IX Dni Sztuki
Muzeum Janusza Trzebiatowskiego serdecznie zaprasza na IX Dni Sztuki.
Program:
15 września (sobota)
godz. 19 Koncert współczesnej sakralnej muzyki kaszubskiej „Stwórzenie Swiata” w wykonaniu Tomasza Fopke (baryton) i Pawła Rydla (fortepian). Koncert odbędzie się w podziemiach kościoła gimnazjalnego przy Placu Kościelnym 3.
17 września (poniedziałek)
godz. 18 Otwarcie wystawy malarstwa Janusza Trzebiatowskiego pt. „Cztery Żywioły”, przygotowanej przez Stowarzyszenie Dziedzictwa Pomorza w Gdańsku, inaugurującej wieloletni cykl imprez pod nazwą „Dziedzictwo Pomorza w Sztuce”. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w Centrum Sztuki Collegium Ars (Plac Kościelny 3).
W ramach Dni Sztuki zaplanowany jest również trzydniowy plener w Funce z 40-osobową grupą młodzieży (17-19.09), wizyta w Muzeum Janusza Trzebiatowskiego młodzieży z Czerska oraz spotkanie w Łęgu.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (2)
- Komentarze Facebook (...)
2 komentarze
Panie Kazimierzu Ostrowski. Honorowy obywatelu Chojnic i p. Antoni Szlanga oraz doktorze Finster.
trzeba było odtworzyć Amfiteatr oraz do czego służy Park 1000-lecia do obchodów rocznic w tradycji, zwyczaju, kulturze a nie do czego innego .
A gzie w Parku 1000-lecia mamy odpowiednie do tych obchodów pomniki????
27 Stycznia 2016, godzina 12:13
Oceniono 5 razy 3
A mówiłem skoro w latach 1972-1980 , Amfiteatr w Parku 1000-lecia. był zbudowany na planie owalnym z widownią schodową. I powstał z okazji zbliżających się obchodów 700-800 lecia miasta, przy znacznym udziale pracy społecznej chojnickich zakładów pracy . Oraz dzięki Julianowi Rydzkowskiemu bo to dzięki jego poczynaniu narodził się o wiele wcześniej Park 1000-lecia wiec skoro miało takie coś miejsce, to zostawmy Juliana Rydzkowskiego na pomniku tam w spokoju siedzącego bo Amfiteatru tam teraz nie ma.
Panie Kazimierzu Ostrowski. Honorowy obywatelu Chojnic i p. Antoni Szlanga oraz doktorze Finster
trzeba było odtworzyć Amfiteatr oraz do czego służy Park 1000-lecia do obchodów rocznic w tradycji, zwyczaju, kulturze a nie do czego innego .
A gdzie w Parku 1000-lecia mamy odpowiednie do tych obchodów pomniki????
I kto ma racje Dr mało co doświadczony Finsterze???
Bez Wsi Nie Ma Wolności Marcin Dobaj
Fosa miejska i zabudowania Wolfa. Ok. 1935 r.
Miasto Chojnice z ponad 800 letnią historią licząc od krzyżaków zaliczane jest do najstarszych miast w kraju. Na przestrzeni wieków obiekty miejskie miały różne znaczenie, niekiedy i konieczne ze względów mniej przyziemnych a istotnych. Dzisiaj trudno jest sobie uzmysłowić jak czas zatarł ślad i pamięć o mieszkańcach i ich bytności
W średniowieczu dwie baszty na murach obronnych służyły mieszkańcom dworu miejskiego za...latryny, ponieważ posiadały tzw. wykusz – element architektoniczny wysunięty nad fosą. To właśnie z tego miejsca załatwiano potrzeby fizjologiczne. Wykusz taki posiadał również dom proboszczowski zlokalizowany niedaleko kościoła farnego, a uwidoczniony przez nieznanego rysownika w 1810 r. A swoją drogą ciekawie to musiało wyglądać w miesiącach zimowych podczas mrozów i wiatrów, ale o tym kroniki milczą.
Fosa miejska założona przez krzyżaków w 1320 r. służyła w różnych celach aż do 1790 r., m.in. jako miejsce ,w którym suszono jagody i morwy. Od Bramy Człuchowskiej do ul. Ramy biegła wąska droga wzdłuż fosy, w której powroźnik Osterman kręcił liny. W okresie międzywojennym znajdowały się tu zabudowania gospodarskie kominiarza i handlarza opałem. Podłużny jednopiętrowy dom oraz reszta uległa likwidacji w 1946 r.
W 1959 r. urządzono tam Plac Zabaw Dla Dzieci, obecnie znajduje się nieoryginalny amfiteatr.
Nie brakowało w historii miasta osób trudniących się procederem nie zawsze zgodnym z prawem. Jednym z nielicznych uznawanych za zręcznego fałszerza był Krzysztof Janikowski specjalizujący się w podrabianiu dokumentów historycznych nie tylko dotyczących Chojnic, ale całego Pomorza Gdańskiego. To spod jego ręki wyszły fałszerstwa dotyczące m.in. historii Chojnic, a szczególnie początku Zakonu Augustianów chojnickich i kościoła p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Dokonywał własnych przeróbek starych dokumentów kościelnych i klasztornych.
31 Stycznia 2018, godzina 14:28
Oceniono 3 razy 1
Filozofia obywatela przyjaznego dzieciom
14 maja 1959 r. dla uczczenia 1 000 - letniej rocznicy Państwa Polskiego nadano mu nazwę Parku Tysiąclecia. Oficjalnie Park oddano do użytku 17 września 1966 r. W czynach społecznych wybudowano muszlę koncertową, zaplecze amfiteatru, boiska do gier sportowych, obelisk upamiętniający M. Kopernika, czy 500 - setną rocznicę Powrotu Chojnic do Polski po okresie wojny trzynastoletniej.
7 Czerwca 2017 r. Część odgrodzono barierkami ale obluzowane cegły widać także tam, gdzie zabezpieczeń już nie postawiono.
Baszty na murach, w których działa muzeum, są w gestii powiatu. Podobnie jest z historycznymi murami. - Rozmawiacie ze starostwem, którego jest to własność. Nie chce brać tego na siebie w 100 %. Bo będzie to wymagało kosztownego remontu pod nadzorem konserwatora – burmistrz Arseniusz Finster poinformował radnych na sesji.
Teraz pośpiech w dialogu wskazany, tym bardziej, że przechodniów, którym "kawałek historii" może spaść na głowę, mało będzie obchodziło kogo z urzędników własnością są mury w mieście.
A funduszy unijnych żeście nie zdobyli wstyd mieszkańcom za was Armię niedouczonych urzędników Jeszcze przed sesją podczas obrad komisji komunalnej radny, Budowlano-Inwestycyjny Dyrektor: mgr inż. Jacek Domowych , Konserwator Zabytków Miasta Chojnice mgr Marlena Pawlak , Stanowisko Architekta Miejskiego mgr inż Andrzej Ciemiński
A mówię skoro w latach 1972-1980 , Amfiteatr w Parku 1000-lecia. był zbudowany na planie owalnym z widownią schodową. I powstał z okazji zbliżających się obchodów 700-lecia miasta, przy znacznym udziale pracy społecznej chojnickich zakładów pracy . Oraz dzięki Julianowi Rydzkowskiemu bo to dzięki jego poczynaniu narodził się o wiele wcześniej Park 1000-lecia wiec skoro miało takie coś miejsce, to zostawmy Juliana Rydzkowskiego na pomniku tam w spokoju siedzącego bo Amfiteatru tam teraz nie ma a powinien być.
Panie Kazimierzu Ostrowski. Honorowy obywatelu Chojnic i p. Antoni Szlanga oraz Panie Finsterze.
trzeba odtworzyć Amfiteatr, w Parku 1000-lecia do obchodów rocznic w tradycji, zwyczaju, kulturze a nie do czego innego .
Gdzie w Parku 1000-lecia mamy odpowiednie do tych obchodów pomniki????
I kto ma racje doktorze mało co doświadczony Finsterze???
Bo we fosie miejskiej od strony ul. Podmurnej jak i ul. Grobelnej powinny być mury umocnione oraz spady wewnątrz fosy ukośne wykonane. Drzewa trzy jako byłe pomniki przyrody dla bezpieczeństwa pousuwane z fosy miejskiej aby nie były zagrożeniem dla dzieci jak i w trakcie nawałnic. Trzeba się zgłosić do ministerstwa środowiska skoro wycinają drzewa w puszczy białowieskiej to z pewnością nam też pozwolą.
Aby dzieci w okresie zimy zjeżdżać mogły sankami i plastikowymi łopatkami oraz workami na słomie, sianie obwiniętym workiem grubo foliowym . Czyli należy wykonać rozbiórkę całkowicie ławek i wykonać wielo sezonowy plac zabaw dla dzieci we Fosie miejskiej.
Bo obecne huśtawki i piaskownica przy ulicy młyńskiej to za mało zaprezentowane przez pana Rekoskiego wydziału komunalnego, ochrony środowiska.
Skoro dzieci się rodzą.
30 Stycznia 2018, godzina 14:55
Oceniono 13 razy 1
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!