Muzeum dla każdego
Muzeum Historyczno – Etnograficzne w Chojnicach z okazji Europejskiej Nocy Muzeów po raz kolejny otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających. Czekało na nich wiele atrakcji, umiejscowionych także poza murami muzeum.
Tegoroczna edycja Europejskiej Nocy Muzeów w Chojnicach rozpoczęła się mocnym akcentem. Witek Muzyk Ulicy wystąpił przed chojnicką publicznością z koncertem „Gram dla Was”. Muzyk, który słynie ze świetnego i bezpośredniego kontaktu z publicznością, zgromadził w Fosie Miejskiej dużą grupę swoich wielbicieli, którzy doskonale znają jego twórczość, co przejawiało się chóralnym odśpiewaniem większości kompozycji.
Reklama | Czytaj dalej »
Brama Człuchowska oferowała kuratorskie oprowadzanie po ekspozycjach muzealnych: „Kim jest konserwator i dlaczego potrzebny jest w każdym muzeum”, „Życie codzienne mieszkańców Kaszub południowych”, „Działo się w Chojnicach – o kulturze mieszczańskiej i cechowej od czasów średniowiecza”, „Signum św. Jana Chrzciciela. W 25 rocznicę ustanowienia Bazyliki Mniejszej w Chojnicach” oraz „Nocne rozmowy o Hermanie Hanie”. Dla najmłodszych przygotowano konkurs wiedzy o zbiorach muzealnych.
W Muzeum Janusza Trzebiatowskiego wykopaliska z okresu II wojny światowej prezentował Andrzej Lorbiecki. Skarby wydobyte z ziemi, jednak z wcześniejszego okresu prezentował Łukasz Trzciński z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Na jego stanowisku znalazła się swoista piaskownica, dzięki której dzieci mogły wcielić się w rolę początkującego archeologa. Trudnej sztuki garncarstwa uczył Jarosław Arkuszyński, na jego kole garncarskim każdy mógł sprawdzić czy powiedzenie „Nie tylko święci garnki lepią” ma odbicie w rzeczywistości. Zbigniew Rudnik zapraszał do pracowni witrażu, gdzie opowiadał o technikach pracy w tym zawodzie, materiałach, a także zachęcał do bliższego kontaktu ze szkłem.
Sporym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie ratusza miejskiego. Chojniczanie oprowadzani przez Przemysława Zientkowskiego poznali historię najbardziej reprezentacyjnego gmachu w mieście, a także mogli zajrzeć w miejsca na co dzień niedostępne. Spod fontanny na Starym Rynku wyruszały wycieczki, które oprowadzane przez przewodnika przemierzały trasę zabytków Starego Miasta oraz podziemi Zespołu Szkół i murów. Przewodnicy czekali na zwiedzających także w Bazylice Mniejszej i kościele gimnazjalnym.
Kolejne akcenty Europejskiej Nocy Muzeów rozgrywały się także we Wszechnicy Chojnickiej, na cmentarzu parafialnym, auli Liceum Ogólnokształcącego, oddziale muzeum im. Albina Makowskiego, pomieszczeniach kościoła gimnazjalnego i Fosie Miejskiej, gdzie odbył się piknik militarny zorganizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego "Cis" Męcikał.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!