Sztuka pytania według ratusza. Aktualizacja
Na kilka dni przed ogłoszeniem przetargu na budowę ulicy Morelowej urzędnicy zapytali mieszkańców czy chcą realizacji inwestycji w tym roku, czy w przyszłym na innych warunkach.
Dla uściślenia, inne warunki to pieszojezdnia, alternatywna propozycja do klasycznej osiedlowej ulicy, którą od kilku miesięcy lansuje jedna z mieszkanek Morelowej. Chojniczanie z osiedla Słonecznego przed rokiem prosili o to, aby uwzględnić ich uwagi co do wyglądu drogi i spotkanie z projektantami, zanim ci przystąpią do prac. Mimo zapewnień Arseniusza Finstera, do spotkania nie doszło. Możliwość zgłaszania uwag nadarzyła się dopiero w listopadzie na etapie konsultowania gotowego projektu. Wtedy też z propozycją tzw. woonerfu wyszła jedna z mieszkanek. Swój pomysł przedstawiła też za pośrednictwem mediów. W efekcie otrzymała zaproszenie na kawę do burmistrza i zapewnienie o ankiecie mającej sprawdzić preferencje mieszkańców co do drogi. Zdaniem włodarza, bezpieczna ulica to taka jak w projekcie, czyli z wysokimi krawężnikami i wyniesionymi skrzyżowaniami, jak pozostałe kilkanaście ulic na osiedlu. Ewentualny kompromis ze strony ratusza miał polegać na obniżeniu krawężników. Na Morelową ratusz wysłał ankieterów dopiero przed tygodniem.
Wyniki ankiety w poniedziałek (19.02) przedstawił Arseniusz Finster. - Przy Morelowej jest 57 domów. Ankietę prowadziliśmy pytając o zdanie rodzinę, jeden adres to był jeden głos. 46 adresów jest za tym, żeby budować według projektu który mamy. 15 głosów, żeby przeprojektować i zbudować za rok. Dwóch mieszkańców nie zastaliśmy i jeden się nie chciał wypowiedzieć. Procentowo to wygląda tak, że 76 proc. jest za starym projektem, 24 proc. za nowym projektem - podał burmistrz ubolewając, że inicjatywa pieszojezdni wyszła od mieszkańców za późno i że dyrektor budowlanki otrzymał polecenie ogłoszenia przetargu.
Reklama | Czytaj dalej »
Zakończyliśmy ankietowanie mieszkańców ul. Morelowej
Ankieta przeprowadzona przez miasto ograniczyła się do ustnego pytania: - Czy chcą państwo przebudowy w tym roku czy w przyszłym na innych warunkach. Kilka dni wcześniej do skrzynki mieszkających przy Morelowej trafiło pismo od burmistrza, w którym zapowiada przeprowadzenie ankiety i informuje m.in., że rada miejska zatwierdziła budowę ulicy w bieżącym roku. "Ankieterzy zapytają o Waszą decyzję, jednak proszę o uwzględnienie faktu, iż zmiana projektu pociągnie za sobą odłożenie inwestycji o jeden rok budżetowy (nowy projekt, nowe pozwolenie na budowę)" - napisał włodarz.
Dane przedstawione przez burmistrza próbowaliśmy zweryfikować, ponieważ suma wyników nie jest równa liczbie nieruchomości. W wydziale budowlanym, który pilotuje inwestycję, nie posiadali informacji o kwestionariuszach. Podobnie jak w wydziale komunalnym, skąd odesłano nas do burmistrza. Ze względu na chorobowe Arseniusza Finstera rozmawialiśmy z jego zastępcą. - Ankietę przeprowadzały pani Guzelak i jeszcze jedna pani z wydziału zarządzania kryzysowego - poinformował Edward Pietrzyk. Magdalena Guzelak prosiła o pytania na piśmie, potwierdzając, że ankietę przeprowadzała. Z racji, iż takie działanie nie leży w kompetencjach wydziału zarządzania kryzysowego, ankietę wykonywała po godzinach pracy.
W przeciągu kilku ostatnich lat chojnicki ratusz przeprowadzał różne ankiety wśród mieszkańców. W ogólnopolskich mediach znalazła się ta dotycząca supertoalety zlokalizowanej przy stadionie miejskim. Ankieterki pytały wychodzących z przybytku co sądzą o nowym obiekcie w mieście. W związku z ustawą dekomunizacyjną, w sprawie zmiany nazwy ulicy, do skutku pytano mieszkańców 14 Lutego. Mimo ich wyraźnego stanowiska, rada miejska zmieniła nazwę na Sępoleńską. Za powrotem do nazwy 14 Lutego wzbogaconej o rok 1945 opowiedziało się prawie 80 proc. mieszkańców. Ludzie zmienili zdanie, kiedy do ich drzwi ponownie zapukali ankieterzy z urzędu informując, że koszta wymiany dokumentów poniosą tym razem ze swojej kieszeni.
Na ostatniej sesji radni uznali, że pytanie mieszkańców o ewentualne uciążliwe sąsiedztwo monopolowych nie jest konieczne. Może to i lepiej, że ankieterzy z ratusza nie wyjdą ponownie na ulice z pytaniami ukierunkowanymi na jedną odpowiedź. Chojniczanie mają przecież prawo do stanowienia o własnym otoczeniu i to bez ankiet!
Pismo do mieszkańców ul. Morelowej
Aktulizacja 22.02.2018 r.
- Informuję, iż w przekazanym mediom, na konferencji prasowej wynikach zakradł się błąd, który niniejszym prostuję. Na ulicy Morelowej znajduje się 59 domów spośród, których 41 właścicieli budynków wypowiedziało się za koncepcją miasta, 15 za koncepcją przeciwną, 1 właściciel nie wypowiedział się wcale, zaś dwóch właścicieli nie było obecnych - podaje Robert Wajlonis dyrektor generalny ratusza.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (3)
- Komentarze Facebook (...)
3 komentarze
Najwięcej można zarzucić zarządowi osiedla, który nie dopilnował spotkania przed rozpoczęciem projektu pomimo próśb mieszkańców.
Ankieta jest elementem informacji publicznej, nawet jeśli urzędnik wykonał ją po godzinach, zapytajcie na podstawie dostępu do info. pub. o nią
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!