Wtorek, 17 Maja 2022 | Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska, fot. mz

Prysznice udostępnione klientkom. Aktualizacja

Na zdjęciu prezes chojnickiej pływalni Żaneta Janowicz.

W poniedziałek (16.04) do Centrum Parku trafiły wyniki badań na obecność bakterii Legionella. Próbki pobrane z damskich i męskich pryszniców 4 kwietnia wykazały odpowiednio 409 i 8 jtk/100 ml wody przy dopuszczalnej normie poniżej 100. Zarządca pływalni uznał jednak wyniki za zgodne z normą i udostępnił natryski w damskiej szatni.- Wyniki badań wody z pryszniców damskich pozwoliły na udostępnienie ich paniom - redakcję poinformowała w poniedziałek wieczorem Żaneta Janowicz, prezeska Centrum Parku. Dłuższa informacja znalazła się na stronie spółki: "W dniu 16.04.2018 r. otrzymaliśmy wyniki badań wody na obecność bakterii Legionella pod prysznicami przy przebieralniach damskiej i męskiej. Wyniki są zgodne z wymogami. W porozumieniu ze Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Chojnicach w dniu 16.04.2018 r. udostępniliśmy klientom natryski przy przebieralni damskiej".

Na stronie basenu znajdują się wyniki badań wody pobranej w dniu 4 kwietnia. W przypadku natrysków damskich jest to 409 jtk/100 ml wody, męskich 8 jtk/100 ml wody. W procedurze postępowania przygotowanej dla miejskiej spółki przez Grażynę Dziedzic, po aferze z ropą błękitną, dostępnej również na stronie CP, stwierdzono, że dostępna norma w natryskach, jeśli chodzi o bakterię Legionella wynosi <100 jtk/100 ml wody. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia liczba Legionelli w natryskach >100≤ 1000  oceniania jest jako średnie skażenie.

- Przy średnim skażeniu należy znaleźć przyczynę i wprowadzić działania naprawcze, np. zwiększyć temperaturę w instalacji ciepłej wody i po 4 tygodniach pobrać kolejne próby wody. Jeżeli liczba pałeczek Legionelli nie ulegnie zmianie, to należy przeprowadzić czyszczenie, dezynfekcję i powtórzyć badanie po tygodniu - mówi Stanisław Jażdżewski, kierownik oddziału higieny komunalnej z PSSE w Chojnicach.

W komunikacie pływalni brak informacji o przeprowadzonych działaniach naprawczych po otrzymaniu wyników z 4 kwietnia. Na jakiej więc podstawie sanepid wyraził zgodę na udostępnienie natrysków klientkom basenu? - Nie ma nic? To znaczy oni pisali, że podjęli działania naprawcze, że technicznie została zdezynfekowana jeszcze przed włączeniem sieć ciepłej wody. Otrzymaliśmy na piśmie takie wyjaśnienia - odpowiada inspektor.

Znaczne przekroczenia bakterii Legionella w damskich natryskach zostały wykryte w końcówce marca (2600 jtk/100 ml). Wtedy też zostały wprowadzone procedury naprawcze, przegrzano instalacje wszystkich natrysków (męskie 220 jtk/100ml). Od tego czasu panie zmuszone były korzystać z innych pryszniców na terenie obiektu. Wcześniej, tj. w lutym br. Legionella pneumophila została wykryta w brodziku dla dzieci.

Reklama | Czytaj dalej »

 

Aktualizacja 19.04.2018 r.

O interpretację wyników z damskich natrysków poprosiliśmy Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku. - W odniesieniu  do stwierdzonej bakterii Legionella sp. w ilości 409 jtk/100 ml. w próbce wody pobranej w natrysku damskim w dniu 04.04.2018 r. informuję, że jakość wody uległa poprawie w odniesieniu do poprzedniego badania, jednak w dalszym ciągu nie spełnia wymagań rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach (Dz. U. z 2015 r., poz. 2016). W ciepłej wodzie w natryskach pływalni, ilość bakterii Legionella sp. nie może przekraczać 100 jtk/ml. Stwierdzona ilość 409 jtk/100 ml. nie stanowi już zagrożenia dla zdrowia. W myśl zał. nr 3, tabela B cytowanego wyżej rozporządzenia, ilość bakterii Legionella sp. w ilości 409 jtk/100 ml jest skażeniem średnim. Zgodnie z procedurami postępowania w przypadku skażenia ciepłej wody użytkowej, które zostały określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r., poz. 2294), w przypadku skażenia średniego, należy znaleźć przyczynę, dokonać przeglądu technicznego sieci, sprawdzić temperaturę wody i podjąć działania zmierzające do redukcji liczby bakterii. Dalsze działania zależą od następnego badania. Nie ma zakazu korzystania z pryszniców - informuje Anna Obuchowska, rzecznik prasowy PPWIS.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

11 komentarzy

~do stały klient
już wiele razy tłumaczono, że ta bakteria odkryta w USA w prysznicach hotelu, w którym zjazd mieli legioniści- tj. weterani , stąd nazwa tej bakterii. Ona nie występuje w wodach ODKRYTYCH, wyłącznie pod prysznicem, nie chciałbym, aby twój nekrolog wisiał obok innych bywalców basenu.
19 Kwietnia 2018, godzina 17:49
Oceniono 4 razy 2
~Stali klienci z pensją z Ratusza
Jak były bakterie w basenie, zrzucano na brudasów, co nie biorą prysznica przed wejściem do wody, teraz trzeba zrzucić chyba na tych nieświadomych biedaków, którzy wciąż korzystają z basenu i przynoszą z niego bakterie pod prysznice!
19 Kwietnia 2018, godzina 11:21
Oceniono 9 razy 5
~Kurła kiedyś to było
Pamiętam jak za poprzedniego prezesa w małym basenie był miód, w dużym mleko, z kranów leciał johnny walker, a jak się chciało iść do muzeum lotnictwa, to prezes zabierał do muzeum lotnictwa.
18 Kwietnia 2018, godzina 10:32
Oceniono 15 razy 13
~STAŁY KLIENT
Park Wodny w Chojnicach jako jedyny przekłada komplet wyników badań wody do wglądu. Czy ktoś widział na innym basenie w Polsce dostęp do takich informacji? Bo ja nie. Jedynie komunikat z zadowoloną "buźką" i co to ma znaczyć? Ludzie! Was przeraża ciągła dyskusja o tej bakterii! Myślicie, że podczas wakacji w morzu czy w jeziorze tej bakterii nie ma? To Was uświadomię. JEST!!! I to o wiele więcej. Chodzę regularnie na basen i nic mi nie dolega. JESTEM ZADOWOLONY!
18 Kwietnia 2018, godzina 08:37
Oceniono 21 razy -9
~Dlatego właśnie
Już dawno przestałem chodzić z dziećmi na basen w Chojnicach ,U nas w Chojnicach złapać jakąś bakterię to murowane, szkoda bo do Człuchowa mam dalej ale wolę nie ryzykować cały czas problemy nic się nie.zmieniło
18 Kwietnia 2018, godzina 06:35
Oceniono 19 razy 1
~stały bywalec
Nie wiem ile kosztował film instruktażowy informujący jak należy korzystać z basenu. Ale panie występujące w filmie nie myją całego ciała mydłem, tylko przez 3'' opryskały się pod prysznicem i weszły do wody. A przecież obowiązuje mycie CAŁEGO ciała. Bo każdy miał w danym dniu jakieś potrzeby fizjologiczne. Nikt tego nie kontroluje, ludzie wchodzą nie myjąc sie w ogóle. Niech pani prezes poswięci chociaż 15' minut każdego dnia na sprawdzenie, jak ludzie przestrzegaja regulamin, w sektorze zeńskim jak i męskim ,a nie tylko siedzieć za biurkiem. Higiena na basenie to najważniejsza rzecz i bezpieczeństwo, ale za to odpowiadają już ratownicy. Ciągle przekroczone normy , strach wchodzić do wody, zmiana prezesa niestety nic nie dała.
17 Kwietnia 2018, godzina 21:25
Oceniono 15 razy 3
~Gdy wymienimy burmistrza ....
.... to będzie szansa, że park wodny (i każda inna miejska spółka) zacznie lepiej funkcjonować!

17 Kwietnia 2018, godzina 20:11
Oceniono 26 razy 2
~niby nowy zarząd a sprawy toczą się po staremu

Chociaż nowa pani prezes zarządza kompleksem basenowym już ponad rok to niestety sprawy wydaja się iść po staremu. Nadal budżet miasta musi dokładać więcej niż 1,6 mln zł. na jego utrzymanie. Pani prezes tak samo jak jej nieudaczny poprzednik nie potrafi pro-aktywnie zapobiegać powtarzającym się skażeniom mikrobiologicznym i powtarzającym się cyklicznie problemom przekroczenia dopuszczalnych norm skażenia bakteriologicznego. Na dodatek pani prezes rutynowo tak jak jej poprzednik ukrywa wszelkie problemy i informuje o nich dopiero gdy jest do tego zmuszona z powodu publikacji w lokalnych mediach! Chociaż Żaneta nie wykazuje takiego ordynarnego chamstwa jakim wykazywał się były prezes Mariusz Paluszek to jednak we wielu innych interakcjach ze społeczeństwem działa według rutyn używanych poprzednio przez prezesa Paluszka!

Oczywiście wiem i rozumiem, że we wymogach by ubiegać się o stanowisko prezesa nie było wymogu by nowa pani prezes znała się na prowadzeniu basenu! Nie było także wymogu umiejętności menadżerskich! Jakkolwiek oficjalnie był wymóg by nowa pani prezes wykazała się płynną znajomością języka angielskiego (nieoficjalnie urzędnicy ratusza mówili, że konkurs był ustawiony przez burmistrza pod obecną panią prezes i jedyną umiejętnością obecnej pani prezes jest właśnie znajomość języka angielskiego). Wiec z tego powodu spodziewałem się, że pani prezes wykorzysta znajomość języka angielskiego i wszystkie komunikaty i informacje będzie publikować w języku angielskim (bo po co innego byłby w stosunku do niej wymóg biegłej znajomości języka angielskiego?)! Niestety i tu także się zawiodłem! Ciekawy jestem jak według burmistrza biegła znajomość języka angielskiego u nowej pani prezes ma kompensować brak umiejętności i wiedzy w zarządzaniu kompleksem basenów - bo efekty tej nieudolności widać na co-dzień w cyklicznie powtarzających się przekroczeniach norm skażenia biologicznego i w konieczności coraz większego dofinansowywania działalności basenów z budżetu miejskiego?

Jakkolwiek osobiście wydaj mi się, że faktycznym problemem nie jest obecna pani prezes i jej nieudolny poprzednik prezes Paluszek! Wspólnym elementem łączącym tych nieudolnych prezesów chojnickiego Centrum Parku jest burmistrz Arek Finster, który bezkrytycznie toleruje nieudolność, zadłużenie, ukrywanie informacji, i brak profesjonalizmu już od wielu lat! To utrzymywanie na siłę źle funkcjonującego systemu przez burmistrza Finstera nasuwa jedynie wniosek, że z tej nieudolności bezrefleksyjnie dofinansowywanej co roku milionowymi kwotami z budżetu miasta, burmistrz osobiście musi czerpać jakieś korzyści materialne! Bo co innego mogło by być powodem utrzymywania na siłę upadającego systemu bez odrobiny refleksji i bez jakiejkolwiek rzeczywistej próby naprawienia niefunkcjonującego sytemu?17 Kwietnia 2018, godzina 17:45
Oceniono 24 razy 4
~gość
Jak można pisać "prezeska".... O zgrozo....
17 Kwietnia 2018, godzina 14:11
Oceniono 16 razy 4
~OLA
CHODZE TAM I ZYJE
ZERO PROBLEMOW ZE ZDROWIEM
JAKOS WSZYSTKO OKI
17 Kwietnia 2018, godzina 12:00
Oceniono 24 razy 0
~oburzona
Znowu kłamstwa i oszukiwanie klientów tak jak za Palucha?
17 Kwietnia 2018, godzina 11:59
Oceniono 28 razy 4

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 436.00 449.00 DKKDKK 61.40 63.20
EUREUR 459.00 472.00 RUBRUB 4.50 6.40
CHFCHF 438.00 453.00 NOKNOK 44.70 46.50
GBPGBP 543.00 558.00 SEKSEK 43.50 45.30
Aktualizacja: 2022-05-17 18:53
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 439.84 446.00 DKKDKK 61.90 62.80
EUREUR 463.59 468.00 RUBRUB 4.60 6.30
CHFCHF 441.68 448.00 NOKNOK 45.20 46.10
GBPGBP 547.76 553.00 SEKSEK 44.00 44.90
Aktualizacja: 2022-05-17 18:53
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy podwyżka cen biletów za jednorazowe przejazdy wpłynie na Twoją częstotliwość korzystania z usług MZK?
Ceny paliw2022-05-16

E95 E98 ON LPG
BP 7.19 zł 7.37 zł 7.19 zł 3.46 zł
Circle K 7.13 zł - 7.13 zł 3.43 zł
Lotos Optima 7.11 zł - 7.13 zł 3.45 zł
MZK 6.85 zł 7.14 zł 7.17 zł 3.39 zł
Orlen 7.11 zł 7.46 zł 7.13 zł 3.46 zł
PKS 7.11 zł - 7.09 zł 3.45 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij