Smog. Chojnice białą plamą na mapie województwa
W raporcie o stanie środowiska w woj. pomorskim 2016 wydanym przez WIOŚ próżno szukać informacji o naszym mieście. - Nie wiemy, jak wygląda stan powietrza w Chojnicach - ubolewa Marek Bona, przewodniczący komisji ochrony środowiska i po raz kolejny apeluje o wykonywanie jakiegokolwiek pomiaru jakości powietrza.
- Dostaliśmy raport o stanie środowiska w woj. pomorskim. Nie będziemy go omawiać, bo nie ma czego omawiać. Chciałem wam pokazać, że Chojnice są na mapie woj. pomorskiego białą plamą. Wszystkie problemy, które wychodzą naszym zdaniem w Chojnicach, są wyrzucane w tym podsumowaniu oceny rocznej jakości powietrza - przewodniczący gremium zwrócił się do pozostałych członków komisji na ostatnim posiedzeniu. Zdaniem Marka Bony, powinniśmy dążyć do wykonywania jakichkolwiek pomiarów jakości powietrza w naszym mieście.
Dostaliśmy...
Reklama | Czytaj dalej »
W roku ubiegłym radni rozważali nawet zlecenie zbudowania stacji wyposażonemu w pracownie Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, ale szkoły średnie znajdują się pod opieką powiatu, a nie miasta. Pojawia się więc problem przekazania środków. Wybudowanie stacji przez uczniów technikum mogłby wpisać się w realizowany w powiecie projekt pn. Szkoła przyszłości. Jak podkreśla Bona, urządzenie można by skalibrować ze stacją działającą w Kościerzynie. Podaje, że roczny koszt prowadzenia profesjonalnych badań wynosi do 700 tys. zł.
Czy starostwo podchwyci ten pomysł, zapytaliśmy wicestarostę Marka Szczepańskiego. - Myślę, że pomysł radnych miejskich utworzenia punktu pomiaru jakości powietrza przy ZSP nr 1 to ciekawy pomysł, tym bardziej jeśli miasto wyposażyłoby szkołę w odpowiedni sprzęt do prowadzenia takich badań. Powiat nie zamierzał kupić stacji pomiaru powietrza. W przypadku wspólnych działań jesteśmy jak zawsze otwarci na współpracę z partnerami samorządowymi.
Widok nieba w sezonie grzewczym przyprawia o ból głowy choćby na osiedlu Kolejarz. Na FB znajduje się profil Chojnicki alarm smogowy, na którym użytkownicy dzielą się informacjami na temat tego niepokojącego zjawiska. Zaglądający znajdzie zdjęcia z Chojnic i linki do artykułów, w tym również do tych infomujących o możliwości pozyskania z urzędu miejskiego dotacji na wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne (program w trakcie realizacji - przypis red.).
Jakość powietrza, którym oddychamy, zastanawia także wójta. Zbigniew Szczepański przed rokiem informował o pomyśle zakupienia mobilnej stacji. Na jakim etapie jest realizacja zapowiedzi? - Po naszym spotkaniu z przedstawicielami instytucji zajmujących się monitoringiem powietrza pilotowania sprawy podjął się poseł Aleksander Mrówczyński - odbija pałeczkę wójt.
- Stacja pomiarowa powietrza w Chojnicach może być zlokalizowana nie wcześniej niż w 2019 roku. Jest to uwarunkowane aplikowaniem o środki z RPO. Na dzień dzisiejszy nie został jeszcze ogłoszony konkurs, w którym WIOŚ w Gdańsku mógłby wziąć udział. Dlatego w tej sprawie WIOŚ w Gdańsku jest w kontakcie z Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku. WIOŚ w Gdańsku uzyskał także zapewnienie uzyskania wkładu własnego w projekcie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Należy także podkreślić, że na terenie strefy pomorskiej obecnie jest wystarczająca liczba stacji powietrza. Spełniony jest tym samym wymóg wynikający z przepisów prawa powszechnie obowiązującego. Mimo tego, z uwagi na fakt braku stacji powietrza w południowo-zachodniej części województwa pomorskiego, a także oczekiwania mieszkańców, stacja taka powinna znaleźć się w Chojnicach - informuje poseł Aleksander Mrówczyński, który popiera pomysł.
Z powodu braku stacji w naszym regionie, a co za tym idzie i danych, Chojnice w ogóle nie zostały uwzględnione w raporcie WIOŚ. - Jeśli w skali województwa zlokalizujemy gdzieś problem, taka stacja może powstać. To koszt około 500 tys. zł - mówi Beata Kujawska z Wydziału Monitoringu Środowiska.
Opracowanie inspektoratu objęło także stan wód płynących i stojących. Informacji o Jeziorze Charzykowskim czy Strudze Jarcewskiej nie znajdziemy, ale np. o Jeziorze Rychnowskim z sąsiedniego Człuchowa już tak. - Województwo pomorskie jest najbardziej jeziorne ze wszystkich. Zbiorniki zostały więc podzielone na określone typy, a z nich wyodrębniona sieć reprezentatywna. Coś z Chojnic i okolic, w tym obszaru Natura 2000, w naszych bardziej szczegółowych opracowaniach na pewno się znalazło - informuje z kolei Elżbieta Korzec.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (21)
- Komentarze Facebook (...)
21 komentarzy
Dodam, że najwiekszymi trucicielami w Europie są nie wielkie aglomeracje, a małe miasta, wsród największych trucicieli są w pierwszej dziesiątce- 7 miast w Polsce, jak Pszczyna, Żywiec, Rybnik, czy nie tam Chojnic. Nikt nie sprawdza tego, a wdychamy i do krwi dostaje się smog. Jak tu wietrzyć mieszkanie...
Dla większości chojniczan zgodnie z naukami Jana Pawła 2-go najlepszym sposobem na walkę ze smogiem to celebrowane modły o cudowne znikniecie smogu połączone z organizowaniem kościelnych pochodów przez miasto z dziećmi spędzonymi z lokalnych szkol i poprzebieranymi jak na Halloween za diabły, aniołki, królów i za zwierzęta. Oczywiście dorośli maszerując ze sztormówkami kościelnymi w pochodzie kościelnym wzorowanym na pochodzie 1-wszo majowym mogli by przy okazji powspominać ze sentymentem młode lata i dawne pochody 1-wszo majowe!
Oczywiście w dni gdy wiatr rozwiałby na parę godzin zawiesiny smogowe znad miasta chojniczanie mogli by po kościołach odprawiać modły i msze dziękczynne za cudowne znikacie smogu.
Nic więcej większości chojniczan nie potrzeba! A ci, którym to nie wystarczy i tak szybko wyjada z Chojnic!
Promowanie jakichkolwiek logicznych działań antysmogowych opartych na edukacji i wiedzy to jawny zamach na kościół katolicki!
Fakt, że unoszące się w powietrzu substancje rakotwórcze i toksyczne są niewidoczne gołym okiem nie pomniejsza ich szkodliwości a jedynie daje fałszywe uczucie bezpieczeństwa wszystkim ignorantom, którzy trywializują problem lub nie mają pojęcia o szkodliwości smogu.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!