Dwa zgony a darmowych szczepień brak
W powiecie chojnickich seniorzy nie zaszczepią się bezpłatnie przeciwko pneumokokom, mimo dwóch śmiertelnych przypadków odnotowanych przez sanepid w tym roku. Starostwo co prawda przystąpiło do realizacji programu, współfinansowanego z urzędu marszałkowskiego, ale zabrakło chętnych na świadczenie tego typu usług.
Włodarze w starostwie, na pytanie dotyczące bezpłatnego programu szczepień przeciwko pneumokokom dla osób 65 plus, rozkładają ręce. - Populacja w powiecie chojnickim 65 plus wskazywała, że w powiecie chojnickim jest duże zagrożenie. Myśmy się tym trochę przejęli – przyznaje Stanisław Skaja. Dlatego też samorząd zgłosił akces do profilaktycznego programu dot. szczepień przeciwko pneumokokom, zabezpieczając w budżecie 30 tys. zł na ten cel. Drugie tyle miał dać marszałek. Niestety na konkurs dot. powiatu chojnickiego nie wpłynęła ani jedna oferta . - Przetarg na powiat chojnicki był ogłaszany nawet dwa razy. Niestety nie znalazła się żadna instytucja, która chciałaby realizować program. My jako powiat wpływu na to nie mieliśmy – dodaje etatowy członek zarządu powiatu. Starosta Marek Szczepański liczy, że całość środków w programie nie zostanie wykorzystana, a co za tym idzie konkursy powtórzone. - Wtedy być może cała procedura wyłonienia wykonawcy tych świadczeń zakończy się sukcesem i nasi seniorzy również zostaną objęcie tego typu działaniem profilaktycznym. Zobaczymy jak w poszczególnych powiatach będzie wyglądała realizacja tego zadania, bo to nie są łatwe tematy, niekoniecznie osoby starsze chcą się poddawać tego rodzaju szczepieniom – mówi starosta i zarazem przewodniczący rady społecznej chojnickiego szpitala.
Z bezpłatnych szczepień mogą korzystać mieszkańcy ościennych powiatów tj. człuchowskiego, kościerskiego i bytowskiego. W ostatnim z wymienionych usługi świadczy miejski szpital. Dlaczego nasza lecznica do konkursu nie przystąpiła? Dyrektor Leszek Bonna przyznaje, że temat zgłębiał. - To wymagałoby dużego zaangażowanie lekarzy, a szpital jest tak obłożony pracą, ma tylu pacjentów, że nakładanie dodatkowych obowiązków na lekarzy jest niemożliwe, przy obecnym stanie braku kadry lekarskiej. Samo szczepienie nie jest problemem, natomiast przygotowanie pacjenta i jego zbadanie jest problemem, bo wymaga zaangażowania lekarza. Posiłkowałem się opinią pani kierownik podstawowej opieki zdrowotnej pani Sylwii Sawickiej – Lipińskiej. Z uwagi na to, że są długotrwale nieobecności w pracy wielu młodych lekarek, nie bylibyśmy w stanie przebadać tych pacjentów - odpowiada zarządzający Szpitalem Specjalistycznym.
Reklama | Czytaj dalej »
Stanisław Skaja podczas wczorajszej (19.12) konferencji prasowej podał, że sanepid odnotował 2 przypadki zachorowań pneumokokami, ale wśród osób poniżej 65 roku życia. Sprawdziliśmy to. - Od stycznia 2018 roku do chwili obecnej, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chojnicach zarejestrowała 3 przypadki. Byli to mężczyźni w wieku od 64 do 69 lat. U wszystkich inwazyjna choroba pneumokokowa miała postać sepsy. Dwie osoby zmarły - informuje Iwona Jażdżewska rzecznik prasowy PSSE w Chojnicach. W sanepidzie rejestrowane są tylko te przypadki zakażeń pneumokokami, które przebiegają pod postacią choroby pneumokokowej. W tym pojęciu mieści się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa i zapalenie płuc bakteriemią.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (4)
- Komentarze Facebook (...)
4 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane sÄ… dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!