Ślad historii ukryty pod podłogą
W Medyczno-Społecznym Zespole Szkół Policealnych w Chojnicach odbywa się remont sal lekcyjnych. Podczas zrywania starej podłogi, w jednej z klas, dokonano wyjątkowego odkrycia, które jest unikalną nicią łączącą czasy minione ze współczesnością.
Podczas remontu sali mieszczącej się na pierwszym piętrze, która ma być pracownią dla zawodu technik dentystyczny - nowego kierunku jaki od września znajdzie się w ofercie Medyczno-Społecznego Zespołu Szkół Policealnych w Chojnicach, odnaleziono zapis wykonany przez żołnierzy zakoszarowanych w tym budynku w 1936 roku. W tym okresie, w budynku chojnickiego „medyka” stacjonował Pierwszy Batalion Strzelców.
Strzelec Badtke Józef Tuchola w roku 1936 i starszy strzelec Heronim Łangowski Legbąd powiat Tuchola. Strzelcy Pierwszego Batalionu z Chojnic lata służby 1935-1936 za 28 dni do cywila.
Taki napis, wykonany ołówkiem, odnalazł Kamil Michalski właściciel firmy remontowej, notabene historyk z wykształcenia. Jak mówi, swoją pasję historyczną połączył z nowym zawodem. Po studiach, pierwszym obiektem historycznym, jaki remontował był chojnicki „katolik”. Tam złapał bakcyla i od tego czasu „grzebie” w starych cegłach, remontuje miejsca z długą i ciekawą historią.
Reklama | Czytaj dalej »
Dyrektor placówki Marek Lemańczyk, zainspirowany historią dwóch strzelców, postanowił odnaleźć jakiś ślad po autorach napisu. Niezmierzone zasoby Internetu ujawniły postać pana Badtke z Tucholi, który kontynuował karierę wojskową i zmarł w 2009 roku w stopniu porucznika Wojska Polskiego. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej. Ślady pana Heronima Łangowskiego nie są już tak łatwe do prześledzenia. Dyrektor, w swoich poszukiwaniach, dotarł do innego pana Łangowskiego, mieszkającego w Legbądzie, który miał brata Heronima. Można jedynie przypuszczać, że chodzi o tę osobę.
Zdjęcie archiwalne pochodzi ze strony www.historiachojnic.pl. Link do artykułu
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (8)
- Komentarze Facebook (...)
8 komentarzy
Nauczyciele powinni zachęcać uczniów do pisania na krzesłach, ławkach, ścianach i podłodze. Także popularyzowane powinno być malowanie graffiti na ścianach budynków i wycinanie na korze drzew serduszek i inicjałów!
Już za kilkadziesiąt lat były by to "ślady historii"!
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!