Temat smogu ważny także dla gminy
Od czwartku (29.11), dzięki czujnikom zainstalowanym w Swornegaciach, Lichnowach i Silnie można śledzić zanieczyszczenie powietrza w tych miejscowościach. Pomiarów pyłów PM10 i PM2,5, tak jak w Chojnicach, dokonują urządzenia firmy Syngeos. Poziom zanieczyszczeń sprawdzać można na platformie.
Podczas zeszłotygodniowej (26.11) miejskiej konferencji prasowej, wiceburmistrz Adam Kopczyński sporo mówił o walce ze smogiem. Temat ten ważny jest także w gminie wiejskiej Chojnice.
Reklama | Czytaj dalej »
Przez dwa miesiące, od września do października, na szkole w Lichnowach zamontowane było testowe urządzenie pomiarowe sprawdzające poziom pyłów PM10 i PM2,5, składników smogu. - Chcieliśmy zobaczyć jak to działa. Dzięki temu urządzeniu wyklarował nam się pewien obraz - mówił podczas czwartkowego (29.11) spotkania z dziennikarzami Andrzej Brunka, dyrektor wydziału środowiska w urzędzie gminy. - Widzimy, że zawartość tych pm-ów, tych pyłów, gwałtownie wzrasta w godzinach popołudniowych, między 17 a 19 - komentował.
W listopadzie, już po testach, gmina zdecydowała się na zakup trzech urządzeń, te w czwartek (28. 11) zainstalowane zostały na budynkach szkół w Swornegaciach, Lichnowach i Silnie. Zasięg jednego czujnika to od 1 do 1,5 km, a jego koszt to 2 tys. 300 zł. - Mamy świadomość, że w gminie jest wiele miejscowości, w których warto byłoby dokonać podobnych pomiarów. Jednak duże byłyby także koszty takich działań - mówił Brunka. - Dodam jeszcze, że w Lichnowach zainstalowano nowy czujnik, już nietestowy, nieużywany i na gwarancji. Silno, wybrano z tego względu, że szkoła jest położona tuż przy bardzo ruchliwej drodze wojewódzkiej i tu chcielibyśmy zobaczyć czy na ten smog, na to zanieczyszczenie, ma również wpływ ruch uliczny - wyjaśniał dyrektor wydziału środowiska. - Wiele się słyszy o smogu. Naszym zamiarem jest sprawdzenie, na ile ten problem jest duży w gminie, i na ile na jego natężenie ma sezon grzewczy i ewentualnie ruch uliczny - dodał.
Czujniki zakupione przez gminę rejestrują wilgotność i temperaturę powietrza, ciśnienie, PM10 i PM2,5. By sprawdzić aktualny stan czystości powietrza wystarczy wejść na stronę Syngeos i odszukać, po nazwie miejscowości lub ulicy, interesujący nas czujnik. - Na stronie pojawia się raport godzinowy oraz informacja o kolorze. W zależności jaki się tam pojawi, mówimy o bardzo dobrej jakości powietrza, dobrej, umiarkowanej, dostatecznej, złej czy bardzo złej. Informacje te często opatrzone są dodatkowym komentarzem, np. gdy jakość powietrza jest bardzo zła, na stronie wyświetla się dopisek „Powietrze jest bardzo złe, lepiej zostań dziś w domu” - informował dyrektor.
Jak mówi wójt Zbiegniesz Szczepański, montaż czujników, dzięki którym każdy może monitorować czystość powietrza, ma na celu: - Uzmysłowienie mieszkańcom, że kiedy piece niskoemisyjne nie działają to żyjemy w czystym środowisku, o czystym powietrzu, ale kiedy palimy, np. różnymi gatunkami węgla, niestety zdarzają się też przypadki palenia śmieciami, to niestety się trujemy.
Wójt podkreśla, że to działanie, jest spójne z pozyskiwaniem przez urząd środków na rozbudowę sieci gazowniczej na terenie gminy Chojnice, zaangażowanie się w ogólnopolski program „Czyste powietrze” oraz plan obniżenia podatku mieszkaniowego dla tych, którzy pozbyli się już tzw. kopciuchów i przeszli na proekologiczne formy ogrzewania. - Jeśli chcemy żyć w czystym środowisku i oddychać czystym powietrzem to musimy o nie zadbać - uważa Szczepański.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1)
- Komentarze Facebook (...)
1 komentarz
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!