'Dyrektorzy szkół najczęściej zwalają na starostę'
A Stanisław Skaja w temacie regulacji i podwyżek płac pracowników administracji i obsługi w powiatowych szkołach ciężar odpowiedzialności przerzuca na poszczególnych szefów placówek. Tymczasem takie systemowe rozwiązania wprowadzono w lokalnych gminach.
Na początku lutego pracownicy obsługi szkół i jednostek powiatu zwrócili się do starosty z apelem o wypracowanie zmian w polityce płacowej dla wszystkich pracowników i podjęcie pozytywnej decyzji w sprawie podwyżek. Temat stanął też na ostatniej sesji rady powiatu.
Reklama | Czytaj dalej »
- Jak zaznaczyli pracownicy w piśmie, praktyka unikania w ostatnich latach podwyżek przy stałym podnoszeniu płacy minimalnej doprowadziła do stworzenia antymotywacyjnego systemu wynagradzania - mówiła radna Mirosława Dalecka. - Zwracają uwagę, że wielu pracowników obsługi z 20-letnim stażem pracy zarabia tyle samo, co pracownicy dopiero przyjęci do pracy bez wysługi lat. Rośnie liczba pracowników, którym wypłaca się wyrównanie do minimalnego wynagrodzenia i w ostatnich latach zmniejszyła się liczba pracowników, co oznacza zwiększenie zakresu obowiązków przy tych samych wynagrodzeniach.
- Jak zaznaczyli pracownicy w piśmie...
Radna zapytała Stanisława Skaję, czy są szanse na podwyżki i niewliczanie stażu pracy do podstawy wynagrodzenia, czyli 2100 zł brutto? Odsyłała też do miasta i gminy Chojnice, które pochyliły się nad problemem w zeszłym roku, a podwyżki weszły w życie od stycznia.
Włodarz od razu zastrzegł, że za organizację pracy szkoły odpowiada jej dyrektor. - Jeżeli ma środki finansowe, politykę kadrową, to wszystko w swoim zakresie może zrobić. My za nikogo roboty nie będziemy robić.
- Za organizację pracy szkoły odpowiada dyrektor...
Starosta wylicza, że w tym roku dokłada 2,5 mln zł do oświaty, a od 1 kwietnia wszyscy dostać mają podwyżki. Zastrzega jednak, że nie wszyscy po 5 %. - Nas nie stać, żebyśmy dla wszystkich np. podwyżkę zrobili tysiąc złotych na osobę. Tyle bym chciał dać, ale to nas niestety zdołuje wskaźnikami, które nie pozwolą nam brać kredytów.
Stanisław Skaja ma też obawy, że wyrównanie odbędzie się kosztem innych i znowu będą dysproporcje. Tu radna zaproponowała, by przyjrzeć się, jak do podwyżek najniżej zarabiających podeszli w mieście i gminie Chojnice. - Może są bogatsi od powiatu albo długo podwyżek nie było - zastanawiał się starosta.
- Nie chcemy być bankrutem i doprowadzić do tego, żeby był program naprawczy. Gdyby był wprowadzony, to w ogóle byśmy nie dyskutowali na temat podwyżek. Na dzisiaj nas stać na tyle, na ile możemy.
- Nie chcemy być bankrutem...
Starosta miał pretensje do dyrektorów szkół, że "zwalają" to na niego, a przecież jest cały zarząd, czy wręcz rada, która głosuje uchwaly. - Ale starosta to jest ten najgorszy, który nie chce nikomu dać. Chce dać wszystkim, tylko trzeba wiedzieć kiedy i ile, i czy można...
- Dyrektorzy zwalają...
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (31)
- Komentarze Facebook (...)
31 komentarzy
Kapitalizm rozwinął się w Europie Zachodniej, począwszy od XVI wieku. Systemy protokapitalistyczne rozwijały się już w starożytności; pierwociny nowożytnego systemu kapitalistycznego pojawiły się w XIII-XIV wieku we Włoszech. Podstawową cechą wyróżniającą kapitalizm od poprzednich systemów gospodarowania był sposób wykorzystania nadwyżek produkcji, zamiast bezpośredniej konsumpcji, były one akumulowane (akumulacja kapitału), a następnie inwestowane w celu zwiększenia możliwości produkcyjnych w kolejnym cyklu gospodarczym. Cechy takiego obrotu kapitału miał przemysł włókienniczy w nowożytnej Anglii. A skoro Anglia odchodzi od Unii To powinniśmy z kapitalizmem zerwać
niedouczona biurokracjo.
wprowadzenie administracyjnej procedury odszkodowawczej (np. trwającej maksymalnie jeden miesiąc) oraz uproszczonego trybu procesowego w zakresie odpowiedzialności urzędników i organów administracji.
Po co burmistrz miasta Chojnice Arseniusz Finster sprywatyzował przedszkola publiczne funkcjonując w Platformie obywatelskiej.
A teraz wychodzą z tych nietrafnych rozwiązań wprowadzonych w życie sprawy sądowe a z czasem Dyrektorki przedszkoli proszą o wyższą dotację.
Przecież dofinansowania z budżetu państwa na przedszkola i żłobkiw dalszym czasie są możliwe.
Urzędnicza samowola!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ja chcę podkreślić podając do wiadomości że w Polsce powinna nastąpić przemiana zrównania prawa karnego między fałszywą władzą a obywatelami. Należy wyciągnę pełne konsekwencje prawne wobec obecnej władzy. Ponieważ powinno się bronić ludzi przed naciskiem urzędników . Oraz powinno nastąpić sprawiedliwe postępowania wobec źle sprawujących zadania urzędników którzy tez łamią przepisy. A tu mamy przykład wyraźny że prawo karne wobec urzędników powinno być zaostrzone aby przepisów również przestrzegali.
Urzędnicza urzędników samowola postępowanie tylko według własnej woli, ignorowanie poglądów od mieszkańców jako obywateli .
Urzędnicza urzędników samowola czyn będący wynikiem nie godnej zachowania postawy w kierunku uszanowania mieszkańca.
Urzędnicza urzędników samowola powinna być usunięta nie za darmo, a własnym kosztem wraz z utratom stanowiska w Urzędzie.
U burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera prywatne są zawsze lepsze niż publiczne, a mianowicie przedszkola.
To teraz niech mnie posłucha!!!!!!!!!!!!! Bo to był mój projekt dla obywateli.
Prywatne zawsze lepsze od publicznego. To lekcja płynąca z gorzkich doświadczeń realnego socjalizmu.
Czyżby? Zacznijmy od tego, że w większości przypadków te dwa typy własności trudno ze sobą nawet porównać.
Publiczne przedszkola mają bowiem do wykonania inne zadania niż ich prywatne odpowiedniki.
Prywatne przedszkola mogą elastycznie dopasowywać się do popytu, jednym ruchem likwidując nierentowne placówki.
Przedszkola publiczne , robić tego nie powinny choć urzędnicy to czynią z burmistrzem Chojnic Arseniuszem Finsterem na czele.
Bo racja istnienia przedszkoli publicznych jest zapewnienie mobilności mieszkańcom.
Dlatego przedszkola państwowe jako przedszkola publiczne, świadczą usługi publiczne z zasady będą mniej dochodowe (lub wręcz deficytowe). To właśnie cena , jaka ponosi wspólnota polityczna za to ,że chce takie usługi świadczyć. Dlatego stawianie obok siebie instytucji prywatnych i publicznych bądź z publicznych przekształcanie na prywatne jest jak wyścig , w którym jeden z uczestników ma unieść na plecach sąsiada, wuja i sędziwych, a drugi z biegaczy jest tego ciężaru pozbawiony, wiec nawet jeśli wpadnie na metę pierwszy, to niewiele nam to powie o faktycznej kondycji obu atletów.
Dużo sensowniej jest porównywać firmę będąc klasyczną prywatną własnością z alternatywnymi modelami takimi jak spółdzielczość lub własność pracownicza. I tu nie brakuje już dowodów,że dogmat o absolutnej wyższości tej pierwszej jest po prosty nieprawdziwy.
Bo długo okresowe wyniki nie pokazały żadnych różnic pomiędzy ich kondycją ekonomiczną (sprawność, skłonność do inwestycji) a prywatną konkurencją.
Bo dla efektywności gospodarczej przedszkoli publicznych czy prywatnych decydujące jest otoczenie konkurencji między sobą, w którym on działa , a nie forma własności.
W środowisku wysoko konkurencyjnym mogą równie dobrze funkcjonować o bardzo różnych formach własności.
Grupowa, pracownicza, publiczna. Niekoniecznie prywatna.
To nie dziwmy się czemu młodzi Polacy często przychodzą po paszporty i wyjeżdzają zagranice do pracy , za pracą..
Dla starosty liczy się tylko to, ze on ma dobre wynagrodzenie za udawanie, że coś robi a także łapówki , które otrzymuje za tolerowanie oszustw na społecznym majątku powiatu!
Reszta się dla niego (i podobnych do niego członków zarządu powiatu) nie liczy co można było najwyraźniej zobaczyć po nawałnicy!
Dla starosty liczy się tylko to, ze on ma dobre wynagrodzenie za udawanie, że coś robi a także łapówki , które otrzymuje za tolerowanie oszustw na społecznym majątku powiatu!
Reszta się dla niego (i podobnych do niego członków zarządu powiatu) nie liczy co można było najwyraźniej zobaczyć po nawałnicy!
Ważne, że inni też zauważają, że potrafi odważnie poruszać wiele spraw nurtujących mieszkańców powiatu i mówić o tym głośno i nie chować głowy w piasek, jak to robi najczęściej reszta na sali obrad.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!