Sobota, 02 Marca 2024 | Imieniny: Halszki, Heleny, Karola chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

'Szkoła katolicka zderzyła się z rzeczywistością'

W końcówce ubiegłego roku szkoła katolicka przekształciła swoje oddziały przedszkolne w przedszkole. Za taką decyzją stała kiepska sytuacja finansowa placówki. - Dotacja na odziały przedszkolne została praktycznie wyczerpana już we wrześniu - informuje Grzegorz Czarnowski, dyrektor wydziału edukacji.Z prośbą o przekształcenie publicznych  oddziałów przedszkolnych katolika w przedszkole do urzędu miejskiego pod koniec października 2017 r. wystąpił biskup. - Tego typu operacje powinno się robić z początkiem roku szkolnego, ale burmistrz dał zieloną furtkę. 8 grudnia placówka została przekształcona w zespół szkolno-przedszkolny - mówi Grzegorz Czarnowski.

Reklama | Czytaj dalej »Jak informuje dyrektor miejskiej oświaty, do nowelizacji ustawy o Prawie oświatowym z grudnia 2016 r. sposób wyliczania dotacji przez samorządy był niejednoznaczny. - Prawo można było interpretować dowolnie. Nawet Ministerstwo edukacji wydało dwie różne rozbieżne interpretacje, jak dotować oddziały przedszkolne przy szkole. I interpretowali to właśnie w ten sposób, że raz to powinno być po oddziałach przedszkolnych, a innym razem po przedszkolu. Myśmy dotowali zawsze odziały przedszkolne jako przedszkole - mówi urzędnik.  Po zmianie przepisów nie było już wątpliwśoci co do wyliczeń PKD (Podstawowa Kwota Dotacji), natomiast w Chojnicach zmieniały się placówki, na bazie których wyliczano dotację. Do czasu rozbudowy oddziałów przedszkolnych w "siódemce" z użyciem unijnych środków szkoła przy Tuwima i "trójka" były tym przelicznikiem. Po przekształceniu oddziałów  w "trójce"w przedszkole samorządowe (wrzesień 2017) przelicznikiem stały się oddziały w jedynce. I tak dla przykładu od stycznia do kwietnia 2017 roku na jednego przedszkolaka katolik otrzymywał 517 zł, po weryfikacji PKD od 1 maja suma ta wzrosła do 571 zł. Po kolejnej weryfikacji w październiku kwota dotacji spadła do 404 zł. - Szkoła katolicka zderzyła się z rzeczywistością. W trójce i SP nr 1 oddziały przedszkolne funkcjonują głównie jako 5-godzinne. Przez co muszą być tańsze w kosztach utrzymania. Dla wyjaśnienia, jeśli po weryfikacji okaże się, że PKD wzrósł, to wypłaca się jednorazowe wyrównanie za minione miesiące, a kolejne liczy po nowej stawce. Jeśli PKD spada, trzeba rozłożyć pozostałe środki na nowe miesiące. Dotacja dla publicznych odziałów i przedszkoli jest stuprocentowa, dla niepublicznych jednostek wynosi 75 procent kosztów funkcjonowania samorządowej placówki.

Pomimo, że Wspólnota Szkół Katolickich wykorzystała swoją roczną dotację do września, miasto wypłaciło w październiku kolejną. - Ustawa nakazywała nam jeszcze zrealizować tę wypłatę. Żeby listopad przetrwać, placówka musiała wziąć kredyt - informuje Czarnowski. Miesiąc później do szkoły przy ul. Grunwaldzkiej 1 już jako Zespołu Szkolno - Przedszkolnego wpłynęła dotacja obliczana na przykładzie przedszkola z Lęborka, tj. 653 zł. W międzyczasie miasto napisało do Regionalnej Izby Obrachunkowej, czy ma możliwość odzyskania dotacji wypłaconej w większej wysokości niż była należna. - Od początku roku 2017 to jest 150 tys. zł. W ocenie RIO dotacja ma charakter roczności, bez znaczenia czy odziały są 5- czy 10-godzinne i tak powinno się rozstrzygać. Weryfikacja i zwrot dotacji jest w gestii samorządu. Powinniśmy zażądać zwrotu. Czy organ prowadzący to przedszkole zwróci, to jest kwestia druga. My będziemy żądać pomimo to. Możemy rozłożyć to na raty. Kwota musi zostać zapłacona wraz z odsetkami. Rozliczenie dotacji dla katolika otrzymało negatywną ocenę.

W minionym tygodniu do chojnickiego ratusza spłynął kolejny wniosek dotyczący WSK. Tym razem placówka informuje o tym, że przekształca się w odrębne podmioty, tzn. Zespół Szkolno-Przedszkolny zastąpią przedszkole i szkoła podstawowa. - Swoją decyzję argumentują tym, że jest pewien problem rozliczeniowy, a przecież i tak muszą oddzielnie rozliczać dotację za przedszkole i szkołę. Szefujący miejską oświatą podkreśla, że zmiana jest kosmetyczna i nie przekłada się na wysokość dotacji, chodzi raczej o udogodnienia w kwestiach administracyjnych. - To jest mistrzostwo świata ze strony pani dyrektor, która zna bardzo dobrze przepisy i sobie trochę bryluje. 

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

15 komentarzy

~poinformowany
Podobno dyrektorek od in vitro lata z dyrektorkiem Robercikiem do prokuratury i oba urzędasy wymuszają na swoje żądania numery IP internautów którzy piszą prawdę o podwyżkach w urzędzie. Wyobrażacie sobie sprzedajność chojnickiej prokuratury???
12 Czerwca 2018, godzina 23:38
Oceniono 6 razy 0
~zastanawiam się...
czy to prawda że dyrektorek od in vitro zalatwił podwyżki swoim podwładnym Bogusi i Tomkowi a sobie nic a nic? Więc skąd wziął pieniądze na nowy samochód jeśli już spłaca kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich?
12 Czerwca 2018, godzina 23:30
Oceniono 6 razy 0
~też internauta
Dyrektorek Grzesiek od in vitro z dyrektorkiem Robercikiem straszą internautów prokuraturą za wpisy, które ujawniają zaskakujące i ekstremalne podwyżki dla pracowników wydziału.
12 Czerwca 2018, godzina 23:26
Oceniono 7 razy 1
~Katolickie przedszkole nie potrafi zbalansować finansów chociaż ma o 33% wyższe dotacje!
Prywatne przedszkole katolickie otrzymywało w roku 2017 dotacje w wysokości 653 zł. na każdego przedszkolaka (obliczane na przykładzie przedszkola z Lęborka) i także wpakowało się w problemy finansowe!

Wiec w jaki sposób inne prywatne przedszkola otrzymujące jedynie 408 złotych maja mieć wystarczające pieniądze na dzieci i ekstrawaganckie wynagrodzenia dla personelu - tak jak przedstawia to burmistrz Finster?24 Kwietnia 2018, godzina 21:11
Oceniono 18 razy 6
~do sługusa dyrektorka
ledwie został dyrektorkiem już układy się dla niego liczyły, ciotce dyrektorce pod stołem załatwił nagrodę w urzędzie, a wuj dostał najlepszy, świeżo wyremontowany gabinet, lepiej wyposażony od dyrektorów innych szkół, w którym nie siedzi i oczy mydli, że "coś nie styka" tylko dlatego, że wyszła afera z zasyfiałymi kiblami, na które nie znaleźli funduszy. Zakłamani krętacze jak ich mało.
24 Kwietnia 2018, godzina 09:08
Oceniono 19 razy 1
~pytanie
A dlaczego "purpurat" nie dołoży z swojej kasy? Przecież to szkoła katolicka a oni mają tyle kasy.
24 Kwietnia 2018, godzina 08:26
Oceniono 14 razy 6
~Znając burmistrza to umorzy zwrot nadwyżek wypłaconych WSK!

Nadchodzą wybory i burmistrz tradycyjnie kupuje sobie za społeczne pieniądze poparcie kleru katolickiego, który ponad wszystko kocha pieniądze - ze społecznego majątku bądź z prywatnych kieszeni! Mamona dla kleru to najważniejszą rzecz! Pleban Jacek Dawidowski dostał hojny prezent - 150 tys. złotych z budżetu miasta na swoje zachcianki to i kler powiązany z WSK dostanie swoją dole by w zamian wychwalać burmistrza z kościelnych ambon!

Tak wiec stawiam 100 złotych przeciwko każdej złotówce, że przed nadchodzącymi wyborami burmistrz wspaniałomyślnie umorzy klerowi zwrot wypłaconych na WSK z budżetu miasta 150 tys. złotych nadpłat!

23 Kwietnia 2018, godzina 22:55
Oceniono 18 razy 2
~po 1 tys. na łepka podwyżki dla kolesia in vitro
i całego wydziału, tak najjaśniejszy cham i damski bokser wynagradza sługusów
23 Kwietnia 2018, godzina 18:39
Oceniono 19 razy -5
~bax
i tym sposobem czarne darmozjady znowu wyciągneły pieniadze od nas
23 Kwietnia 2018, godzina 18:34
Oceniono 20 razy 12
~Pani S. doskonale wie jakie
przekręty mogły ją pogrążyć :-)))
23 Kwietnia 2018, godzina 18:09
Oceniono 15 razy -1
~absolwent
Brawo Pani Dyrektor! Tak trzymać! Trzeba walczyć o nasze dzieci choćby za pomocą prawników jak Dyrektor Stanke, która jako jedyna nie poszła na ustępstwa z moskiewskim doktorem wszystkonajlepiejwiedzącym niomylnym krzykaczem. Mieć nadzieję, że takie działania wpłyną na to, by znalazły się pieniądze na place zabaw z prawdziwego zdarzenia na każdym osiedlu i na dzieci w przedszkolach. Narazie tylko na trampkarzy są miliony!!! Bo reklama, już widzę te tłumy bogatych turystów zmierzających do Chojnic Galerię Pana od Hołoty oglądać i podgrzewany stadion trampkarzy.
23 Kwietnia 2018, godzina 17:40
Oceniono 27 razy -9
~sprytne
Dwie oddzielne placówki = dwie oddzielne administracje i nowa dyrekcja? nieeee. Administracja jedna, dyrekcja jedna, ale będzie sobie można wypłacić dwie pensje. Obie z dotacji, każda z innej. Rzeczywiście bardzo sprytne. Jest co podziwiać.
23 Kwietnia 2018, godzina 16:44
Oceniono 24 razy 4
~Panie Czarnowski
Pan Bryluje w ukrywaniu swoich podwyżek. Może się Pan wypowie ile Pan dostał za przychylne oko dla katolika i przeprowadzenie in vitro? A ile Pan masz podwyżki obiecane? Urząd jest mały, wszyscy wiedzą jak wynagradzana jest służalczość - Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek. Zajdziesz Pan Wysoko! I upadniesz boleśnie...
23 Kwietnia 2018, godzina 14:22
Oceniono 35 razy -9
~Grzegorz Czarnowski
Odnośnie ostatniego zdania. Kontekst mojej wypowiedzi dot. brylowania w przepisach, proszę traktować jako wyrazy podziwu i uznania. W czasie wdrażania reformy z 2 dużych ustaw oświatowych obecnie mamy 5 ustaw i szereg nowych rozporządzeń. I sprawne poruszanie się w gąszczu nowych przepisów jest czymś, co należy podziwiać. pozdrawiam Grzegorz Czarnowski
23 Kwietnia 2018, godzina 14:08
Oceniono 27 razy 7
~Świadomie wypłacono kasę
nienależnie. Przekroczenie dyscypliny budżetowej?
23 Kwietnia 2018, godzina 10:51
Oceniono 26 razy -2

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 408.00 DKKDKK 52.60 55.60
EUREUR 429.00 441.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 446.00 459.00 NOKNOK 33.10 34.80
GBPGBP 500.00 513.00 SEKSEK 37.60 38.60
Aktualizacja: 2024-03-01 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.21 402.22 DKKDKK 52.70 55.50
EUREUR 430.43 434.63 RUBRUB 4.05 4.34
CHFCHF 448.15 454.64 NOKNOK 33.30 34.70
GBPGBP 501.59 508.28 SEKSEK 37.70 38.50
Aktualizacja: 2024-03-01 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-03-01

E95 E98 ON LPG
BP 6.48 zł 7.21 zł 6.78 zł 2.82 zł
Circle K 6.39 zł - 6.73 zł 2.79 zł
Moll Chojnice 6.42 zł - 6.77 zł 2.87 zł
MZK 6.35 zł 6.89 zł 6.69 zł 2.85 zł
Orlen 6.41 zł 7.14 zł 6.77 zł 2.81 zł
PKS 6.37 zł - 6.71 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij