Poniedziałek, 20 Marca 2023 | Imieniny: Joachima, Kiry, Maurycego chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Zamiana gruntów z efektem 'zasłaniającego klocka'

Radni z zainteresowaniem przyglądali się koncepcji budynku mieszkalnego mającego powstać przy ul. Wysokiej.

150-metrowa działka w zamian za 46-metrów skarpy przy ul. Wysokiej. Takiej zamiany nieruchomości na najbliższej sesji zamierza dokonać miasto. Na pozyskanym terenie deweloper, od którego samorząd dzierżawi część pomieszczeń w starym szpitalu, zamierza postawić kilkupiętrowy budynek mieszkalny. - Obawiam się, że stracimy prze ten klocek widok na zabytkowe kościoły - alarmował Jacek Klajna na wspólnym posiedzeniu komisji. Samorząd z kolei kawałek ziemi trzymać będzie jako rezerwę na poszerzenie drogi. Okazuje się bowiem, że na skrzyżowaniu ulic Wysoka – Gdańska - Swarożyca planowane jest rondo.Reklama | Czytaj dalej »

 

Dokładnie trzy działki przy ul. Wysokiej, o łącznej powierzchni 150 m2,  w wyniku zamiany trafią w ręce prywatnego inwestora. Dla samorządu przydatniejsze okazują się być dwie działeczki położone na skarpie (pow. 46 m2). Jak czytamy w biuletynie sesyjnym "są potrzebne na przyszłe poszerzenie drogi miejskiej". Takie informacje okazały się niewystarczające dla Marka Bony. Radny na środowym (26.09) wspólnym posiedzeniu komisji dopytywał, kto z kim dokładnie się zamienia i dlaczego. Mimo obecności na sali dwóch dyrektorów nazwisko dewelopera nie padło.

- Inwestor zamierza zabudować tą działkę i z przedstawionego kierunku inwestycyjnego wynikało, że te cele zabudowań są dosyć blisko narożnika. Biorąc pod uwagę przyszłe potrzeby tego skrzyżowania, podczas rozprawy administracyjnej zaproponowaliśmy inwestorowi takie mniej więcej rozwiązanie. Pozwoli, to na odsunięcie zabudowy od środka skrzyżowania a równocześnie zbędziemy grunt, który miastu jest niepotrzebny. Nieruchomości nie są równe sobie, więc odbędzie się to za dopłatą – wyjaśniał Jacek Marczewski dyrektor wydziału nieruchomości.


Inwestor zamierza zabudować tą działkę i z przedstawionego kierunku inwestycyjnego wynikało
- Czy możemy się dowiedzieć, co to jest za inwestor, a jeśli to jest tajemnicą, to co tam będzie budował? - drążył radny Bona. Dyrektor wydziału nieruchomości informował, że inwestorem jest obecny właściciel zamienianej nieruchomości, przedsiębiorca budowlany.


Aktualny właściciel, przedsiębiorca budowlany...- Co tam ma powstać za obiekt? - dopytywał tym razem Jacek Klajna. - Ma być to budynek mieszkalny z podpiwniczeniem przeznaczonym na miejsca postojowe – mówił Marczewski zaznaczając, że inicjatywa zamiany wyszła ze strony urzędu. Warunki zabudowy, w tym wysokość obiektu pozostają bez zmian. Wspomniana wysokość nie chciała jednak z ust urzędnika paść.


Ma być to budynek mieszkalny z podpiwniczeniem przeznaczonym na miejsca postojowe- Pytam się o tą wysokość dlatego, że po wybudowaniu hali dla liceum zasłoniliśmy jeden z klasycznych widoków barokowych w Chojnicach, a teraz postawimy klocek i zasłonimy ostatni widok na miasto. To jest jeden z klasycznych widoków na stare kościoły i ktoś się zgadza, żeby postawić tam klocek – irytował się Klajna.


Ja się pytam się o tą wysokość dlatego, że po wybudowaniu hali dla liceum zasłoniliśmy jeden z klasycznych widoków barokowych w ChojnicachJacek Marczewski w dyskusję nie chciał wchodzić. Informacje przekazane wcześniej przez dyrektora potwierdził Waldemar Gregus, odpowiedzialny za planowanie przestrzenne w mieście. Podał też wysokość budynku – 16 metrów. Po wydaniu warunków zabudowy przez burmistrza urzędnicy zlecili koncepcje drogową, by dowiedzieć się jak sporych rozmiarów obiekt wpłynie na ruch na skrzyżowaniu. - Potrzebujemy tam trochę terenu pod rondo, dlatego potrzebna jest zamiana gruntów.


Zamiana jest podyktowana tym, że w ramach wydanej decyzji o warunkach zabudowy...Jak wyjaśniał dyrektor planowania przestrzenią, nieruchomość, na której ma powstać blok, położona jest w strefie śródmiejskiej. Tak więc wydanie decyzji musiała poprzedzić opinia konserwatorem zabytków. - Wysokościowo, gabarytowo budynek wpisuje się w to miejsce – uspokajał Gregus, przedstawiając radnym wstępną wizualizację inwestycji. - Tu jest nawiązanie do budynku i bryły starego szpitala, tu nie ma przekroczenia powierzchni.

Radny Stanisław Kowalik do omawianego tematu wniósł swoje wątpliwości. Mianowice, czy kolejna nieruchomość dewelopera wzorem starego szpitala nie będzie świecić pustkami?

- W gminnej ewidencji zabytków, o ile ja pamiętam są nie tylko zabytki takie trwałe, ale i zabytki niematerialne, co się nazywa układ urbanistyczny starego miasta, i tak jakby tutaj postawienie tego budynku mocno ingeruje w ten układ. Myślę, że przy takiej budowie, jeśli chcemy się pozbyć ostatniego klasycznego widoku na miasto, to powinniśmy może przeprowadzić jakieś konsultacje społeczne, czy chojniczanie chcą, aby w takim miejscu powstał taki klocek. Żeby wychodząc z centrum kultury zamiast widoku na chojnickie kościoły, był widok na blok mieszkalny – nie poddawał się Jacek Klajna.


W gminnej ewidencji zabytków, o ile ja pamiętam są nie tylko zabytki takie trwałe, ale i zabytki niematerialne

 

- Warunki zabudowy już zostały wydane. Gdzie jest opina konserwatora. Potem będzie wszystko z ręką w nocniku -podnosiła Maria Błoniarz - Górna.

Ostatecznie dyskusję uciął Waldemar Gregus, który wrócił na salę po zapoznaniu się z układem urbanistycznym starego miasta. - Nie było konieczności uzgadniania tej decyzji z konserwatorem zabytków. Ten układ urbanistyczny kończy się na placu Emsdetten - oświadczył.

Wydawanie warunków zabudówy, jeżeli jest konieczność uzgadniania z konserwatorem zabytkówCzy miejscy radni, mimo dyskusji na komisji, zagłosują za zamianą gruntów okaże się już w poniedziałek (1.10).

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

18 komentarzy

~On milczy
Lewicowi radni się obudzili i jako argument przeciwko budowie podają, że nowy obiekt zasłoni kościoły. No właśnie. Pojedzie Gdańską jakaś zbłąkana owieczka, która od lat nie była w kościele, zobaczy kościelne wieże i pomyśli, zrobię sobie przerwę w podróży i wejdę do kościoła. Aż się prosi, żeby Pan Dawidowski zabrał głos w tej sprawie. Ale On milczy, pewnie ma ważniejsze sprawy na głowie!
01 Października 2018, godzina 07:05
Oceniono 12 razy 2
~Zbigniew Opas
~Zbigniew Opas
Miejską kasę mają zasilić pieniądze ze sprzedaży mieszkań komunalnych. Już w grudniu 2012 roku pisałem, że opłata za najem mieszkania komunalnego w Chojnicach wynosi 3% wartości odtworzeniowej lokalu, co oznacza, że po 33 latach najemca spłacił mieszkanie właścicielowi. Do końca 2012 roku można było wykupić mieszkanie z bonifikatą 2% za każdy rok najmu, ale max. 30%. Takie surowe zasady spowodowały, że w 2011 roku miasto sprzedało zawrotną liczbę 6 mieszkań, a w 2012 roku 1 (!) mieszkanie. Dzieje się tak dlatego, że najemcami mieszkań komunalnych są ludzie niemajętni, których pieniądze mają być siłą napędową nowych inwestycji. Wprowadzenie nowych „wspaniałych” zasad spowodowało sprzedaż jedynie 8 mieszkań w 2013 roku(!). Czas już najwyższy zmienić zasady sprzedaży mieszkań komunalnych.
09 Stycznia 2014, godzina 15:11

Co się zmieniło od tego czasu? Zakład Gospodarki Mieszkaniowej utrzymywany przez niemajętnych najemców mieszkań komunalnych zmienił siedzibę. Aktualnie wynajmuje biura u prywatnego developera. Najemcy mieszkań płaczą i płacą. To jest dopiero skandal, nad którym do porządku dziennego przechodzą wszyscy radni i kandydaci na następnych. A co z placem przy ulicy Bankowej? Zawsze się znajdzie jakiś pomidor, który dla dobra Chojnic powie, niech stracę.
29 Września 2018, godzina 12:26
Oceniono 34 razy -4
~do j23
Po co piszesz bzdury o pomidorze? Czarno na białym masz na fotce nnazwisko Górskiego.
29 Września 2018, godzina 06:46
Oceniono 22 razy 18
~j23
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Września 2018, godzina 00:01
Oceniono 24 razy -12
~Szok czas na nowego burmistrza
I taczki tez potrzebne dla bezradnych
28 Września 2018, godzina 22:31
Oceniono 31 razy 25
~Ted
A jeszcze niedawno burmistrz oprowadzał po budowie CHCK, zwracał uwagę i chwalił się pięknym widokiem
28 Września 2018, godzina 21:02
Oceniono 33 razy 27
~Widz
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Września 2018, godzina 20:59
Oceniono 73 razy -33
~Nn
Kasę już ktoś przytulił, teraz tylko przepchnąć i zbudować! Kto tam się przejmuje jakimś widokiem, ważne że wpadło parę złotych od developera
28 Września 2018, godzina 20:56
Oceniono 16 razy 12
~Siv
Chciałbym wiedzieć, kiedy i w jakich okolicznościach plan miejscowy obejmujący tą działkę i przewidujący ją do zabudowy został uchwalony. Pamięta ktoś? Szanowni Państwo Radni, proszę sobie przypomnieć albo sprawdzić. Przecież to Wy uchwalacie przyjęcie lub odrzucenie takich planów. ....... A widoku naprawdę szkoda. Nie tylko dla wychodzących z Chck, bo to wszyscy korzystający z jezdni, chodników i ścieżek rowerowych w tym miejscu mogli cieszyć oko.
28 Września 2018, godzina 19:32
Oceniono 27 razy 25
~???
A czy kogoś interesuje to, co o tym pomyśle sądzą mieszkańcy? Nie chcę takiej zmiany. Ten widok jest piękny! A co to będzie po wybudowaniu bloku?
28 Września 2018, godzina 19:05
Oceniono 29 razy 25
~Filozofia
Filozofia 2013-10-08 11:14:17 Przepraszam Dr Finster usłyszał, że miasto nie ma wolnych powierzchni, za to budynek byłego szpitala, którego właścicielem jest przedsiębiorca Bogdan Górski, stoi niewykorzystany. - Jest znakomicie zlokalizowany, więc zapytał właściciela czy będzie dzierżawił powierzchnie i jest na tak – odpowiedział włodarz. Zamysł jest taki, żeby w tym miejscu powstało centrum usług biurowych dla korporacji, które zlecałyby zadania pracownikom w Chojnicach. Jak poinformował burmistrz, Sopocka Szkoła Wyższa badała rynek i jest potencjał, jeśli chodzi o kadrę. Piętą achillesową jest jednak znajomość języków obcych. - Uczelnia działała już w Gdańsku, gdzie dzięki grantom prowadziła szkolenia dla dużej grupy osób, które tam obsługują korporacje – poinformował włodarz. Bartosz Bluma dopytywał też czy inne podmioty mogą zgłaszać swoje nieruchomości? - Oferta pana Górskiego jest bardzo dobra, ale może ktoś zaproponuje niższe koszty – odpowiedział doktor moskiewski Finster.

Filozofia 2015-09-08 14:50:31 Czy miasto stać na odkupienie od prywatnego inwestora frontowej części budynku starego szpitala i w jakim kształcie funkcjonować ma kultura w Chojnicach? Radni miejscy z komisji kultury zastanawiają się nad przyszłością Chojnickiego Centrum Kultury.
Urzędnicy zaczynacie w planach kupować, a nie wiecie, za co. Jeszcze raz przytoczę to, co już wcześniej cytowałem.
Któż bowiem z was, chcąc kupić część starego szpitala, nie usiądziecie najpierw i nie obliczycie kosztów, czy miasto ,a dokładnie podatników na kupno stać ?
Bo gdy już za przekraczającą kwotę , nie będziecie mogli dokończyć zakupu, wszyscy, którzy by to widzieli oraz wiedzieli, zaczęli naśmiewać się z was, mówiąc: ci urzędnicy zaczęli ponownie budować i pochopnie sprzedaną część starego szpitala wysokim kosztem kupować bo nie mogli wybudować Balturium skoro było ogromnym nierealnym wyzwaniem przy 22% bezrobociu.
03 Marca 2016, godzina 16:48
Oceniono 4 razy 4
Prawda – zgodność z faktami, z rzeczywistością, antonim kłamstwa, fałszu.
- Chociaż kłamstwo jeszcze istnieje – doskonali się tylko prawda.
- Człowiek, który kłamie, nie ma w duszy nic świętego. Prawda jest cenniejsza od wszystkiego.
- Czym w końcu jest kłamstwo? Prawdą w masce.
28 Września 2018, godzina 16:59
Oceniono 17 razy 7
~co zrobią
Babcia mówi o nocniku, szafarz patrzy frasobliwie, a co zrobią w poniedziałek?
28 Września 2018, godzina 15:07
Oceniono 14 razy 10
~Kończ waść
A wytatuowany radny martwi się , czy kolejna nieruchomość dewelopera nie będzie świecić pustkami. Nie martwi się o utratę dziedzictwa kulturowego, tylko o dewelopera.
Ten akurat sobie poradzi, wynajmie miastu kolejne lokale za nasze, podatników pieniądze! Straż miejska np. dusi się w ratuszu, a tu proszę taka idealna lokalizacja. Kończ waść swoje rajcowanie, wstydu oszczędź!
28 Września 2018, godzina 14:53
Oceniono 42 razy 26
~Idealne miejsce na
Jest to idealne miejsce aby w części przy skarpie wybudować parking dwu poziomowy o wysokości max do poziomu ulicy z dachem tzw. zielonym, na którym można stworzyć np. mały skwer. Zmobilizować do wykorzystania budynek szpitala co pozwoli na wykorzystanie parkingu. A lokale mieszkalne to można budować gdzie indziej. Jest tyle miejsca do wykorzystania.
Dobrze wykorzystane miejsce i nie zakłóci krajobrazu. A takiego widoku nie ma nigdzie. Pięknie to wygląda ze wzgórza przy kino-teatrze. To musi zostać zachowane.
Link do Centrum Kongresowego w Katowicach - całość pokryta zielonym dachem.
To jest myślenie nowoczesne z zachowaniem walorów lat ubiegłych.
Trzeba przypomnieć się o WIERZE CIŚNIEŃ. Tylko w Chonicach jest to zaniedbane. A powinno służyć całej społeczności to jest nasze dziedzictwo !!!
28 Września 2018, godzina 14:40
Oceniono 12 razy 4
~Makabryła
Skandal! Właśnie tak się niszczy dziedzictwo architektoniczne naszego miasta. Niech Burmistrz Miasta, Miejski Konserwator Zabytków, Architekt Miejski i wszyscy Radni Miejscy, którzy przez ostatnie 10 lat nic nie robili w celu uchronienia kolejnych pokoleń przed taką perspektywą zaczną bić się w pierś. To wy przyzwalacie kolejnym biznesmenom na demolowanie architektury w mieście. Oby mądrzy ludzie pamiętali o tym idąc do wyborów i żeby nowy burmistrz pozbył się niekompetentnych ludzi ze swojego otoczenia.
28 Września 2018, godzina 14:14
Oceniono 34 razy 26

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 440.00 450.00 DKKDKK 55.00 63.00
EUREUR 467.00 474.00 RUBRUB 5.10 5.70
CHFCHF 470.00 485.00 NOKNOK 39.80 41.50
GBPGBP 533.00 543.00 SEKSEK 41.10 42.80
Aktualizacja: 2023-03-20 10:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 441.07 445.72 DKKDKK 55.10 62.90
EUREUR 469.05 473.09 RUBRUB 5.10 5.70
CHFCHF 472.81 478.69 NOKNOK 40.34 41.16
GBPGBP 535.42 541.15 SEKSEK 41.43 42.36
Aktualizacja: 2023-03-20 10:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że w Chojnicach jest wystarczająco dużo toalet publicznych?
Ceny paliw2023-03-17

E95 E98 ON LPG
BP 6.81 zł 7.56 zł 7.12 zł 3.21 zł
Circle K 6.76 zł - 6.99 zł 3.18 zł
Lotos Optima 6.78 zł - 7.02 zł 3.2 zł
MZK 6.69 zł 6.89 zł 7.04 zł 3.16 zł
Orlen 6.79 zł 7.29 zł 7.02 zł 3.21 zł
PKS 6.74 zł - 7.11 zł 3.18 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij