Zdrowa odsłona teflonu
Lwią część informacji zawartych w naszym dziale poświęcamy jakości i ilości naszego żywienia. Staramy się ukierunkować Czytelników żywieniowe myślenie na właściwe tory. Uświadomić im niebezpieczeństwa, błędy, niewłaściwe wybory żywieniowe oraz sposoby ich zapobiegania.Jednakże, aby nasze żywienie było nie tylko zdrowe i smaczne, dobrze dobrane jakościowo oraz zbilansowane energetycznie, musimy przyjrzeć się narzędziom, które mogą posłużyć do właściwego, służącego zdrowiu przygotowaniu posiłków. Do tych narzędzi zalicza się całe mnóstwo rzeczy wykorzystywanych w naszej kuchni oraz nowinek, o których walorach nie zawsze zdajemy sobie sprawę.
Reklama | Czytaj dalej »
Gdy w 1938 roku Amerykański pracownik firmy DuPont podczas doświadczeń z substancją do chłodzenia lodówek przypadkowo odkrył teflon, nie spodziewał się pewnie, że jego wynalazek znajdzie się w księdze Guinessa. Prawdziwy TEFLON bowiem, to najbardziej śliskie tworzywo na całym świecie.
Po raz pierwszy do produkcji naczyń TEFLON wykorzystano w latach 50, nieco później – bo do produkcji tkanin, ostanio także w kosmetyce i w drukarkach laserowych.
Jeżeli jednak zapytalibyśmy kogoś o pierwsze skojarzenie ze słowem „teflon”, na prawie 100% usłyszelibyśmy odpowiedź: patelnia. To zastosowanie teflonu jest niewątpliwie najlepiej znane i doceniane.
Czy jednak czarnografitowe nieprzywierające powłoki patelni, które zwykliśmy nazywać teflonowymi, są rzeczywiście tak doskonałe, jak przekonują nas producenci? Jedni twierdzą, że nie mają im nic do zarzucenia, inni trochę narzekają: że zbyt łatwo ulegają uszkodzeniu, że trudno je wtedy czyścić, ze podobno są szkodliwe dla zdrowia.
Skąd takie różnie w opiniach? Otóż teflon teflonowi nie równy, a bywa i tak, że teflon wcale teflonem nie jest. W sklepach znajdziemy całe mnóstwo patelni pokrytych nieprzywierającą powłoką, o której sprzedawca najpewniej powie nam, że to patelnie teflonowe. Tym czasem TEFLON to marka, to konkretny produkt, która jest jego wynalazcą i jako jedyna ma prawo do używania tej nazwy. Jako jedyna może też wyrażać zgodę ( po wielu kontrolnych badaniach) na umieszczanie znaku świadczącego o tym, że naczynie pokryte prawdziwym teflonem.
Czy to oznacza, że jeżeli patelnia nie posiada takiego znaczka, to jest złej jakości? Niekoniecznie. Znaczy to, że mamy do czynienia z innego rodzaju powloką nieprzywierającą i – jeżeli patelnia nie należy do najtańszych – prawdopodobnie jest całkiem przyzwoitą.
Pamiętajmy zatem, ze dobra patelnia powinna być ciężka, a powłoka, którą jest pokryta, odpowiednio wzmocniona. Oprócz klasycznych naczyń z podwójna warstwą teflonu mamy dziś także powlekane potrójnie lub nawet czterokrotnie. Warto zatem przed wyborem narzędzi kuchennych w tym patelni, dobrze się zastanowić. Dobre narzędzia z pewnością, będą przez lata rzetelnie służyć naszemu zdrowemu i bezpiecznemu żywieniu.
Niestety, wybór najlepszych na świecie naczyń kuchennych nie zwalnia nas od właściwego dobierania odpowiednich składników żywnościowych oraz ilości przyjmowanych posiłków.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!