Na 95 % smród idzie z oczyszczalni
Fetor w ostatnim czasie odczuwali m.in. mieszkańcy osiedla Bursztynowego i Pogodno. - Niestety winna jest oczyszczalnia ścieków - informuje burmistrz Arseniusz Finster.
Śledztwo przeprowadzone przez ratuszowych urzędników wskazało winnego nieprzyjemnych aromatów na niektórych z chojnickich osiedli. - Wykluczyliśmy zakład Andrzeja Skiby i Spomlek. Na 95 proc. to my zawiniliśmy. Popełniliśmy błąd na oczyszczalni ścieków i ten błąd się nie może więcej powtórzyć - mówi włodarz Chojnic.
Jak informuje Arseniusz Finster, prezes miejskiej spółki otrzymał już odpowiednie wytyczne.
Reklama | Czytaj dalej »
- Nie należy mieszać osadów, w momencie kiedy jest tak wysoka temperatura, kiedy jest niskie ciśnienie i kiedy jest wiatr w stronę miasta. Nie wolno w temperaturze ponad 20 stopni tych osadów mieszać. Z drugiej strony pan prezes Tomasz Klemann mi odpowiada, że jak długo będzie ciepło i on tych osadów nie będzie mieszał, to one jeszcze bardziej będą wydalać woń.
Rozwiązaniem na tego typu "atrakcje" miałaby być kolejna wielomilionowa inwestycja na oczyszczalni polegająca na zamknięciu kompostowni. - Wówczas poprzez odpowiedni system wentylacyjny doprowadzimy do tego, że te zapachy do atmosfery nie będą przenikać.
Burmistrz przeprasza mieszkańców za smród, podchodząc do problemu z humorem. - One nie są zapachami toksycznymi, to jest swojski nasz zapach. Za produkcję oczyszczalni ścieków to my odpowiadamy.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (28)
- Komentarze Facebook (...)
28 komentarzy
Z technicznego i prawnego punktu widzenia nowoczesna oczyszczalnia (a taką podobno mamy) powinna być wyposażona w odpowiednie biofiltry, które przy zapewnieniu równomiernego przepływu "zanieczyszczonego" powietrza przez złoże są w stanie większość uciążliwości zapachowych zniwelować. Co więcej, masz rację, im wyższa temperatura, tym skuteczność reakcji też jest wyższa! Dlaczego tu się tak nie dzieje? Czyżby biofiltry były nieprawidłowo eksploatowane?
Nadto, coraz częściej w nowych konstrukcjach (a taką rzekomo jest nasza oczyszczalnia) obok lub zamiast biofiltrów stosuje się tzw. skrubery mechaniczno-chemiczne. Mamy w Polsce firmy, które takie instalacje projektuję i wdrażają za pieniądze dużo mniejsze niż wskazują burmistrz z prezesem w powyższym tekście.
Smród z gaci Panie Burmistrzu przed wyborami.
Śmierdziało całe miasto a tu mowa o błędzie.
Tu już nie liczą się ludzie (mieszkańcy) tylko kasa którą zgarniają za koryto.
Won mordy od koryt, a tym co się do nich pchają łapy ucinać przy samej D..
"Na 95 proc. to my zawiniliśmy - mówi włodarz Chojnic".
To wartość prawdopodobieństwa obliczona z dużą precyzją i dokładnością!
Czy można by poprosić szanownego burmistrza o szczegóły jaką metodą, w oparciu o jaką bazę danych, i użyciem jakich procedur statystycznych włodarz doszedł specyficznie do wartości 95 %?
Prezes wodociągów powinien umożliwiać i zachęcać chojniczan by zwiedzali i zapoznawali się z organizacją, technologiami, i funkcjonowaniem naszej chojnickiej oczyszczalni ścieków!
Każdy mieszkaniec powinien być świadomy i wiedzieć co dzieje się z jego odchodami po spłukaniu ubikacji i jak przebiega proces technologiczny podczas oczyszczania ścieków napływających do oczyszczalni z chojnickich ubikacji!
Chociażby obchody dni Chojnic byłyby znakomitą okazją by chojniczanie mogli zapoznać się z funkcjonowaniem chojnickiej oczyszczalni ścieków!
W odróżnieniu od innych prezesów miejskich spółek prezes Tomek Klemann ma pojecie co robi i jest najbardziej fachowym prezesem.
Z technicznego punktu spojrzenia fakt, że z oczyszczalni unoszą się po-fermentacyjne smrody dowodzi skuteczności procesów mikrobiologicznego oczyszczania ścieków. We wyższej temperaturze reaktory mikrobiologiczne funkcjonują efektywniej i rozkładają i neutralizują zanieczyszczenia ze ścieków i produkują jako produkt pochodny z tej fermentacji śmierdzące gazy (które chociaż są nieprzyjemne nie są w żaden sposób toksyczne lub szkodliwe).
Intensywny smród z oczyszczalni oznacza, że ścieki są skutecznie oczyszczane z zanieczyszczeń zanim zostaną odprowadzane do środowiska (do Strugi Jarcewskiej, która wpływa do jeziora Charzykowskiego)!
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!