jak najbardziej oczywista. Należy także pamiętać o tym, że w takiej sytuacji nie będziemy jedynymi takimi osobami w miejscu pracy. Inni współpracownicy także mają własne przemyślenia. Dlatego należy szanować zdanie ludzi, z którymi pracujemy. To ważne zwłaszcza, jeśli nasz pracodawca stawia na różnorodność. Jeśli mamy inne zdanie – wówczas postawmy na konstruktywną krytykę.
4. Umiejętność adaptowania się
Postęp zwłaszcza w dzisiejszych czasach generuje zmiany, które mogą się pojawiać znacznie szybciej, aniżeli mogłoby to nam się wydawać. Dlatego bardzo istotna jest zdolność do adaptowania się do nowych warunków. Zwłaszcza, jeśli mówimy o pracy, która wymaga kreatywności. Nie wiadomo, jakie zmiany może przynieść kolejny dzień, ale pracodawca liczy na to, że pracownik będzie umiał się do nich przystosować. W związku z tym należy być gotowym na każdą nową sytuację.
5. Właściwa organizacja
Jeśli potrafimy się adaptować to nasza praca powinna być zawsze być dobrze zorganizowana. Wiąże się to przede wszystkim z myśleniem długoterminowym. Pracodawca liczy, że pracownik będzie potrafił zachować a nawet zwiększyć swoją efektywność. Idealny podwładny potrafi właściwe wykorzystać dostępne możliwości i być gotowy na każdy deadline.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!