Mury zostanÄ… odrestaurowane do lata, gorzej z basztÄ…...
Miasto i powiat próbują synchronizować działania tak, aby na sezon turystyczny odrestaurować część muru obronnego i naprawić basztę, której ściana osunęła się w lipcu ubiegłego roku.
Urząd miejski wyłonił wykonawcę na renowację fragmentu średniowiecznego muru. Zadanie za 110 tys. zł zrealizuje firma Oleksy z Torunia. Zabytek zostanie odnowiony na odcinku od uszkodzonej baszty do ul. Cechowej. - To jest jakieś 70-80 metrów - podaje Jarosław Rekowski, dyrektor wydziału komunalnego. W poniedziałek w ratuszu nastąpi podpisanie umowy z wykonawcą. Termin zakończenia renowacji to 31 lipca. - Prac, które trzeba wykonać jest wiele, m.in. wymiana fugi, ale tylko w części, czy wymiana cegieł górnego cokołu - informuje urzędnik.
Reklama | Czytaj dalej »
Powiat, pod który podlegają muzealne budynki, wstrzymuje się jeszcze z ogłoszeniem przetargu. - Chcemy pozyskać środki z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków na ekspertyzę gruntów pod basztą. Naprawa musi być oparta na konkretnych wyliczeniach. Ta dokumentacja bardzo nam się przyda. Obecnie czekamy na oferty kosztorysowe prac, jakie trzeba wykonać przy baszcie - mówi Barbara Zagórska, dyrektorka Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach. Termin złożenia wniosku upływa 28 lutego. Ogłoszenia wyników konkursu można się spodziewać po miesiącu.
Kurza Stopa jest całkowicie wyłączona z użytku, za to ogrzewana. - Utrzymujemy stałą temperaturę, żeby zapobiec ewentualnym zmianom - informuje dyrektor muzeum. Wernisaże i wystawy, które odbywały się w baszcie, organizowane są w Bramie Człuchowskiej. Zagórska ma nadzieję, że obiekt uda się naprawić do sezonu turystycznego, bo odwiedzający Bramę Człuchowską chętnie zaglądali także w mury Kurzej Stopy.
Renowacja 70-metrowego odcinka muru obronnego i naprawa baszty to zaledwie wycinek zadania, na które miasto i powiat opracowało wspólną dokumentację. Ta obejmuje remont konserwatorski murów obronnych Chojnic. - Dalszą cześć zadania będziemy sukcesywnie realizować w zależności od posiadanych środków. Nie możemy też zapominać o innych inwestycjach w mieście - mówi dyrektor komunalki.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (6)
- Komentarze Facebook (...)
6 komentarzy
Przeczytaj Mą następną wypowiedz
Obywatel przyjazny dzieciom (SamorzÄ…d przyjazny dzieciom)
14 maja 1959 r. dla uczczenia 1 000 - letniej rocznicy Państwa Polskiego nadano mu nazwę Parku Tysiąclecia. Oficjalnie Park oddano do użytku 17 września 1966 r. W czynach społecznych wybudowano muszlę koncertową, zaplecze amfiteatru, boiska do gier sportowych, obelisk upamiętniający M. Kopernika, czy 500 - setną rocznicę Powrotu Chojnic do Polski po okresie wojny trzynastoletniej. A czas na zegarkach jak i w przestrzeni galaktycznej płynie.
Takie myślenie, niczym nie odbiega od myślenia osoby psychicznie chorej.
Tak mówił o Chojnickim Centrum Kultury -
Dwadzieścia lat jego kadencji doprowadziło do tego iż Chojnice są 20 lat za murzynami.
UE dofinansowała strukturę światłowodowa dla gmin miast nic w tej sytuacji nie zrobił na jedna firma PETRUS działa na chojnickim rynku, bez konkurencji.
XXI wiek a nasz Burmistrz nas izoluje od technologi i świata robi sobie z Chojnic swoje imperium.
Miejmy nadzieje że ta głowa w najbliższych wyborach zostanie ścięta,.
Żaden młody myślący obywatel, nie powinien już na tego człowieka zagłosować.
Pisze się PRĘDKO a nie PRĘTKO
Fosa miejska i zabudowania Wolfa. Ok. 1935 r.
Miasto Chojnice z ponad 800 letnią historią licząc od krzyżaków zaliczane jest do najstarszych miast w kraju. Na przestrzeni wieków obiekty miejskie miały różne znaczenie, niekiedy i konieczne ze względów mniej przyziemnych a istotnych. Dzisiaj trudno jest sobie uzmysłowić jak czas zatarł ślad i pamięć o mieszkańcach i ich bytności
Fosa miejska założona przez krzyżaków w 1320 r. służyła w różnych celach aż do 1790 r., m.in. jako miejsce ,w którym suszono jagody i morwy. Od Bramy Człuchowskiej do ul. Ramy biegła wąska droga wzdłuż fosy, w której powroźnik Osterman kręcił liny. W okresie międzywojennym znajdowały się tu zabudowania gospodarskie kominiarza i handlarza opałem. Podłużny jednopiętrowy dom oraz reszta uległa likwidacji w 1946 r.
W 1959 r. urządzono tam Plac Zabaw Dla Dzieci, obecnie znajduje się nieoryginalny amfiteatr o tym mówi podkreślam historia.
Natomiast że Urząd miejski wyłonił wykonawcę na renowację fragmentu średniowiecznego muru. Zadanie za 110 tys. zł zrealizuje firma Oleksy z Torunia. Zabytek zostanie odnowiony na odcinku od uszkodzonej baszty do ul. Cechowej. - To jest jakieś 70-80 metrów - podaje Jarosław Rekowski, z tego jestem nieustannie zadowolony bo najgorsze zagrożenie zostanie usunięte i to prętko skoro do lata.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane sÄ… dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!