Nowości książkowe
"Najwspanialszy parostatek" jest drugim tomem z cyklu Świat Rzeki, stworzonym przez Philipa José Farmera. Świat Rzeki jest miejscem, gdzie zostali zgromadzeni w zasadzie wszyscy ludzie, którzy kiedykolwiek żyli na Ziemi.
Rzeki opływającej glob, przeżywają swoje życie po życiu. Większość z nich powiela stare wzorce swoich kultur i religii, powtarzając wyuczony zestaw okrucieństw i podłości wobec bliźnich. Tylko nieliczni są przekonani, że oto otrzymali drugą szansę, aby przeżyć swoje życie dobrze i zasłużyć na prawdziwe zbawienie. Powieść ”Gdzie wasze ciała porzucone”, inicjująca cykl Świat Rzeki, była preludium do mających rozegrać się w przyszłości wydarzeń.
Reklama | Czytaj dalej »
Pierwsza część spełniała rolę wprowadzenia, odkrywania tajemniczego świata, kontynuacja zawiera element, którego w pierwszej części zabrakło- rozwój technologii. Bohaterami książek Farmera są osoby znane z historii. W pierwszej części akcja rozwijała się wokół Richarda Burtona, który żył w latach 1821-1890, podróżował i walczył na pięciu kontynentach, w przebraniu dotarł do zamkniętej dla niewiernych Mekki, poszukiwał źródeł Nilu i zdobywał szczyt Kamerunu. Poza tym znał 29 języków obcych i 11 dialektów, swoje odkrycia opisywał w książkach i przetłumaczył na angielski „Opowieści 1001 nocy”. Z powodu tak barwnego życiorysu, Farmer uczynił go główną postacią powieści. Bo tylko tego rodzaju bohater – wszechstronny, inteligentny, o niezwykłych umiejętnościach – mógł podołać zadaniom, które autor na niego nałożył.
"Najwspanialszy parostatek" od pierwszej części cyklu różni przede wszystkim osoba głównego bohatera i jego otoczenie. Tym razem spotykamy Sama Clemensa (czyli Marka Twaina), którego największym marzeniem od momentu wskrzeszenia jest zbudowanie wielkiego parostatku. Dzięki niemu chce dotrzeć do źródeł Rzeki i znaleźć znajdującą się tam Wieżę Mgieł. Ma nadzieję, że pozwoli mu to spotkać twórców Świata Rzeki. Jego cel jest zatem podobny do planów bohatera pierwszej części – Richarda Burtona. Jednak Mark Twain ma zupełnie inny pomysł na to, jak można zrealizować tę misję. Aby zbudować statek, dociera do złóż żelaza i zakłada swoje państwo, które nazywa Parolando.
W "Najwspanialszym parostatku" spotykamy bohaterów z poprzedniej części cyklu, jak chociażby Hermanna Göringa, którego autor najwyraźniej wyjątkowo sobie upodobał. Poza tym poznajemy następne postaci historyczne; poza Markiem Twainem pojawia się między innymi król angielski Jan Bez Ziemi, Odyseusz czy Lothar von Richthofen, niemiecki lotnik z czasów I wojny światowej.
W drugiej części serii, akcja zdecydowanie przyśpiesza, autor nie musi już wprowadzać czytelnika w zasady panujące w Świecie Rzeki. Rozwój technologii dał, postaciom wykreowanym przez Farmera, dodatkowe atrybuty. Twain eksploruje złoża żelaza by zbudować wymarzony parostatek, a wojownicy w jego otoczeniu otrzymali broń z żelaza, a także… pistolety. Pojawił się również polski akcent. Mieszkańcy tajemniczego świata, są różnych narodowości, ich sposobem komunikacji jest używanie języka esperanto, stworzonego przez Ludwika Zamenhofa.
Kolejnym tomem serii jest” Mroczny wzór”, w którym autor doprowadza do spotkania dwóch głównych postaci, Sama Clemensa z Richardem Burtonem. Ciekawe co wyniknie z konfrontacji poprawnego realisty z wizjonerem i marzycielem.Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!