Rozmowy o progach zdominowały sesję
Dzisiaj (15.11) odbyła się ostatnia komisja i sesja rady gminy piątej kadencji. Poza pożegnaniem rajców, którzy nie będą pełnili już tej funkcji, pojawiło się także kilka próśb. Głównie o to by ci, którzy zostają dbali o gminę i bezpieczeństwo na drogach.
Reklama | Czytaj dalej »
Debatę rozpoczął Robert Piesik, który prosił by ponownie wrócić do tematu sprzedaży przez gminę działki przy przepompowni w Kłodawie. - Stwierdziliśmy, że jednak nie ma potrzeby przebudowy skrzyżowania. Pozostaniemy przy tej formie skrzyżowania, która jest obecnie – stwierdził radny, i jednocześnie sołtys tej miejscowości. Wójt przyjął informację do wiadomości, dopytywał jednak, czy radny jest pewien, że omawiana krzyżówka na pewno jest bezpieczna. Radny odparł, że tak, oraz, że nie ma potrzeby jej poszerzania.
- Czy będzie uwzględniony wniosek mieszkańców Chojnickiej o próg zwalniający, budowę chodnika po lewej stronie jezdni i odwodnienie? - dopytywał Kazimierz Sikora ze Sławęcina. Wójt przyznał, że nie pamięta szczegółów uzgodnień. - Z tego co wiem, to przy wjeździe do Sławęcina ma być wysepka spowalniająca – mówił Zbigniew Szczepański. Rozwiązanie to skomentował radny Stefan Gruźliński, twierdząc, że budowanie wysepek to „poroniony pomysł”. - Po mieście Chojnice widać jakie jest to bezsensowne. Powinien być robiony środkowy pas dla straży pożarnej, pogotowia. Co się dzieje przez te wysepki to każdy widzi, jak te służby jadą – argumentował.
Podniesiony został także temat stawiania słupków „blokujących” samochodom wjazd na chodniki. - Rozmawiałem wczoraj o tym, żeby Zarząd Dróg Wojewódzkich wprowadził słupki uniemożliwiające wjazd na chodnik przy cmentarzu w Silnie. Firmy kamieniarskie permanentnie wjeżdżają na chodnik - grzmiał Zbigniew Szczepański. Wójt zauważył, że z takimi pojazdami jest problem na kilku polach. Wadą jest m.in. tonaż, do którego utrzymania trakty przeznaczone dla pieszych są niedostosowane. Skutkuje to tworzeniem się dziur, kolein oraz niszczeniem materiałów, z których wykonano chodnik. - Łamią też przepisy. Poza tym jeśli szedł by pieszy, to nie ma szans przejść, chyba, że pod samochodem. Zwracałem uwagę służbom, ale bez reakcji. A tam jest już zapadlisko - komentował.
Słupki ograniczające wjazd pojazdom włodarz widziałby także przy szkole podstawowej w Nieżychowicach. - Nie chodzi o to, żeby te słupki były 30 cm od asfaltu, ale w środku piaszczystego pobocza. To spowoduje, że rodzice przyjeżdżający do szkoły po swoje dzieci nie będą zasłaniać widoczności dzieciakom przechodzącym przez jezdnie na drodze wojewódzkiej. Dzieci z młodszych roczników są z reguły niższe niż wysokość samochodu osobowego. Muszą się więc wychylać, żeby sprawdzić czy nie jedzie samochód. To jest bardzo niebezpieczne - tłumaczył.
Do rozmowy o bezpieczeństwie włączył się też Józef Kołak. Poinformował radnych, że podczas ostatniego spotkania sołeckiego w Charzykowach podjęto decyzję o budowie kolejnych 10 ulic mających po około 100 -130 m. Wartość działania wyniesie około 800 tys. zł. - Rada sołecka wnioskowała, żeby na ulicy Długiej, na wlocie do Charzyków, ustawić próg zwalniający, taki jak te, które stosuje się w mieście Chojnice. Chodzi konkretnie o tę technologię, dzięki której autobusy czy samochody ciężarowe, ze względu na swoją szerokość, są w stanie delikatnie obejść progi, ale samochód osobowy przez wzniesienie na drodze musi już zdjąć nogę z gazu - wyjaśniał. Radny przy rondzie w Charzykowach widziałby także podświetloną tablicę informującą o przejściu dla pieszych. Zauważał, że kiedy zapada zmrok, są w tym miejscu bardzo słabo widoczni.
Radny Jarosław Kurek sugerował by w gminie stawiać tylko i wyłącznie progi zwalniające, takie jak te znajdujące się przed i za mostem zwodzonym w Swornegaciach. - To jest idealne, prawidłowe spowalniacze – mówił.
Ostatnia sesja radnych piątej kadencji zakończyły życzenia powodzenia oraz wszystkiego najlepszego rajcom, którzy zakończyli swoją działalność na rzecz gminy Chojnice.
Najbliższa sesja, zaplanowana jest na 23 listopada. Początek o godz. 10. Posiedzenie będzie pierwszym, które wedle przepisów, będzie transmitowane na żywo.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1)
- Komentarze Facebook (...)
1 komentarz
Panie Szanowny, gdyby nie te wysepki to te służby musiały by częściej wyjeżdżać !!!
Pan z racji wieku powinien być doświadczony, a tu niespodzianka !!! Brak elementarnej wiedzy o ruchu drogowym. Wysepka wymusza spowolnienie jazdy i o to chodzi.
Kultura jazdy kierowców powoduje, że przejazd służb jest bezproblemowy lub nie.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!