Poniedziałek, 22 Lipca 2024 | Imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

'Popełniany jest publiczny grzech'

Były radny Jacek Studziński o projekcie uchwały ws. in vitro - wątpliwy moralnie i nieetyczny. Na dzisiejszej komisji społecznej zaapelował, by wykreślić go z porządku obrad najbliższej sesji. Tak radykalnego kroku nie podjęto, ale o wątpliwościach rajców może świadczyć choćby dzisiejsze głosowanie bez jednomyślności nad opinią w tej sprawie.

 


Program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Chojnic na lata 2017 - 2020 radni przyjmować będą 26 marca na sesji. Zawiera część medyczną - in vitro, ale też psychologiczną i edukacyjną. W programie polityki zdrowotnej nie znalazło się miejsce na naprotechnologię, mimo że część członków specjalnie powołanej komisji postulowała, a nawet przygotowała takie zapisy. Jeśli już, to te będą uwzględnione w osobnym projekcie uchwały.

Reklama | Czytaj dalej »

Dziś na komisji swoje zdanie w temacie ewentualnego finansowania in vitro przez miejski samorząd wyraził Jacek Studziński, działacz opozycji i były radny. - Projekt jest wątpliwy moralnie i nieetyczny. Przeciwko ludzkiemu życiu. Chojniczanin zestawił to jeszcze z porą, kiedy będzie przyjmowany, czyli w poniedziałek rozpoczynający Wielki Post w Kościele Katolickim. - Bardzo nieładnie - stwierdził, dodając do tego jubileusz ćwierćwiecza chojnickiej Bazyliki Mniejszej z patronem parafii i miasta św. Jana Chrzcicielem oraz honorowym obywatelem Janem Pawłem II. Studzińskiemu rozchodzi się głównie o ochronę życia poczętego - zarodki, za których przechowywanie samorząd zapłaci tylko przez rok. Potem przez 20 lat spada to na pary biorące udział w programie. - Po 20 latach, to ile lat będzie miało to życie?!

Od dyrektora wydziału edukacji i zdrowia Grzegorza Czarnowskiego jako autora programu chciał się dowiedzieć czy przygotowywał także inne programy prozdrowotne? Bo w zadaniach wydziału akurat tematyki niepłodności Studziński się nie doszukał. I jeszcze jak to jest, że zajęcia edukacyjne dotyczące płodności odbywać będą się w szkołach, których nie prowadzi miasto, tylko powiat.

Za głos w dyskusji podziękowała szefowa komisji Joanna Warczak. - Odpowiedzialność za program spada na wszystkich członków komisji, nie tylko pana Grzegorza Czarnowskiego - wyjaśniła. - Nie chcę podnosić kwestii ideologicznych. Jesteśmy póki co państwem świeckim - zastrzegł dyrektor Czarnowski i tłumaczył, że do pracy w komisji został poproszony przez burmistrza, ale nie jako wydział, i jego polecenia wykonuje. A jeśli będzie potrzeba, to można zmienić zakres działania wydziału. Odparł też, że poza wspomnianym innych programów zdrowotnych w ratuszu nie było. Grzegorz Czarnowski temat zajęć w szkołach ponadgimnazjalnych podjął już z urzędnikami starostwa. - Mają być dla chętnych i dedykowane oczywiście dla starszych. Ciężko, żeby w podstawówkach taki temat podjąć.

Studzińskiego zastanawiał także szczegółowy opis placówek medycznych łącznie z kadrą i sprzętem, w których program będzie realizowany. - Czy to pod kogoś jest napisane? Natomiast pomoc psychologiczna w jego opinii dublować może się z zadaniami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Uwagi na tym etapie zdziwiły przewodniczącą komisji społecznej. - Na ten moment praca komisji jest zakończona. Szkoda, że zabrakło pana podczas jej pracy. My już nic na tym etapie nie zmienimy. Były radny się z tym nie zgodził. - To jest projekt uchwały i w każdym momencie jest możliwość ingerencji. Proponuję zdjąć projekt uchwały i wrzucić do szuflady pana burmistrza razem z niezrealizowanym projektem przedszkola i Balturium. Studziński przypomniał, że większość rajców ślubowała dopowiadając formułę "tak mi dopomóż Bóg". - Popełniany jest publiczny grzech.

Członkowie komisji społecznej podczas głosowania nad opinią ws. uchwały nie byli jednomyślni. Sama przewodnicząca wstrzymała się od głosu, zresztą to ona zgłosiła by dalej procedować nad naprotechnologią. Podobnie uczynił Maciej Kasprzak. Przeciw był Andrzej Gąsiorowski. Rękę za podnieśli Renata Dąbrowska i Bogdan Marcinowski.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

27 komentarzy

~magia, czary, i gusła

Ani w Konstytucji RP, ani w kodeksie karnym nie występuje termin "publiczny grzech"!

Publikacji na temat magii, czarów, i guseł nie sprawdzałem bo są one niepowiązane logicznie i nieistotne w debacie na temat działalności samorządu miejskiego!

22 Marca 2018, godzina 16:12
Oceniono 6 razy 0
~gayyka
Jak to się dzieje, że jeśli ktoś ( w tym przypadku Jacek Studziński) mówi prawdę o wartościach budzi to taką agresję w ludziach....Może nich każdy sam sobie odpowie na to pytanie....Brawo Jacek..Tak trzymaj...
22 Marca 2018, godzina 14:32
Oceniono 6 razy 0
~Do -zorientowany
Ale swoim dzieciom w GRZECHU zrobione dają chrzest, I Komunie i nie ma problemu. ze to dziecko księdza? Bo takie dziecko lepsze?
20 Marca 2018, godzina 21:08
Oceniono 12 razy 0
~ty joker
W wielkim skrócie historyjka. Świeżo upieczony żonkiś przybiega do dziadka i pyta: dziadek ile numerków tej nocy miałeś z babcią? Dziadek odpowiedział mu, że jeden. Młodzian chwali się, że on 10. I tak każdego dnia dziadka pyta, a dziadek mówi jeden. On z dnia na dzień o jeden mniej. I tak któregoś dnia znowu dziadka pyta: ile? Dziadek mu na to, że jeden. Wnuczek odpowiada, że też jeden. Następnego dnia wnuczek jakiś markotny chodzi. Tym razem dziadek go pyta ile było numerków? Wnuczek odpowiada, że zero. A dziadek mu na to: a ja... jeden.

Skumałeś pajacu?
20 Marca 2018, godzina 11:53
Oceniono 21 razy -1
~Dorota
Nastepny pop##### katol
20 Marca 2018, godzina 11:36
Oceniono 26 razy -4
~Zbyszek
Ten pan....Studzinski ma neje#### pod kopułą
20 Marca 2018, godzina 11:33
Oceniono 27 razy -7
~joker
Wytłumaczcie mi jedno...Dlaczego w sprawach in-vitro, prokreacji czy antykoncepcji najwięcej do powiedzenia mają panie po klimakterium i faceci którym już nie... ?
20 Marca 2018, godzina 11:12
Oceniono 31 razy 1
Dzień dobry. Chciałbym Państwa uświadomić w dwóch sprawach. Otóż na realizację tegoż programu zaplanowano 675 tys PLN. I druga rzecz. Może zainteresuje nauczycieli szkół, których organem prowadzącym jest miasto Chojnice. Otóż w ramach programu, przewidziano w każdej ze szkół ponadgimnazjalnych (organem prowadzącym nie jest miasto, dotyczy klas pierwszych), minimum 5 godzin lekcyjnych zajęć finansowanych przez miasto. Domniemam, że będą to zajęcia dodatkowe. Jak znajdę więcej czasu, to może napiszę coś więcej na moim blogu do którego już dawno nie zaglądałem. Niemniej, zachęcam zajrzeć do tegoż programu. Znajduje się na stronie urzędu miejskiego. Życzę miłego dnia.
20 Marca 2018, godzina 09:47
Oceniono 35 razy -1
~do menelaos
Czy ty uważasz, że Studziński jest na tyle naiwny by nie wiedzieć, że i tak z góry założony plan nie byłby zrealizowany? Szkoda byłoby jego czasu. Burmistrz, jak coś sobie ubzdurzy, to choćby "po trupach do celu". A radne Warczakowa z Osowicką niech się nie łudzą na naprotechnologię finansowaną z budżetu miasta. Przewiduję, że nawet gdy projekt takowy powstanie, to burmistrz każe wskazać im źródło finansowania. Gdzie zabrać by dołożyć. No chybaże?...
20 Marca 2018, godzina 09:30
Oceniono 25 razy 5
~wyborca
To, że Gąsiorowski głosował przeciw, nic nie znaczy. Powinien na znak protestu wyjść z komitetu Arseniusza Finstera. Być szafarzem w Bazylice Mniejszej do czegoś zobowiązuje. Może jeszcze nas zaskoczy i w ostrym tonie zabierze głos na sesji i pokaże, że ma "jaja".
20 Marca 2018, godzina 09:20
Oceniono 30 razy 8
~menelaos
Śmieszni są tu co poniektórzy. Życzeń od władzy nie chcą. Albo twierdzą, że radni, którzy myślą inaczej niż oni się nie znają.
Jak dzieci w piaskownicy. Żebyście chociaż potrafili sami myśleć, a nie powtarzali ślepo, co kler z ambony nawija. Żebyście sami wiedzieli choć ułamku, o co właściwie chodzi. Jakoś pod merytorycznymi artykułami o in vitro tak nie gadaliście. Jakoś na spotkaniu z doktorem, który opisywał jak wygląda invistro Studzińskiego nie było. Czyżby się bał, że zostanie, mówiąc oględnie, zjeb**** za kompletny brak merytorycznych argumentów?

Słuszność mają radni mówiący, że teraz już jest po ptakach. Skoro nie zgłaszał swoich wątpliwości w trakcie procedowania komisji, która dokument tworzyła to teraz chamstwem i dziadostwem jest przychodzić i mówić, że mają swoją pracę wsadzić burmistrzowi do szuflady. Typowy burak bez elementarnej kultury.
20 Marca 2018, godzina 09:12
Oceniono 25 razy 1
~zorientowany
Ci ludzie nie zdają sobie sprawy, że popełniając publicznie grzech ciężki, narażają się między innymi na to, że ksiądz powinien odmówić im udzielenia Komunii Świętej.
20 Marca 2018, godzina 09:06
Oceniono 31 razy 1
~buduje mnie postawa p Studzińskiego ,smuci judaszowskie zachowanie niektórych
Gratuluję odwago Panu Studzińskiemu, cieszy mnie to bardzo , bedzie ciężko ale da Pan radę , tylko śniete ryby płyna pod prąd , jestem tez dumna z tych zaledwie kilku radnych którzy są za naprotechnologią a przeciw invitro, reszta radnych nie ma pojęcia więc niech sie wgłębia w temat oby nie za póżno, ....prawda, jak można nazywać sie katolikiem i być za invitro ....wstyd boli....to jest obłuda , fałsz a nie nowoczesność ....to jak judasz za parę srebrniko sprzedac swoje sumienie , brak wiedzy nie usprawiedliwia ....NIGDY juz nie zagłosuję na te osoby gdyż głosowanie na nie to jakby współudział w złym , tego tez wiele osób nie rozumie
20 Marca 2018, godzina 09:02
Oceniono 38 razy 2
~xyz
Hipkryzja władzy poraża. "Panu Bogu świeczkę, a diabełu ogarek". Nie życzę sobie od wladz życzeń świątecznych. Mogą je sobie wsadzić między bajki.
20 Marca 2018, godzina 06:30
Oceniono 36 razy 2
~halo halo
panie Studziński, żyjemy w kraju świeckim i niech tak pozostanie. jak ma Pan wątpliwości natury moralnej, to nikt Panu nie nakazuje korzystać z In Vitro. Tak jak i katolikom, którzy uważają, że jest to grzech, również nikt nie nakazuje.
19 Marca 2018, godzina 21:40
Oceniono 47 razy -3

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 401.00 DKKDKK 50.80 53.80
EUREUR 424.00 432.00 RUBRUB 4.32 4.54
CHFCHF 439.00 447.00 NOKNOK 30.20 33.10
GBPGBP 504.00 512.00 SEKSEK 32.00 37.40
Aktualizacja: 2024-07-22 09:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 392.22 396.99 DKKDKK 50.90 53.70
EUREUR 426.00 430.00 RUBRUB 4.32 4.54
CHFCHF 440.00 445.00 NOKNOK 30.30 33.00
GBPGBP 505.64 511.55 SEKSEK 32.10 37.30
Aktualizacja: 2024-07-22 09:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-19

E95 E98 ON LPG
BP 6.61 zł 7.31 zł 6.71 zł 2.79 zł
Circle K 6.56 zł - 6.66 zł 2.76 zł
Mol Chojnice 6.59 zł - 6.69 zł 2.79 zł
MZK 6.5 zł 6.99 zł 6.6 zł 2.63 zł
Orlen 6.61 zł 7.34 zł 6.71 zł 2.79 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij