Wtorek, 18 Czerwca 2024 | Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

'Budżet skrojony pod wybory'

Tak przyszłoroczny plan finansowy powiatu z 18-milionowym deficytem określiła radna Mirosława Dalecka i rozpętała się burza. - Nie zarzynamy budżetu - odpierał starosta. Przy dyskusji o pieniądzach pojawiły się polityczne wtręty.


Planowane dochody wynieść mają 125 mln zł, wydatki 143. Na  pokrycie deficytu zostanie zaciągnięty kredyt wysokości 18,7 mln zł, którego spłata potrwa do 2030 roku. Zadłużenie na koniec 2018 roku planowane jest na poziomie 31,7 mln zł. W nadchodzącym roku powiat chce wydać na inwestycje ponad 45 mln zł, z czego prawie 21 mln to dotacje unijne. Najdroższa inwestycja to budowa sali gimnastycznej wraz z cześcią dydaktyczną przy ul. Świętopełka. Sporo pójdzie też na szkolnictwo zawodowe. Na drogi starostwo przeznaczy 19 mln zł.

Reklama | Czytaj dalej »

- Nie da się ukryć, że to budżet skrojony na miarę przyszłorocznych wyborów - oceniła radna Mirosława Dalecka po analizie budżetów z wcześniejszych lat, z których najwyższy deficyt wynosił 5,5 mln zł, a jeden skończył się nawet nadwyżką. W wieloletniej prognozie przyszły rok także miał skończyć się nadwyżką. - Łącznie za 5 lat deficyt był dużo niższy niż za jeden rok - 2018 - wyliczyła Dalecka. - Widać, że zarząd obudził się na koniec kadencji. Dobre posunięcia to według radnej podwyżki dla pracowników administracji i obsługi oraz budżet dla powstałego niedawno Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Natomiast inwestycje według Daleckiej planowane są ze zbyt dużym rozmachem, co spowoduje, że przyszli decydenci będą głównie spłacać długi swoich poprzedników.

- Nie da się ukryć, że...

- Nie zarzynamy budżetu, rozkładamy spłatę kredytów do 2030 roku. Stać nas na to. Najważniejsze jest, że mając pieniądze dodatkowe, chcemy je wykorzystać. Jak ich nie wykorzystamy, to z naszych środków tego nie zrobimy, no może za 20 lat - odpierał starosta i zarzucił radnej uprawianie polityki: -  Pani się politycznie wypowiada i niech pani nie mówi, że nie reprezentuje dobrej zmiany.

- Nie zarzynamy budżetu...


W sukurs przyszedł mu wicestarosta: - Ja się nie dziwię, że pani nie zagłosuje za budżetem, bo tak ambitny budżet panią boli. I przewodniczący rady powiatu Robert Skórczewski: - Proszę wymienić trzy polityczne inwestycje, które by pani wyrzuciła z budżetu. W końcu członek zarządu powiatu i były burmistrz Czerska Marek Jankowski argumentował, że budowanie budżetu to nie jest zwykła matematyka i tego mechanizmu najwyraźniej radna nie rozumie do końca. Zarzucił jej demagogię.

- Ja się nie dziwię...

- Kim trzeba być, żeby budżet określić jako skrojony politycznie? (...) Każdy mierzy swoją miarą - wtrącił Mariusz Paluch, do niedawna członek zarządu. Głos zabrała również Bożena Stępień, wiceprzewodnicząca rady, która opozycji zarzuciła hipokryzję.

- Kim trzeba być...

Radny Leszek Redzimski obwieścił, że nie zagłosuje ani za, ani przeciw budżetowi. Bo, co prawda jego dusza raduje się z powodu dużych inwestycji, ale też boli go, że powiat z milionów nie wygospodarował kwoty 10 tys. zł na tablicę upamiętniającą ofiary nawałnicy lub koncert, albo konferencję naukową poświęconą fenomenowi ludzkiej solidarności w tamtym czasie. Takie propozycje padły, ale zdaniem Redzimskiego zabrakło wyczucia społecznego ze strony zarządu.

Reakcją na swoje odmienne zdanie Dalecka była zniesmaczona. - Pięciu radnych atakuje jedną osobę, tylko dlatego, że myśli inaczej i przeanalizowała budżet inaczej. Radna opozycji podkreśla, że nie przynależy do żadnej partii. - Dlaczego taki atak?! Jest to bardzo nieeleganckie i niegrzeczne.

- Pięciu radnych atakuje jedną osobę...


W sukurs koleżance przyszedł Maciej Jakubowski. - Nie rozumiem, do kogo pan starosta się zwraca, mówiąc, że państwo różnie głosujecie. Ponadto nie rozumiem wypowiedzi pani Bożeny Stępień, gdzieś tam nacechowanej wrogością: wy mówicie, wy robicie. Nie wiem o kogo chodzi.

Radny z Czerska widzi budżet jako ambitny, więc warto się zadłużyć. Przy czym ubolewa, że tak niewiele powiat będzie inwestował w jego gminie, a do tego drogowe inwestycje są niepewne. - Jednak po raz kolejny zaufam i zagłosuję za - zapowiedział Jakubowski jeszcze przed głosowaniem.

Projekt budżetu poparło 16 osób przy trzech głosach wstrzymujących.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

38 komentarzy

~jotdwatrzy-ten prawdziwy
ty janusz23 jesteś zwyczajnym krytykantem - januszem. Zawsze nawijasz na Dalecką, bo jest z PIS i tyle. Jak ci burmistrz nie pasował, to sobie pokrytykowałeś i się cieszyłeś z dobrze spełnionego obowiązku. Jak starosta źle gadał, to ty też dałeś sobie prawo do krytyki. Jak Dalecka mówi na w/w to janusz23 staje w obronie uciśnionych, bo ta kobieta jest z PIS.
Tak, jak nie podoba mi się to co robi burmistrz to Go krytykuję. Jak nie podoba mi się co robi Dalecka to Ją krytykuję. Jak nie podoba mi się to co robi PCHS to go krytykuję. Jak podoba mi się co robi burmistrz to go chwalę. Jak kiedyś spodoba mi się coś co zrobi Dalecka to Ją pochwalę. Jak spodoba mi się coś co zrobi PCHS, czy ktokolwiek inny to go pochwalę.
Gorąco zachęcam wszystkich żeby tak robili. Jestem obywatelem, płacę podatki i mam prawo krytykować każdą władzę.
Gdyby pani Dalecka przygotowała się merytorycznie to potrafiłaby wskazać które konkretnie inwestycje są polityczne i które chciałaby skreślić. Albo wskazałaby inne które należałoby zrealizować. Ale niestety ograniczyła się do prostej, totalnej krytyki. Ja na takiego radnego nie zagłosowałbym.
02 Stycznia 2018, godzina 15:30
Oceniono 12 razy 2
~Budzet wyborczy
Tez tak uwazam, 18 mln kredytu na inwestycje w roku wyborczym, a wczesniej od lat nie brali kredytu I nie musieli tyle inwestowac, glupi by sie domyslil, ze zarzad chce kupic wybircow. Nastepcom pozostanie tylko splata kredytow.
02 Stycznia 2018, godzina 13:05
Oceniono 14 razy -2
~Ha, ha nie zarzynamy budżetu, a co innego robicie do 2030 roku?
Skaja myśli, że ludzie to idioci i uwierzą w jego głupie tłumaczenia, że inwestycje na kredyt to świetna sprawa i do tego jego pachołki atakujący radną, żeby siedziała cicho, ale jak widać nie wszystkich radnych można kupić stanowiskami i innymi przywilejami.
01 Stycznia 2018, godzina 18:53
Oceniono 34 razy 4
~do poniżej
ten koleś bezradny dołączył do towarzystwa wzajemnej adoracji i liże 4 litery jak mu każą dla kasy, porażka
01 Stycznia 2018, godzina 18:40
Oceniono 30 razy -2
~Obserwator
Widzę że Golinski dołączył do grupy podnosimy raczki, byle dieta wpłynelA
01 Stycznia 2018, godzina 16:37
Oceniono 32 razy 0
~do dyletanta z 17.56
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
31 Grudnia 2017, godzina 18:41
Oceniono 53 razy -13
~do poniżej
lepiej wypowiadać się i mieć swoje zdanie niż siedzieć cicho ja duupa, radny musi radzić i reprezentować wyborców i na palcach jednej ręki można policzyć ile radnych potrafi wypowiadać się na sesjach, władza potrzebuje głupich i naiwnych radnych, którym może wmawiać, że nawet największy kredyt do świetna inwestycja
31 Grudnia 2017, godzina 18:32
Oceniono 57 razy -7
~xyzz
Pani pielęgniarka i pan nauczyciel z Lichnów to jak widać specjaliści od budżetu. Znają się na wszystkim, zabierają głos w każdej sprawie. Zawsze się kompromitują swoja niewiedzą i dyletanctwem. No ale jeżeli pobiera się dietę radnego i ma się ochotę na kolejną kadencję to trzeba się pokazać tym bardziej że ich wyborcy i tak nic z tego nie rozumieją. Ważne, że ktoś ma jaja, że komuś dowalił, reszta nie ma znaczenia.
31 Grudnia 2017, godzina 17:56
Oceniono 54 razy 14
~Kim trzeba być, żeby krytykować innych a san na każdym kroku się kompromitował?
~Kim jest paluch żeby oceniać innych
wystarczy że kłamstwami i złym zarządzaniem topił basen
31 Grudnia 2017, godzina 14:37
Oceniono 48 razy 2
~do 11.47
Jak nie ma się merytorycznych argumentów jak ten gość to się pluje przez zazdrość na radną Dalecką. Wystarczyłoby tylko czytać ze zrozumieniem, a nie siać nienawiści żeby wiedzieć, że nie wszyscy radni muszą przynależeć do partii.
31 Grudnia 2017, godzina 14:02
Oceniono 50 razy 0
~jotdwatrzy
Brawo Dalecka, jako jedyna potrafi zając stanowisko w wielu kwestiach, a ataki skierowane przeciwko jednej kobiecie przez pięciu radnych to jest chamstwo. Skompromitowany zarząd nic innego nie potrafi, gdyż najlepszą obroną jest atak. Do tego przewodniczący zamiast prowadzić obrady to próbuje dyskredytować radnych, a powinien ich reprezentować, to dopiero jest d@pek. Jego obowiązkiem jest tylko prowadzić obrady zgodnie z porządkiem obrad i tyle w temacie. Jeszcze raz gratuluję radnej odwagi. Dobrze, że powiedziała tym przysłowiowym burakom, że zachowują się nieelegancjo i niegrzecznie.
31 Grudnia 2017, godzina 13:41
Oceniono 52 razy 2
~do jotdwatrzy
ty janusz23 jesteś zwyczajnym krytykantem - januszem. Zawsze nawijasz na Dalecką, bo jest z PIS i tyle. Jak ci burmistrz nie pasował, to sobie pokrytykowałeś i się cieszyłeś z dobrze spełnionego obowiązku. Jak starosta źle gadał, to ty też dałeś sobie prawo do krytyki. Jak Dalecka mówi na w/w to janusz23 staje w obronie uciśnionych, bo ta kobieta jest z PIS. Jesteś beznadziejny, bo nieobiektywny. Zapamiętaj to sobie
31 Grudnia 2017, godzina 12:51
Oceniono 48 razy -2
~jotdwatrzy
Dalecka jak zwykle tylko krytyka, hur, dur, zły budżet, ale jak ma powiedzieć które konkretnie inwestycje należy skreślić to od razu zapomina języka w gębie. Totalna opozycja.
31 Grudnia 2017, godzina 11:47
Oceniono 53 razy -3
~oby na koniec cyfra dobra była
a że kredyt w chooj wysoki zaciągnięty i wmawianie ludziom, że jest OK - to inna sprawa, ale gratuluję pomysłu - kredyt i jesteśmy na prostej - IDIOCI!!!!!
30 Grudnia 2017, godzina 16:10
Oceniono 63 razy 3
~W radzie powiatu tylko Dalecka ma "jaja"
reszta przytakuje jak "Feliks 311" chce. Zresztą zarząd skompromitowany łącznie z bezradnymi z koalicji rządzącej.
30 Grudnia 2017, godzina 15:53
Oceniono 66 razy 0

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 401.00 411.00 DKKDKK 50.60 54.00
EUREUR 431.00 441.00 RUBRUB 4.40 4.70
CHFCHF 453.00 463.00 NOKNOK 30.30 34.40
GBPGBP 508.00 518.00 SEKSEK 37.70 38.80
Aktualizacja: 2024-06-18 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 402.63 406.80 DKKDKK 50.70 53.90
EUREUR 432.96 437.57 RUBRUB 4.40 4.70
CHFCHF 454.00 459.00 NOKNOK 30.40 34.30
GBPGBP 510.10 515.65 SEKSEK 37.80 38.70
Aktualizacja: 2024-06-18 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-17

E95 E98 ON LPG
BP 6.64 zł 7.34 zł 6.74 zł 2.59 zł
Circle K 6.59 zł - 6.69 zł 2.56 zł
Mol Chojnice 6.62 zł - 6.69 zł 2.58 zł
MZK 6.52 zł 6.99 zł 6.61 zł 2.55 zł
Orlen 6.61 zł 7.34 zł 6.71 zł 2.57 zł
PKS 6.56 zł - 6.65 zł 2.56 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij