Czwartek, 20 Czerwca 2024 | Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka, Agata Wisniewska

Wójt i burmistrz krytycznie o 'politycznej' decyzji wojewody

Zarówno miasto, jak i gmina wiejska, nie załapały się na dotację na drogi z programu tzw. schetynówek. Powiodło się za to Brusom. Chojniccy włodarze upatrują w tym upolitycznienie decyzji wojewody.


Do rozdysponowania na remonty dróg gminnych i powiatowych w województwie pomorskim jest 27 milionów złotych. Same wnioski złożone przez samorządy opiewały aż na 216 mln. Na wstępną listę rankingową załapały się 23. Pobliskie Brusy, w których 20 marca gościł prezydent RP, zajęły 10. lokatę zgłaszając kilka ulic. - Zdziwiłbym się bardzo, gdyby nie było Brus i Pelplina na liście - komentuje wójt Zbigniew Szczepański.

Reklama | Czytaj dalej »

Gmina Chojnice zgłosiła do dofinansowania przebudowę starej berlinki od wiaduktu kolejowego (ul. Gdańska) do skrzyżowania z obwodnicą. Kosztorys 10,5 mln zł, w którym uwzględnione poza jedną były: ciąg pieszo-rowerowy, oświetlenie i ronda. - Wczytaliśmy się ten program schetynówek. No już nic mądrzejszego wymyślić chyba nie można było. Nie otrzymaliśmy. Pewnie nie jesteśmy poprawni politycznie, bo nie wchodzimy komuś gdzieś... - otwarcie mówi włodarz gminy Chojnice.

- Wczytaliśmy się w ten program schetynówek...

Komisja powołana przez wojewodę Dariusza Drelicha pod uwagę brała trzy kryteria: bezpieczeństwo, poprawę dostępności komunikacyjnej i rozwój spójnej sieci dróg publicznych. Dwa pierwsze zostały ocenione wysoko. W urzędzie nie zgadzają się z oceną ostatniego z kryteriów, zwłaszcza, że w sumie zabrakło niecałych dwóch punktów. - Tu wojewoda podpowiada nam - zamknijmy tę drogą. Mam taką możliwość, a zakaz nie obowiązywałby mieszkańców i firm - mówi nawet Szczepański, który nie szczędzi gorzkich słów w kierunku władz województwa z nadania Prawa i Sprawiedliwości: - 28 lat jestem samorządowcem, ale jeszcze nie spotkałem się z takim upolityczieniem decyzji szczebla wojewódzkiego. Ale to jest dobra zmiana. Gratuluję takiej dobrej zmiany.

- 28 lat jestem samorządowcem...

 

Chojnice z nowym przebiegiem ulicy Czereśniowej otrzymały 9 punktów za poprawę dostępności do centrów społeczno-gospodarczych, 3,3 za połączenie z drogami wyższego rzędu i 7 za poprawę bezpieczeństwa. To w klasyfikacji dało samorządowi 56. lokatę na 129. - Czyli nie wypadliśmy źle, podobnie jak gmina Chojnice - ocenia Arseniusz Finster, któremu tak jak wójtowi nie udało się zdobyć 50-procentowego dofinansowania z rządowej kasy.
Kosztorys przebudowy odcinka mającego udrożnić komunikację ulicy Strzeleckiej ze szpitalem opiewa na 3,6 mln zł.- Nawet gdybym dostał te środki, bałbym się o to, że nie uda się ich wykorzystać. Teraz firmy mają pełne portfele zamówień. Nie wiem kto to zbuduje. Nie życzę źle tym gminom, które dostały, życzę sukcesu - dodaje włodarz, kusząc się o szerszy komentarz dotyczący decyzji wojewody. - Jest kilku liderów, którzy w naszym województwie zawsze dostają. To nie jest dzieło przypadku, tym bardziej, że wiem, jakie to są ulice. Nie chcę wchodzić w konflikty, bo to nie moja rola, ale te kryteria powinny być znane o wiele wcześniej. Być może poprowadzilibyśmy projekt tak, żeby to nam się połączyło z drogą wojewódzką, na zasadzie wymiany krawężnika i wpustów ulicznych.


Wójt dziękuje wojewodzie za promosę na odbudowę dróg gruntowych zniszczonych po nawałnicy podczas uroczystości w komendzie straży pożarnej na początku kwietnia. Rządową pomoc w wysokości 80 % rozdzielała komisja powołana przez D. Drelicha.

 

Wstępna lista rankingowa

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

23 komentarzy

~Większość podań o fundusze przygotowanych przez wszechwiedzącego burmistrza jest oceniana jako najg

Wszechwiedzący burmistrz Arek my długą tradycje partaczenia wszędzie tam gdzie trzeba się wykazać wiedzą, inteligencją, umiejętnościami, i doświadczeniem. Prawie wszystkie konkursowe podania o fundusze - jako fundusze norweskie czy schetynówki - burmistrz z kretesem przegrywa. Podania sporządzone pod nadzorem burmistrza są rutynowo oceniane jako najgorsze pośród wszystkich podań - brak im merytoryczności, logicznego uzasadnienia, uwypuklenia celowości, i uzasadnienia, że znakomicie wypełniają cele na jakie przeznaczone są fundusze!

Burmistrz Arek Finster jest tylko w stanie odnieść sukces tam gdzie fundusze są dawane z automatu - tam gdzie nie trzeba się wykazać absolutnie żadnymi umiejętnościami, inteligencją, wiedzą, i zrozumieniem celów, na które przyznawane są fundusze!


W roku 2016 miasto także nie otrzymało schetynówki od poprzedniego wojewody (
http://chojnice24.pl/artykul/21661/bez-dotacji-na-schetynowke/) na przebudowę ulicy Czereśniowej. Wtedy oficjalnym wytłumaczeniem była niesprawiedliwa decyzja ówczesnego wojewody chociaż każdy w ratuszu i poza dobrze wiedział, że w rzeczywistościi dokumentacja złożona przez burmistrza do wojewody w czasie ubiegania się o fundusze schetynówki na rok 2016 była nic nie warta.

Podobnie było w czasie ubiegania się o fundusze norweskie na Balturium - podanie o fundusze skompletowane pod nadzorem wszechwiedzącego burmistrza Finstera także "niesprawiedliwie" zostało ocenione jako niespełniające nawet elementarnych wymogów i odrzucone! Z powodu partackiego sporządzenia dokumentacji konkursowej i podania o fundusze norweskie pod nadzorem burmistrza Finstera nie przyznano miastu żadnych dotacji z funduszy norweskich! Jestem przekonany, że gdyby burmistrz do podania dołączył kopie swojego kupionego dyplomu doktora ekonomii to komisja przyznająca fundusze może dała by parę groszy w podziękowaniu za ubaw jaki mieli by z oglądania tego kupionego dyplomu Arka gdyby dołączył go do aplikacji.

Nawet gdy burmistrz Arek otrzymał fundusze z programu schetynówek to i tak nie potrafił ich prawidłowo wydać zgodnie z przeznaczeniem! W roku 2013 by mieć poparcie kleru w nadchodzącym roku wyborczym 2014 burmistrz przekazał plebanowi Jackowi Dawidowskiemu 250 tys. złotych zdefraudowanych ze schetynówki na budowę kościelnych organów (http://chojnice24.pl/artykul/16811/cwierc-miliona-na-organy-sa-glosy-przeciw/). Te pieniądze powinny były zostać wydane jedynie na chojnickie drogi co jest strategicznym celem schetynówek a nie na zachcianki i ekscesy kleru katolickiego w zamian za polityczne poparcie skorumpowanego burmistrza z kościelnych ambon!

26 Maja 2018, godzina 20:15
Oceniono 38 razy 4
~kola
Nikt nie kradnie z taką elegancją jak PIS, co widać w tym "patriotycznym" rządzie i spółkach państwowych
Teraz z uśmiechami na twarzach szykują się na samorządy. Polacy-brońcie się przed oszustami !!!
26 Maja 2018, godzina 16:03
Oceniono 49 razy 11
~sitwa chojnicka podobna do inowrocławskiej
buta i pycha władzy oraz układy kolesiowskiego suto wynagradzane
26 Maja 2018, godzina 12:03
Oceniono 46 razy -4
~niech lepiej włodarze powiedzą jak na pożyczkach lichwiarskich
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Maja 2018, godzina 22:15
Oceniono 40 razy -14
~juz
Gdy opozycja wskazuje złodziei z PIS, to ich wyznawcy kwiczą-a w RPA to biją murzynów. Dajcie już spokój i przyjmijcie na klatę fakt, że pisiory wszystkich nas zdobiły w konia
25 Maja 2018, godzina 17:39
Oceniono 57 razy 15
~kazik
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Maja 2018, godzina 08:04
Oceniono 59 razy -11
~Zmiana
Przy Brejzach to już puściły im nerwy i włączył się instynkt zemsty
24 Maja 2018, godzina 22:14
Oceniono 52 razy 28
~A ile w zafłużonym Inowrocławu było nagród, że zawrót głowy
naiwniaczku, oj naiwniaczku
24 Maja 2018, godzina 19:15
Oceniono 57 razy -3
~cała akcja z Inowrocławiem to zemsta PiS
cała akcja z Inowrocławiem to zemsta polegająca głównie na działaniach propagandowych realizowana przez TVPiS na zlecenie PiS za aktywność młodego Brejzy - posła dzięki któremu Polacy dowiedzieli się np. o nagrodach jakie dobra zmiana przyznała sobie za nie wiadomo co tak naprawdę.
24 Maja 2018, godzina 18:21
Oceniono 56 razy 6
~a władza samorządowa doi tyle ile się da jak w Inowrocławiu
jesteście naiwniacy, zobaczcie majątki chojnickich baronów
24 Maja 2018, godzina 17:25
Oceniono 56 razy 0
~Dojna zmiana doi społeczny majątek jak tylko może!
...
24 Maja 2018, godzina 16:01
Oceniono 61 razy 15
~tego jeszcze w tym kraju nie było
https://www.tvn24.pl/wysokie-zarobki-radnych-pis-w-panstwowych-spolkach,839627,s.html
24 Maja 2018, godzina 13:38
Oceniono 53 razy 15
~dobra zmiana nie nawidzi obecnej władzy
Dobra zmiana nie nawidzi obecnej władzy w mieście i gminie Chojnice, nie nawidzi wszystkich którzy nie z PiS lub od Rydzyka. Nie zapomną też zasłużonej krytyki przez wójta za brak reakcji po nawałnicy. Przypomnijmy jak ministrowie przyjeżdżali na tereny dotknięte przez nawałnicę, lansowali się strażakom nawet nie pozwalano sprzątać szybciej. Konferencję prasowe organizowali sobie na zamkniętym dziedzińcu straży pożarnej aby przypadkiem ktoś niezadowolony z rządów bandy się nie pojawił i nie przedostał. Mrówczyński zamiast nieść realną pomoc dla poszkodowanych latał od kamery do kamery i nie wiedział gdzie się ustawić. Ludzie z PiS za sprawą swoich kompleksów należą do wyjątkowo mściwych wiec brak pieniędzy dla Chojnic to nie przypadek...
24 Maja 2018, godzina 12:08
Oceniono 67 razy -1
~bruszanin
Moim zdaniem bezczelność wójta sięgnęla granic przyzwoitości. Jakim prawem komentuje fakt, że Brusy otrzymały dofinansowanie? Zazdrość? Trzeba było się przyłożyć do napisania wniosku, a nie insynuować teraz, że samorząd Brus uzyskał dotację dzięki PISowi. Wstyd!
24 Maja 2018, godzina 11:21
Oceniono 71 razy -3
~Iwona
Z nimi już się nikt nie liczy . Czas odejść , zrobić miejsce dla młodych , zdolnych i uczciwych . Was czas już minął i skończył się bezpowrotnie . Nikt was już nie chce i tak za długo siedzieliście przyspawani do stołków ! Czas na zmiany !
24 Maja 2018, godzina 05:05
Oceniono 74 razy 2

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.00 410.00 DKKDKK 50.60 54.00
EUREUR 430.00 438.00 RUBRUB 4.43 4.75
CHFCHF 452.00 462.00 NOKNOK 30.40 34.50
GBPGBP 508.00 518.00 SEKSEK 37.70 38.80
Aktualizacja: 2024-06-19 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 402.07 406.73 DKKDKK 50.70 53.90
EUREUR 431.90 436.58 RUBRUB 4.43 4.75
CHFCHF 453.00 458.00 NOKNOK 30.50 34.40
GBPGBP 509.68 515.22 SEKSEK 37.80 38.70
Aktualizacja: 2024-06-19 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-19

E95 E98 ON LPG
BP 6.61 zł 7.31 zł 6.71 zł 2.61 zł
Circle K 6.56 zł - 6.66 zł 2.58 zł
Mol Chojnice 6.61 zł - 6.71 zł 2.57 zł
MZK 6.52 zł 6.99 zł 6.61 zł 2.55 zł
Orlen 6.61 zł 7.31 zł 6.71 zł 2.62 zł
PKS 6.56 zł - 6.65 zł 2.56 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij