Chcą nabyć lokal, w którym się modlą i pomagają innym
Kościół Zielonoświątkowy ponownie zgłasza chęć zakupu użytkowanego lokalu licząc na bonifikatę. W końcu przy ul. Mickiewicza 48 poza działalnością duszpasterską prowadzona jest także resocjalizacyjna.
- Chciałbym być rzecznikiem, aby rada miejska taką decyzję podjęła - przyznaje Arseniusz Finster, do którego z pismem zwrócił się pastor Karol Głuszek. Burmistrz docenia pracę charytatywną kościoła i Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego, które m.in. pomagają wyjść z bezdomności. - Od 2005 roku, kiedy prowadzimy Hostel Readaptacji Społecznej pomagający wychodzić z bezdomności, przez nasze mury przewinęło się około 300 osób, z czego 20 udało się całkowicie usamodzielnić - wylicza pastor Karol Głuszek.
Reklama | Czytaj dalej »
W 2013 roku po wyburzeniu przedszkola przy ul. Kilińskiego, pierwszej siedziby zboru, na potrzebę przebudowy skrzyżowania zielonoświątkowcy rozpoczęli działalność w budynku przy ul. Mickiewicza 48. Z lokalu korzystają bezpłatnie. Wyremontowali klatkę schodową, pociągnęli ogrzewanie do wszystkich pomieszczeń, piętro zaaranżowali na lokale mieszkalne, na parterze ulokowali kaplicę. W planach jest nowa elewacja.
Obecnie w hostelu dla bezdomnych mężczyzn przebywa 10 osób. Przy Mickiewicza pomagają także najmłodszym. - Niedawno powołaliśmy Fundację DOBROWSKAZ zajmującą się pracą z dziećmi z rodzin zagrożonych wykluczeniem - informuje prowadzący Kościół Zielonoświątkowy. Zdaniem Głuszka wspomniany lokal do społecznej działalności nadaje się idealnie. - Od 1905 roku mieściła się tutaj luterańska organizacja, która pomagała alkoholikom. Jesteśmy więc tak jakby kontynuatorami ich dzieła.
W 2014 roku, kiedy kościół po raz pierwszy zwracał się o możliwość zakupu 300-metrowego lokalu, został wyceniony na 740 tys. zł. Wtedy burmistrz mówił o 60 proc. upuście. Jak wyjaśnia pastor, sprawy nie udało się sfinalizować z różnych przyczyn. Obecnie nie padają konkretne deklaracje odnośnie wysokości zniżki. Temat na radzie miasta ma wybrzmieć po nowym roku.
- Pastor proponuje, aby rada miejska pochyliła się nad tematem. Zaprasza do odwiedzenia hostelu przez komisję społeczną. Chodzi o to, abyśmy zastanowili się nad większym upustem, który moglibyśmy rozłożyć na raty na kilka lat - mówi włodarz. - Moim zdaniem opłaca się, aby był tam gospodarz mający te pomieszczenia nie tylko w użyczeniu, ale będący ich właścicielem, bo to będzie też skłaniało do inwestowania.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (9)
- Komentarze Facebook (...)
9 komentarzy
Dlaczego dla innego wyznania niż katolickie burmistrz żąda ceny 60% a nie tak jak dla kościoła katolickiego 5% fikcyjnej wartości działki i budynku?
Dlaczego zielonoświątkowcy są traktowani przez burmistrza inaczej niż chciwy na mamonę kler katolicki?
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane sÄ… dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!