Ulica Janusza Palmowskiego?
O uczczenie pamięci pierwszego starosty chojnickiego, zmarłego przed rokiem, wnioskuje radny powiatowy Sławomir Rząska.
Radny, który przed tygodniem złożył ślubowanie (wszedł w miejsce Małgorzaty Kaczmarek, która złożyła rezygnację - przyp. red.), na pierwszej swojej sesji wyszedł z propozycją, by jakąś z nowych ulic w mieście nazwać imieniem śp. Janusza Palmowskiego. Rocznica śmierci pierwszego starosty chojnickiego po 89' była przed dwoma dniami.
- Chyba jak tu siedzimy, to większość pana Janusza znała. Był to pierwszy starosta po przemianach ustrojowych w naszym kraju, radny powiatowy, miejski. Myślę, że zasłużył się, bo działał we wielu stowarzyszeniach, a także podjął wielkie starania na rzecz budowy powiatowego szpitala - uzasadniał Sławomir Rząska, wnioskując do starosty by skierował stosowne pismo do burmistrza i miejskiego zespołu ds. nazewnictwa.
Reklama | Czytaj dalej »
- Większość pana Janusza znała...
10 listopada 1998 roku Janusz Palmowski został pierwszym starostą chojnickim w odrodzonej Polsce. Prawicowa koalicja w radzie na czele z AWS zdecydowała o wyborze inżyniera rolnika, pracownika Urzędu Gminy w Chojnicach i założyciela Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Pelplińskiej. Powiatem chojnickim zarządzał przez cztery pierwsze lata. W kolejnej kadencji był radnym i przewodniczącym Komisji rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska. Na stanowisku starosty zastąpił go Marek Buza. Pierwszy starosta został uhonorowany srebrnym Krzyżem Zasługi przez prezydenta RP oraz tytułem Zasłużonego dla powiatu. Pracował w Najwyższej Izbie Kontroli w delegaturze w Gdańsku.
Na koniec kadencji śp. Janusza Palmowskiego uroczyście oddano od użytku budynek nowego szpitala. Zabiegał o wznowienie jego budowy. Było to największe zadanie tej kadencji. Dzięki jego zabiegom rozpoczęto budowę Zespołu Szkół Specjalnych w Chojnicach. Pierwszy chojnicki starosta był gorącym orędownikiem włączenia powiatu w skład województwa pomorskiego ze stolicą w Gdańsku.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (4)
- Komentarze Facebook (...)
4 komentarze
W woj. kujawsko-pomorskim Chojnice było znaczącym, po Inowrocławiu, miastem. W PRL- wszyscy mieszkańcy leczyli sie w Bydgoszczy, tam załatwiali wszelkie sprawy urzędowe i prywatne. Nagle kilku absolwentów trójmiejskich uczelni znalazło pracę w urzędach i zdecydowało o zmianie dotychczasowej przynależności do Gdańska- de facto do Słupska.
O tak ważnej decyzji nie pytano mieszkańców, radni zagłosowali na Gdańskiem, w obecności b. wojewodziny, która na czas głosowania bezmyślnie opuściła salę obrady, tłumacząc się dyskrecją. Nie pamiętam wyników głosowania, można to odtworzyć bowiem była w tym czasie bezpośrednia transmisja . Szkoda, byliśmy ważnym miastem pokazywanym w Radiu i TVBydgoszcz. Dziś cisza...
Brzmi to co najmniej tak jakby został starostą 11 listopada 1918.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!