Najczęstsze błędy popełnianie w rozmowie o pracę
Rozmowa kwalifikacyjna to ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Od tego jak sobie poradzimy zależy, czy otrzymamy wymarzoną pracę. Rekruterzy w czasie rozmowy oceniają zarówno nasze kwalifikacje, jak i błyskotliwość, komunikatywność, kulturę osobistą czy umiejętność rozwiązywania problemów. Równocześnie dobre wrażenie, wywarte podczas spotkania, może nadrobić braki w doświadczeniu czy pomyłki w CV.
Dlatego właśnie tak ważne jest, aby dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej. Eksperci Pracuj.pl opracowali kilka często popełnianych na rozmowach błędów, których znajomość może pomóc uniknąć ich w przyszłości.
Brak przygotowania
Na rozmowę kwalifikacyjną nie można iść z marszu. Przyszli pracodawcy często przeprowadzają z kandydatami pogłębiony wywiad, w ramach którego starają się dokładnie wybadać każdą osobę. Stres i brak przygotowania mogą powodować, że nawet na proste pytania nie będziemy potrafili udzielić składnej i sensownej odpowiedzi. Właśnie dlatego przed spotkaniem warto dobrze się przygotować, np. sporządzając listę często padających pytań, odgrywając scenki czy ćwicząc odpowiedzi przed lustrem.
Nieodpowiedni strój
Na rozmowie kwalifikacyjnej ważne jest pierwsze wrażenie, a więc nie tylko osobowość, ale także wygląd. Podczas takiego wydarzenia zawsze należy prezentować się schludnie i elegancko, nieprzesadnie ekstrawagancko ani strojnie. Strój jest naszą wizytówką, o którą warto zadbać. Najlepiej postawić na estetyczną i gustowną klasykę. Powitanie rekrutera w podartych jeansach lub trampkach raczej nie sprawi, że zaplusujemy.
Spóźnienie
Nieprzybycie na czas już na pierwsze spotkanie z pracodawcą daje rekruterom bardzo negatywny obraz naszej osoby. Spóźnienie się świadczy o lekceważeniu obowiązków i braku szacunku do drugiej osoby. Rekruterzy prawdopodobnie wywnioskują, że do pracy także będziemy się spóźniać i nie zechcą nas zatrudnić.
Nadmierna gadatliwość
Przegadywanie rekrutera, nieodpowiadanie na jego pytania, zmienianie tematu i wymijające odpowiedzi również nie będą świadczyć o nas zbyt dobrze. Pracodawcy oczekują od kandydatów zwięzłych i konkretnych odpowiedzi, na podstawie których mogą stworzyć opis naszej osoby, a zbytnia gadatliwość jedynie irytuje i zniechęca.
Przesadna małomówność
Popadanie w kolejną skrajność, czyli niska komunikatywność, także nie jest dobrym rozwiązaniem. Na rozmowie o pracę oczekuje się od nas, że będziemy aktywnym uczestnikiem dyskusji, czasami przejmiemy inicjatywę i pozytywnie zaskoczymy rozmówcę. Zbytnia wstydliwość może świadczyć o tym, że nie będziemy w stanie w przyszłości poradzić sobie z obowiązkami ani odpowiednio skomunikować się ze współpracownikami.
Kłamstwa w CV
Pracodawcy mogą zechcieć zweryfikować podane przez nas w CV informacje. Jeśli np. w sekcji języków napisaliśmy o biegłym angielskim, a podczas rozmowy będziemy potrafić wydukać jedynie kilka podstawowych słówek, istnieje nikła szansa, że szef zechce mieć nas w swoim zespole. Kłamstwa w życiorysie świadczą o braku uczciwości, która może mieć odzwierciedlenie także w późniejszej pracy.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!