Angielska robota
"Angielska robota" opowiada o legendarnym napadzie, którego dokonano na londyński oddział banku Lloydsa, w 1971 roku. Tajemnica wokół tego zdarzenia wywoływała wiele spekulacji, tym bardziej, że w sprawie napadu nie dokonano żadnych aresztowań, nie odzyskano skradzionego łupu, a rząd brytyjski zakazał ujawniania wszelkich informacji dotyczących napadu.
Terry Leather właściciel podrzędnego komisu samochodowego, wywodzi się ze środowiska londyńskiego półświatka. W przeszłości nie stronił od przekrętów na małą skalę, teraz stworzył pozory praworządności, która nie gwarantuje mu bezpieczeństwa finansowego.
Leather wraz z kumplami z ulicy, rozglądają się za jedną wyjątkową okazją, która pozwoliła by im dokonać skok życia. Zapewnić konkretną gotówkę i uwolnić się od codziennego kombinowania.
Reklama | Czytaj dalej »
Z gotowym pomysłem zgłasza się Martine Love, dziewczyna z sąsiedztwa i dawna miłość Leathera. Proponuje obrobić londyński oddział banku Lloyda i dysponuje dokładnym planem przeprowadzenia tej akcji. Terry przystaje na propozycję i montuje ekipę składającą się z okolicznych cwaniaczków, którzy tak jak on szukają okazji do szybkiego zarobku.
Ekipa Leathera to amatorzy, brak w niej specjalistów, składa się z cinkciarza , aktora porno i weselnego fotografa. Tak samo amatorskie jest ich podejście do roboty, którą chcą wykonać. Nie mają w zanadrzu efektownych sposobów na pokonanie zabezpieczeń banku, podstawowe narzędzia to kilof i łopata. Planują wykopać tunel, którym dotrą do skarbca.
Z pozoru łatwe do wykonania zadanie okazuje się początkiem kłopotów, jakich ludzie Leathera nie mogli przewidzieć w najbardziej drobiazgowych planach. Skarbiec banku Lloyda poza gotówką i kosztownościami, kryje w swych skrytkach tajemnice, które mogą zachwiać bezpieczeństwem narodowym. Jest to ulubione miejsce wszelkiej maści rzezimieszków i kombinatorów, w skrytkach przechowują informacje na temat interesów jakie prowadzą, a także kompromitujące materiały, dzięki którym trzymają w szachu najważniejszych polityków. Dodatkowo okazuje się, że Martine sterowana jest przez służby specjalne, a napad jest pretekstem do wydostania kompromitujących zdjęć jednego z członków rodziny królewskiej. Leather i jego ludzie są narzędziem w rękach tajniaków, mającym służyć wyższym celom. Wyprawa po ”złote runo” przeradza się w walkę o przeżycie.
Reżyser twierdzi, że fabułę oparł na relacjach zasłyszanych z wiarygodnego źródła. W takim razie należą mu się wyrazy uznania, bo do dziś, oficjalnie nie są znani sprawcy napadu. Zebranie materiałów do scenariusza zajęło mu 12 lat, tytaniczna praca, której efekty widać na ekranie.
"Angielska robota" poza głównym wątkiem napadu ukazuje Londyn lat 70-tych. Miasto gdzie działają ruchy wolnościowe, parlamentarzyści korzystają z ekskluzywnych domów uciech, a ludzie ubierają się z fantazją. Odwzorowanie klimatu tamtych lat, dokonane zostało z duża pieczołowitością, możemy poczuć atmosferę zadymionych pubów i przejść się ciasnymi uliczkami podrzędnych dzielnic Londynu. W filmie nie zobaczymy charakterystycznych elementów architektury, jednoznacznie kojarzących się z brytyjską stolicą.
Kino brytyjskie ma swój klimat, który nie wszystkim odpowiada. W przypadku filmu "Angielska robota" podejście angielskich twórców, podziałało ożywczo i pozwoliło wyróżnić ten obraz pośród szeregu filmów ”gangsterskich”. Prosta i treściwa fabuła kładzie nacisk na osobowość bohaterów, to oni są w centrum uwagi, nie efekty specjalne.
Jason Statham znany już z ról ”dobrych bandziorów” idealnie wpasował się w postać londyńskiego cwaniaczka z gołębim sercem. Rola Terry Leathera nie daje mu szansy by wyrwać się ze schematu w jakim został zamknięty, na szczęście wybory, których dokonuje sprawiają, że nie musi wstydzić się za swój aktorski dorobek. Na uwagę zasługują aktorzy drugiego planu, jak choćby David Suchet, znany głównie z roli Herculesa Poirot. Lew Vogel- producent filmowy i stręczyciel, tak różny jest od postaci flegmatycznego belgijskiego detektywa. Kreacja Sucheta jest niemałym zaskoczeniem.
"Angielska robota" wpisuje się w nurt filmów sensacyjnych, opowiedzianych z punktu widzenia uczestników wydarzeń, bez fajerwerków w stylu np. "Ocean’s Eleven”, za to oferuje przemyślany scenariusz i ciekawy rys charakterologiczny poszczególnych bohaterów.
Reżyseria: Roger Donaldson
Scenariusz: Dick Clement , Ian La Frenais
Obsada: Jason Statham, Saffron Burrows, Daniel Mays
Film do recenzji udostępniła wypożyczalnia Video OKO mieszcząca się przy ulicy Młodzieżowej 35 (Blaszak).
Otwarta w godzinach:
-pon-pt 12.00 - 20.00
-sobota 12.00 - 21.00
-niedziela i święta 13.00 - 19.00
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!