Potrącenia z wynagrodzenia – od kwoty brutto czy netto?
Zaległe alimenty czy raty pożyczek i kredytów egzekwowane przez komornika – to zobowiązania, które pracodawca odlicza od pensji pracownika. Potrąceń można dokonywać od wynagrodzenia pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych
Zasady dokonywania potrąceń
Wynagrodzenie za pracę podlega specjalnej ochronie. Zgodnie z kodeksem pracy nie możemy np. dobrowolnie z niego zrezygnować ani przekazać go innej osobie. Ważne, by pracodawca regularnie wypłacał należność. Jeśli nie robi tego lub przekazuje pieniądze po terminie, możemy dochodzić swoich roszczeń przed sądem pracy. Ochrona wynagrodzenia obejmuje również jego wysokość. Osoba zatrudniona w pełnym wymiarze godzin nie powinna otrzymywać pensji niższej niż płaca minimalna ustalana w każdym roku przez Radę Ministrów, w drodze rozporządzenia.
Aby dokonywać obligatoryjnych potrąceń z wynagrodzenia, pracodawca nie potrzebuje naszej zgody. Powinien odliczać poszczególne kwoty według określonej kolejności:
-
sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
-
sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne (kredyty, pożyczki, grzywny, podatki),
-
zaliczki pieniężne,
-
kary pieniężne nakładane na podstawie art. 108 kodeksu pracy.
Potrącenia fakultatywne to takie, na które pracownik musi wyrazić zgodę. Chodzi np. o:
-
składki związkowe,
-
pożyczki udzielone z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub kasy zapomogowo-pożyczkowej,
-
składki na dobrowolne ubezpieczenie grupowe.
Od jakiej kwoty dokonuje się potrąceń?
Pracodawca może odliczać kwoty przeznaczone na spłatę pożyczki zakładowej lub egzekwowane przez komornika dopiero po ustaleniu wysokości wynagrodzenia netto.
Kalkulator wynagrodzeń brutto-netto
Aby ustalić, jaką część naszej pensji może przejąć komornik, musimy wyliczyć wynagrodzenie netto. W tym celu od określonej kwoty brutto powinniśmy odjąć zaliczkę na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne:
-
9,76% płacy brutto – ubezpieczenie emerytalne,
-
1,5% płacy brutto – ubezpieczenie rentowe,
-
2,45% płacy brutto – ubezpieczenie chorobowe,
-
9% płacy pomniejszonej o składki na ubezpieczenia społeczne – ubezpieczenie zdrowotne.
Zasady, zgodnie z którymi określa się wymiar pensji netto, wynikają z ustaw: o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o systemie ubezpieczeń społecznych.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!