'Byli pochowani na Wzgórzu i są na wzgórzu'
W przyszłym roku wiosną odbędzie się uroczysty pochówek ewangelików ekshumowanych z terenu Wzgórza Ewangelickiego, przy okazji modernizacji Chojnickiego Centrum Kultury. Wydobyte szczątki trafiły do zbiorowej mogiły na Cmentarzu Komunalnym.
Archeolodzy, prowadzące prace przy ChCK-u wydobyli z ziemi ponad 100 szkieletów. Szczątki zostały przeniesione do zbiorowej mogiły na Cmentarzu Komunalnym. - Pracujemy nad tym, żeby je upamiętnić jakimś kamieniem bądź obeliskiem. Zrobimy to na wiosnę – informuje burmistrz Arseniusz Finster.
O ceremonii z udziałem duchownych innego wyznania mówiło się w Chojnicach jeszcze zanim pierwsze koparki wjechały na teren przy ul. Swarożyca, gdzie w latach 1621 – 1948 funkcjonował Cmentarz Ewangelicki. - Jestem gotowy, żeby takie uroczystości zorganizować. Czekam tylko na sygnał z miasta – podtrzymuje swą deklaracje ks. prałat Jacek Dawidowski. - To są nasi ludzie, chojniczanie – dodaje proboszcz bazyliki.
Od kierownika cmentarza dowiadujemy się, że mogiłę ewangelików łatwo znaleźć. - Koło szczytu kwiaciarni stoi barakowóz, a za nim przy granicy cmentarza znajduje się ten nagrobek z tablicą informującą, że to są szczątki osób ekshumowanych ze Wzgórza Ewangelickiego. Jest drewniany, zrobiła go nasza firma. Z okazji święta zmarłych zapaliliśmy znicz taki ozdobny, duży – mówi Mirosław Buczko. Faktycznie mogiłę nie trudno znaleźć, chociażby z tego powodu, że znajduje się w sporym oddaleniu od pozostałych grobów i jest zabezpieczona prowizorycznym ogrodzeniem.
Reklama | Czytaj dalej »
Tadeusza Porożyńskiego pytamy, czy to docelowe miejsce pochówku. - Tak, to miejsce docelowe – potwierdza zarządca cmentarza przy okazji informując, że znał niektórych chojniczan pochowanych na WE. - To też byli ludzie, tylko mieli inną wiarę. Porożyński przyznaje, że ze względu na głębokość mogiły ta została zlokalizowana na wyżej położonym terenie. - Nie chcieliśmy kopać tam gdzie woda. Za jakiś czas w sąsiedztwie powinny pojawić się inne groby. - Byli pochowani na Wzgórzu i są na wzgórzu. Zrobiliśmy ładną obudowę, położyliśmy dywan i świeczkę. Będziemy o to dbać – podsumowuje Porożyński.
Włodarz Chojnic zapowiada, że wiosną upamiętnieni zostaną nie tylko ewangelicy. - Podobnie zamierzam zakończyć temat cmentarza żołnierzy francuskich. Musimy w końcu to spiąć w całość, uporządkować, upamiętnić a nie udawać, że cośrobimy a nic nie robimy – mówi Finster.
Nikłe ślady po cmentarzu francuskim, zwanym też Francuskim Dołem znajdują się przy ul. Igielskiej. W tym samym miejscu grzebano także zmarłych pracowników i podpopiecznych Krajowego Zakładu Opieki Społecznej oraz wychowanków poprawczaka.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (4)
- Komentarze Facebook (...)
4 komentarze
Czyżby przełom w tradycyjnej i rutynowej katolickiej nienawiści do ludzi?
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!