Podsumowanie roku na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa
Chojnicka komenda policji podsumowała kolejny rok działania na podległym jej terenie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, stworzonej w ramach programu MSWiA. Aplikacja ta była systematycznie ulepszana i modernizowana, aby jeszcze bardziej wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i podnieść ich poziom bezpieczeństwa. - Podczas minionego roku odnotowaliśmy łącznie 1038 zgłoszeń, z których 453 się potwierdziło. Duże zainteresowanie nową możliwością współdziałania społeczeństwa i Policji przyniosło wymierne efekty – mówi st. sierż. Justyna Przytarska.
Mapy zagrożeń i bezpieczeństwa opracowywane są w oparciu o informacje własne policji oraz bezpośrednie zgłoszenia pochodzące od mieszkańców naszego powiatu. Znajdują się na nich informacje o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym, w tym o miejscach występowania nieprawidłowej infrastruktury drogowej. Narzędzie to pozwala na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie zagrożeń lokalnych oraz wyszczególnienie instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Reklama | Czytaj dalej »
Prowadzona na szeroką skalę promocja tego praktycznego i łatwo dostępnego narzędzia poskutkowała w ostatnim roku jeszcze większą ilością reakcji mieszkańców powiatu chojnickiego na zaobserwowane zagrożenia. - Wszyscy oswoili się z tak prostą możliwością współpracy z Policją i coraz chętniej informowali nas za pomocą KMZB o nurtujących ich problemach, wpływających na ich poziom bezpieczeństwa w swoim miejscu zamieszkania. Wiele naniesionych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa zgłoszeń znalazło zadowalający dla mieszkańców finał, natomiast każde zgłoszone na mapie zagrożenie zostało rzetelnie zweryfikowane – przyznaje st. sierż. Justyna Przytarska, rzecznik prasowy KPP w Chojnicach.
Mieszkańcy powiatu chojnickiego najczęściej zgłaszali zagrożenia dotyczące m.in. złego parkowania, przekraczania prędkości, złej organizacji ruchu, niewłaściwej infrastruktury drogowej, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, żebractwa, aktów wandalizmu, bezdomności, zażywania środków odurzających i grupowania się młodzieży zagrożonej demoralizacją. - Dzięki zgłoszeniom na mapie zagrożeń, udało się wytypować kolejne miejsca, w których dochodzi do grupowania się młodzieży i spożywania alkoholu przez nieletnich oraz aktów wandalizmu. Cyklicznie sprawdzanie przez funkcjonariuszy osiedla przy ul. Młodzieżowej w Chojnicach, czerskich bloków mieszkalnych oraz Placu Kalinowskich i Parku Tysiąclecia w Czersku oraz ul. Młyńskiej za Urzędem Skarbowym w Chojnicach pozwoliło na znaczne zmniejszenie tego problemu – relacjonuje Przytarska. Zauważa także, że dzięki tej stronie internetowej zminimalizowano problem żebractwa w okolicy marketów spożywczych Kaufland, Carrefoure i Proxima Park, a także na stacji paliw przy ul. Człuchowskiej.
- W sytuacjach, gdzie można było szybko zakończyć postępowanie policjanci stosowali pouczenie lub wystawiali mandat, kończąc zgłoszoną interwencję na miejscu. W szczególności miało to zastosowanie w eliminacji nieprawidłowego parkowania przy prywatnych posesjach. Natomiast w przypadkach dotyczących niewłaściwej infrastruktury drogowej policjanci kierowali pisma do zarządców dróg, celem sprawdzenia i w razie potwierdzenia, usunięcia nieprawidłowości - relacjonuje rzecznik.
Dzięki reakcji mieszkańców mundurowi najczęściej potwierdzali wykroczenia popełnianie przez kierowców. Od początku działania mapy zaznaczonych zostało 837 miejsc zagrożonych. W 2018 roku takich zgłoszeń odnotowano 342. Kolejnym najczęściej zaznaczanym w aplikacji problemem było nieprawidłowe parkowanie. Od początku działania tego narzędzia mieszkańcy zaznaczyli 561 informacji, z czego 298 dotyczy minionego roku. - Ponadto w Chojnicach w rejonie skrzyżowania ulic Reymonta i Żeromskiego, gdzie w roku 2017 zgłaszano złą organizację ruchu i problem dotyczący przekraczania dozwolonej prędkości, po reakcji lokalnej społeczności została wprowadzona nowa organizacja ruchu. Powstały w tym miejscu też progi zwalniające – mówi st. sierż. Justyna Przytarska.
Dzięki tym sygnałom za pomocą KMZB wiele wyznaczonych obszarów zostało objętych wzmożoną kontrolą patroli policyjnych, co skutkowało wyeliminowaniem niepożądanych zjawisk. Od początku 2018 roku policjanci ruchu drogowego, w trakcie dokonywania pomiarów prędkości, tylko w związku z naniesionymi zagrożeniami, kilkukrotnie zatrzymali prawa jazdy za przekroczenie prędkości m.in. w Lichnowach, Gutowcu i w Zielonej Hucie. Dzięki takim działaniom ilość ujawnianych wykroczeń drogowych systematycznie maleje.
- Wszystkie działania służb w związku ze spływającymi sukcesywnie zgłoszeniami do KMZB, przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego, a szybka reakcja i zadowalający finał rozwiązania wyszczególnionych problemów spotkał się z pozytywnym odbiorem społecznym. Współdziałanie społeczeństwa i Policji poprzez KMZB przyniosło korzyści dla obu stron. Funkcjonariusze eliminują zagrożenia, a mieszkańcy czują się bezpiecznie. Policjanci z chojnickiej komendy nadal propagują Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa informując o jej możliwościach i efektach podejmowanych działań – podsumowuje rzecznik prasowa.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!