Ćwierćwiecze Bławatków
Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki”, działający przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach, obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia działalności. W sobotę (25.11) odbyły się uroczystości, które zgromadziły miłośników zespołu oraz obecnych i byłych członków zespołu folklorystycznego.
Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki” powstał 7 października 1992 r. przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach pod patronatem urzędu miejskiego i przy wsparciu dyrektor szkoły Ludomiły Paczkowskiej. Zespół kierowany przez Katarzynę Maliską i Leszka Karasiewicza był początkowo zapleczem dla Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chojnickiej „Kaszuby”, który do niektórych projektów potrzebował dzieci, w „Bławatkach” zaś dzieci nie brakowało.
Reklama | Czytaj dalej »
Obchody jubileuszu 25-lecia działalności zespołu rozpoczęła msza św. koncelebrowana przez ks. dziekana Jacka Dawidowskiego i ks. prałata Henryka Cyrzana. Oprawa mszy, a także jej liturgia, odbyła się w języku kaszubskim. W trakcie mszy ks. proboszcz zacytował słowa Jana Pawła II, który zwrócił się do Kaszubów: "Bracia i siostry Kaszubi, strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowi o waszej tożsamości". Historię zespołu przybliżył Jerzy Kłodziński. O kierownictwie zespołu - Katarzynie Maliskiej i Leszku Karasiewiczu mówił: - To oni, poprzez swoją pracę i upór doprowadzili do tego, że dzisiaj zespół obchodzi tak piękny jubileusz. To co tu widziałem skłania mnie do refleksji, chyba o tym myślał Hieronim Derdowski, który powiedział, że nigdy do zguby nie przyjdą Kaszuby.
25 lecie Zespołu Pieśni i Tańca Bławatki
Przez minione ćwierćwiecze zespół wychował sporą grupę podopiecznych. Dla wielu z nich był początkiem muzycznej drogi, startem do innych, nie tylko muzycznych projektów. Lista nagród i wyróżnień, które zespół zdobył jest bardzo długa, m.in. Złotego Tura, Złote Niedźwiedzie w Kościerzynie i wszystkie odcienie nagrody Kura na Festiwalu Folklorystycznym w Czarnem. Uczestniczyli w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Brusach, Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych o cytrę Wicka Rogali, Ogólnopolskim Konkursie Kapel Ludowych „Na Szlaku Kultur” oraz wielu innych. Wszystkie trofea zdobyte przez „Bławatki”, a także zdjęcia i inne materiały dokumentujące działalność zespołu, znalazły się na wystawie w Szkole Podstawowej nr 1.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (2)
- Komentarze Facebook (...)
2 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!