'Czyste Powietrze'. Wznowiony nabór
Z dniem 21 stycznia wznowiony został nabór wniosków o dofinansowanie w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”. Jak informuje minister środowiska, przerwa w naborze wniosków miała charakter przejściowy i wynikała z wejścia w życie ustawy wprowadzającej termomodernizacyjną ulgę podatkową oraz była związana z dostosowaniem systemu informatycznego.
Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym do 30 czerwca 2027 r. Budżet na realizację celu programu wynosi do 103 mld zł. Więcej informacji tutaj.
W związku z powyższym od poniedziałku (28 stycznia br.) w Urzędzie Miejskim w Chojnicach będzie funkcjonował punkt informacyjny programu „Czyste Powietrze”, gdzie będzie można dowiedzieć się m.in. jakie zadania mogą być dofinansowane, jakie progi dofinansowania obowiązują i gdzie należy złożyć wnioski.
Zainteresowani programem powinni udać się do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska (piętro III, pokój 612) w każdy poniedziałek w godzinach 8 - 14. Osobami do kontaktu są Anna Michalak i Łukasz Prill.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (17)
- Komentarze Facebook (...)
17 komentarzy
Komisja środowiska PE opowiedziała się w środę za ograniczeniem emisji CO2 przez sektory transportu, rolnictwa, budynków i odpadów w UE o co najmniej 30 proc. do 2030 r. w odniesieniu do poziomów emisji z 2005 r. A jakim prawem zamykania kopalni kontra elektrowni węglowych nie było skoro marnują wysoką ilość wody
Widzę ,że wy sobie z nich kpicie więc koniec z waszymi posadami .
- Mogę potwierdzić, że o godzinie 17.16 doszło do katastrofy górniczej. Przyczyną było zapalenie się metanu, co spowodowało dewastację niektórych wyrobisk. Pod ziemią działania podjęli ratownicy górniczy, którzy muszą dokładnie zbadać teren, choć jest on trudno dostępny - powiedział rzecznik spółki Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD) Ivo Czelechovsky. Dodał, że pracę kopalni natychmiast wstrzymano.
ZOBACZ TAKŻE
Polacy i Czesi łącza siły w sprawie wyjaśnienia katastrofy górniczej
Polacy i Czesi łącza siły w sprawie wyjaśnienia katastrofy górniczej
Jeden górnik zginął, ośmiu rannych po wstrząsie w kopalni Rydułtowy
W tym kraju wakatów jest trzy razy więcej niż bezrobotnych
Katastrofa w kopalni. Zginęły także kobiety
Według rzecznika pogotowia ratunkowego kraju (województwa) morawskośląskiego na razie udzieliło ono pomocy trzem górnikom. Dwaj z nich zostali poparzeni, a trzeci doznał wstrząsu od wybuchu.
W kopalni w Karwinie, w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego, na głębokości ponad 800 metrów pracowało 23 górników - poinformował rzecznik kopalni Ivo Czelechovsky. Według nieoficjalnych informacji było to 22 Polaków i jeden Czech.
Według niepotwierdzonej informacji z posiedzenia zespołu ratowniczego z dyrekcją kopalni ofiar śmiertelnych może być 13. Oficjalnie w nocy z czwartku na piątek informowano o śmierci pięciu osób. Osiem uznano za zaginione, dziesięć zostało rannych, w tym trzy hospitalizowano.
- Z prawdopodobieństwem 99 proc., wśród zaginionych i rannych po wybuchu metanu są Polacy - powiedział rzecznik kopalni Ivo Czelechovsky. Jak dodał w Karwinie pracowało wielu polskich górników z firmy Alpex Przedsiębiorstwa Budownictwa Górniczego z Jastrzębia Zdroju. - W OKD pracuje 2,5 tys. polskich górników - stwierdził.
Premier Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie z premierem Czech. Premierzy pozostają w stałym kontakcie. "Najlepsi czescy ratownicy biorą udział w akcji ratowniczej w kopalni w Karwinie. Polscy ratownicy są w drodze do Czech" - czytamy. W Karwinie pracuje obecnie 40 czeskich ratowników.
Analiza zakończcie wydobywać węgiel pośle mrówczyński idż ino sobie na emeryturę nauczyciela matematyki ,U MNIE OPADŁEŚ NA GLINIASTĄ PODŁOGĘ
Niech poniżej biurokraci zapamiętają;
Obecnie producenci żywności oferują współczesnemu konsumentowi szeroki asortyment produktów żywnościowych. Konsumenci mają wybór jakie produkty potrzebują oraz w jakich ilościach. W ostatnich latach zaobserwowano, że coraz więcej żywności jest wyrzucana przez konsumentów "do kosza". Dlatego jednym z kluczowych problemów XXI wieku dla przemysłu spożywczego jest marnotrawstwo żywności. Zgodnie z definicją zmarnowana żywność to "żywność wytworzona dla celów konsumpcyjnych, która nie została spożyta przez człowieka". Marnotrawstwo żywności wywiera negatywne skutki społeczne, ekonomiczne oraz ekologiczne. Do produktów spożywczych oprócz żywności, którą konsumujemy można zaliczyć również produkcję, opakowanie, transport, energię, a także emisję odpadów przemysłowych. Wraz z wyrzuconą żywnością wiąże się nadmierne zużycie energii i wody, które potrzebne są do produkcji, transportu oraz dystrybucji żywności. Jednocześnie obserwuje się wzrost kosztów poniesionych na zakup oraz przygotowanie posiłków, a także wraz z wyrzuconą żywnością pogłębia się problem zanieczyszczenia środowiska przez produkcję większej ilości odpadów.
Na podstawie badań opublikowanych przez FAO można stwierdzić, że na świecie co roku około 1,3 mld ton żywności jest wyrzucana co stanowi 1/3 żywności przeznaczonej do spożycia. Natomiast z raportu przedstwionego przez Komisję Europejską można wysunąć wniosek, że w Europie rocznie marnuje się około 100 mln ton jedzenia. W jednym europejskim gospodarstwie domowym wyrzuca się około 20 - 30% zakupionego jedzenia, gdzie 2/3 nadawałoby się jeszcze do konsumpcji. W Wielkiej Brytanii marnowane jest około 20% żywnosci, zaś w USA ponad 25-40% jedzenia wyrzucana jest do kosza. W Polsce około 9 mln ton rocznie żywności trafia do kosza. W Europie Polska pod względem marnotrawstwa żywności zajmuje 5 miejsce zaraz za Wielką Brytanią, Niemcami, Francją oraz Holandią. Warto podkreślić fakt, że w krajach zachodnich skala marnowania żywności jest większa wśród gospodarstw domowych, zaś w Polsce więcej żywności marnuje się na etapie samej produkcji.
Przyczyny marnowania żywności:
Do marnotrawstwa żywności może dojść na każdym etapie produkcji żywności. Żywność może być marnowana przez indywidualnego konsumenta (gospodarstwo domowe) lub przez producentów żywności.
Do najczęstrzych przyczyn marnowania jedzenia przez gospodarstwo domowe zaliczono:
- zbyt duże porcje przygotowywanych posiłków;
- brak wiedzy na temat prawidłowego przechowywania żywności;
- powszechna dostępność żywności powoduje, że konsument nie przywiązuje do niej szczególnej uwagi;
- brak racjonalnego planowania zakupów spożywczych;
- brak wiedzy na temat problemu dotyczącego głodu na świecie oraz marnotrawstwa żywności.
Natomiast do przyczyn marnowania żywności przez producentów żywności można zaliczyć:
- przyczyny marketingowe związane ze sprzedażą tzw. "ładnych produktów" oraz lokalizacją produktów na półkach sklepowych;
- brak rozwiązania, jak wykorzystać żywność, która nie nadaje się do sprzedaży;
- masowa utylizacja żywności prowadzona przez producentów oraz dystrybutorów żywności.
Jakie skutki wiążą się z marnotrawstwem żywności?
Skutki społeczne i ekonomiczne:
Problem dotyczący marnotrawstwa żywności przyczynia się do zwiększenia konsumpcji żywności, co może skutkować wzrostem cen żywności. Z kolei wzrost cen żywności może spowodować, że dla większości konsumentów zakup pełnowartościowej żywności nie będzie możliwy przez co będą kupować produkty gorszej jakości, co przyczynia się do tzw. ubóstwa jakościowego konsumowanych dań.
Marnowanie żywności przez konsumentów z krajów wysokorozwiniętych jest zaliczane jako nieetyczne postępowanie ze względów na problem ubóstwa oraz biedy na świecie.
Skutki ekologiczene:
Marnotrawstwo żywności wywiera negatywny wpływ na środowisko. Marnowanie żywności powoduje negatywne skutki w takich aspektach jak:
- wzrost produkcji odpadów: w samej Wielkiej Brytanii około 25% żywności wyrzucanej do kosza pozostaje w nieotwartym opakowaniu;
- zwiększenie ilości produkcji gazów cieplarnianych (pogorszenie klimatu): ponad 20% produkcji gazów cieplarnianych dotyczy produkcji, przetwarzania oraz transportu żywności. Obecny w psującej się żywności metan jest prawie 20 - krotnie bardziej niebezpieczny niż CO2;
- zwiększone zużycie wody: 1 kg wołowiny wyrzuconej do kosza wiąże się ze zmarnowaniem około 5 - 10 ton wody użytej na jej wyprodukowanie;
- zużycie energii związanej z wyprodukowaniem konkretnego asortymentu produktu spożyczego.
Z badań przeprowadzonych przez Bank Żywności w Polsce można stwierdzić, że 85% Polaków ma świadomość, że marnotrawstwo żywności wiąże się z wysokimi kosztami, 71% Polaków twierdzi, że wyrzuconie jedzenia ma negatywny wpływ na środowisko, a 83% respondentów uważa, że marnotrawstwo żywności to problem społeczny.
Podsumowanie
Problem marnotrawstwa żywności dotyczy głównie krajów wysokorozwiniętych. Marnotrawstwo żywnosci może wystąpić na każdym etapie produkcji. W samym procesie produkcji wiele produktów mimo, że są dobrej jakości są eliminowane z takich przyczyn jak błąd na opakowaniu czy też drobne uszkodzenie. Natomiast w gospodarstwach domowych marnowana jest żywność z takich powodów jak przegapienie terminu ważności oraz z braku racjonalnego planowania zakupów. W Polsce funkcjonują Banki Żywności, których zadaniem jest przeciwdziałanie marnotrawstwu żywności oraz walka z problemem niedożywienia. Banki Żywności zajmują się pozyskiwaniem żywności od producentów, dzięki czemu żywność zamiast trafić do utylizacji jest przekazywana do organizacji społecznych, które zajmują się przygotowywaniem posiłków dla najubożych osób.
Niech łyse , nie inteligentne dekle,bardzo grube jak i chude spaślaki , wieprze PIS, PO, KUKIZA 15 przed protestem pilnują aby was nie rozbrojono, bo jesteście dla działek ogródkowych, leśników,rolników bandziorami żydami a niczym więcej oznajmia historia 1,3 Biblii.
A św. Tadeusz Mazowiecki, był premierem co siedziała mu w głowie zagraniczna Konkurencja mianowicie Markety .
Cena, Popyt, Podaż i pierwszego niekomunistycznego rządu nie obchodziła go gospodarka krajowych producentów żywności jak i handlowców przykładem które ucierpiały mianowicie przez jednocześnie także Kaczorów PIS zostały hurtownie polskie jak i targowiska oraz sklepy społem, ubojnie społem, piekarnie społem, blaszane sklepy społem .
Kto z mieczem mym i zemną wojuje ten od miecza ginie.
Niech Pis się nie budzi z zamykaniem marketów po mej interwenci ucznia ZSZ -Sprzedawcy oraz
CKU -Technika handlowca ,Kontra niedokończonego rolnika
Skoro programy zamykania Marketów w niedziele kościelną są z mej strony Działacza pozapartyjnego a nie kogo innego.
Prędzej to powinien PIS oddać mi działki w zamian za zabranie pod zabudowę jednego z nich.
abym mógł jednocześnie uruchomić własną swobodnie firmę na terenie byłych SKR-uf na karolewie gmina wiejska Chojnice lub gdzie indziej bo działka została mi zabrana nie oszukujcie polaków i łatać dziurę w zus-ie,
Wasz kontra nowy Pan minister rolnictwa to wcale nie zainteresowany rolnictwem z zawodu rolnik.
Porównanie roślin energetycznych uprawianych w Polsce
Aktualności Rośliny energetyczne
Choć z każdej wysuszonej, a następnie spalonej rośliny można pozyskać pewne ilości energii, nie każda z nich może zostać nazwana rośliną energetyczną. Roślina energetyczna musi spełniać wiele warunków, z których najważniejsza to wartość opałowa. Jakie są najpopularniejsze w Polsce rośliny energetyczne i jak wyglądają ich parametry jakościowe?
Rośliny energetyczne definiuje kilka czynników: duże plony, odporność na warunki atmosferyczne i choroby oraz brak wymagań co do żyzności gleby. Dodatkowo uprawa takich roślin nie powinna być kosztowna – uzyskana z nich energia byłaby za droga w produkcji. Książkowa definicja roślin energetycznych opisuje je jako „rośliny uzyskujące duże przyrosty masy w stosunkowo krótkim czasie, nadające się głównie do spalenia i uzyskujące dużo energii cieplnej”. Z takich roślin lub ich fragmentów (głównie pędów i łodyg, czasem bulw) wytwarza się paliwo w formie stałej: brykiet lub pellet, co umożliwia duża zawartość suchej masy drewnianej.
Najważniejszym warunkiem, jaki musi spełniać roślina energetyczna, jest wysoka wartość opałowa. Powinna ona mieścić się w granicach 15-19 MJ/kg. Oczywiście rośliny energetyczne nie dorównują pod tym względem węglowi kamiennemu, którego wartość opałowa wynosi 21 MJ/kg, ale mimo to i tak opłacalne jest ich wykorzystanie do produkcji biopaliw i jego późniejsze zastosowanie do celów grzewczych.
Parametry jakościowe
Parametry jakościowe paliwa produkowanego z drewna roślin energetycznych określa norma dla pelletu czy brykietu drzewnego EN 14961-2, jednak często rośliny energetyczne wchodzą w skład tak zwanego pelletu agro. Pellet ten składa się często z roślin, które nie do końca są wysoce energodajne, ale stanowią biomasę, z której można produkować biopaliwo. Dodatkowo są to często bioodpady, więc wytwarzanie z nich stałego paliwa jest też rozwiązaniem na usuwanie odpadów ze środowiska. Zawartość roślin energetyczny w pellecie agro często podnosi ich wartość energetyczną.
A co z pozostałymi wartościami jakościowymi paliw wyprodukowanych z roślin energetycznych? Kierując się wspomnianą normą, należy zwrócić uwagę na pozostawioną po spaleniu procentową zawartość popiołu, która powinna wynosić do 1,5 proc. Istotna jest też wilgotność, która powinna być mniejsza niż 10 proc. Kolejna ważna cecha to zawartość procentowa siarki – ta nie powinna przekraczać 1 proc.
Rodzaje roślin energetycznych:
Jakie więc rośliny spełniają te wymagania i rzeczywiście możemy je nazywać roślinami energetycznymi? Najbardziej znane w Polsce to: wierzba energetyczna, wierzba ostrolistna, wierzba wiciowa, topola hybrydowa, słonecznik bulwiasty, miskant olbrzymi oraz róża wielokwiatowa.
Ustawa śmieciowa powinna ulec natychmiastowej poprawie , na zasadzie zmian cennika kosztów wywozu pojemników. Ceny wywozu nieczystości z przedsiębiorstw, gospodarstw domowych, gospodarstw rolnych, gospodarstw ogrodniczych, gospodarstw sadowniczych, sklepów oraz instytucji powinny wynosić; Za śmieci mieszane w 240 l. pojemniku 60.00 zł, w 120 l. pojemniku 30.00 zł a za śmieci segregowane w 240 l. pojemniku 00.00 zł, w 120 l. pojemniku 00.00 zł. Ponieważ przeciętnie jest 6 grup nieczystości zwanych surowcem wtórnym 1) Szkło 2) Plastik 3) Folia 4) Aluminium 5) Makulatura 6) Złom.
Rozliczenie:Za śmieci mieszane
6x5.00 zł =30.00 zł za 120 l.
30.00 zł x 2 ( dwa razy większy pojemnik czyli w sumie 240 l)=60.00 zł
A kto zechciał by z przedsiębiorców też zarabiać na śmieciach czyli odzyskiwać pieniądze z wcześniejszego zakupu. To miał by prawo być zwolniony z podatku a odsprzedawać surowce na bazie skupu surowców wtórnych. Ta metoda by prędzej ludzi zmobilizowała do segregowania niż dzisiejsza wprowadzona jednocześnie z ustawą śmieciową. Bo tutejsza ludzi zniechęciła niż zachęciła czy urzędnicy tego nie widzą.
A odpady kulinarne np.obierki z terenów blokowisk powinny być odbierane przez Chojnickie wodociągi na kompostownie oczyszczalni ścieków ''IGŁY''. Jak i popiół od centralnego ogrzewania z gospodarstw domowych również przez Chojnickie wodociągi, na kompostownie oczyszczalni ścieków ''IGŁY''. Bo są specjalistyczne środki do rozkładania tego typu odpadów na przykładzie środka firmy Bohdan.
Ochrona środowiska i gospodarki przestrzennej .
Głównym powodem z zagospodarowaniem punktów zieleni w mieście Chojnice jest, brak przedsiębiorstwa usługowo-handlowego zwanym miejskim zakładem ogrodniczym zaliczanym do grupy spółdzielczej . Oraz brakiem możliwości wykonywania usług melioracyjnych, przez chojnickie wodociągi albo specjalistów od melioracji wodnej . Ale i lekkomyślnym rozsprzedawaniu przestrzeni zielonych w prywatne ręce jak i zasypywaniu rowów melioracyjnych i przestrzeni zielonych gruzowiskami. Tyle że i brakiem współpracy z Ekologami, Ligą Ochrony Przyrody. Oraz niezbyt dobrze funkcjonującą ustawą śmieciową która doprowadziła do wybrania przez połowę mieszkańców miasta Chojnice śmieci mieszanych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
W Polsce rocznie średnio produkuje się 58 mln m3 odpadów komunalnych. Taka ilość powoduje, że niektórzy ze śmieci uczynili główny materiał opałowy, a do sezonu grzewczego przygotowują się cały rok pieczołowicie gromadząc wszelkie zużyte opakowania.
Jak bardzo jest to rozpowszechniony proceder, świadczą wielkie chmury czarnego dymu nad całą Polską – czy to mała wieś, czy wielkie miasto, ogromna willa czy biedna chatynka. W niektórych miejscach dochodzi nawet do tego, że zwykłe wyjście na spacer staje się wręcz niemożliwe z powodu ogromnych ilości dymu i pyłu w powietrzu.
Palenie szkodzi!
Wydajność energetyczna spalania nieposegregowanych śmieci jest niewielka, a konsekwencje mogą być bardzo poważne. Domowe kominy, pozbawione filtrów, produkują więcej zanieczyszczeń niż zakłady czy spalarnie śmieci – alarmują ekolodzy. Dotyczy to osiedli domów jednorodzinnych, ale także kamienic ogrzewanych piecami kaflowymi.
Odpady w warunkach domowych palone są w niskich temperaturach. To powoduje wydzielanie się mnóstwa zanieczyszczeń – w dymie z kominów możemy znaleźć całą tablicę Mendelejewa. Tlenek i dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, metale ciężkie, kadm, chlorowodór i cyjanowodór – to tylko część szkodliwych substancji, jakie powstają przy spalania odpadów w przydomowych instalacjach grzewczych. „Przy spalaniu jednego kilograma odpadów polichlorku winylu – popularnego PCV, z którego wykonane są wykładziny, butelki, otoczki kabli, folie, powstaje aż 280 litrów chlorowodoru, który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny. Spalając jeden kilogram pianki poliuretanowej do powietrza emitowane jest aż 50 litrów cyjanowodoru, który tworzy z wodą truciznę – kwas pruski. Nie można spalać również sklejek czy płyt wiórowych, bo emitowany jest szkodliwy formaldehyd – powiedziała Grażyna Ratajska z Wydziały Ochrony Środowiska miasta Poznań.
Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, odpadów z gumy czy lakierowanych materiałów. W wyniku spalania tego typu odpadów emitowane są rakotwórcze dioksyny, których toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach np. w postaci chorób nowotworowych.
Poza tym spalanie wilgotnych odpadów grozi zatkaniem przez mokrą sadzę przewodów kominowych. Skutek? Cofa się tlenek węgla i może dojść do zatrucia. Problem jest bardzo poważny, bo jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tys. Polaków.
ZALETY:
-Jego dużą zaletą jest fakt, iż podczas spalania się - w przeciwieństwie do innych skał - wydziela dużo ciepła i energii.
WADY:
-Jego minusem jest fakt, iż jego spalanie powoduje duże zanieczyszczenie środowiska naturalnego.
-Jest on odpowiedzialny za postępowanie takich zjawisk jak efekt cieplarniany czy kwaśne deszcze.
-Zużycie węgla ciągle się zwiększa, a jego wydobycie jest coraz bardziej kosztowne (ze względu na potrzebę wydobywania surowca z głębiej leżących pokładów).
-Wydobycie 3 mln ton węgla spalanych rocznie w elektrowni o mocy 1000 MW powoduje średnio śmierć 3 górników pod ziemią, a podczas jego transportu również zdarzają się wypadki śmiertelne.
-Według danych zebranych w różnych krajach szacuje się, że typowa elektrownia węglowa o mocy 1000 MW powoduje przedwczesną śmierć
Jednak sytuacja staje się mniej perfekcyjna, gdy pozna się szerszy kontekst.
Katowicom udało się zmienić nie do poznania, ale poziom smogu jest tu nadal bardzo wysoki. To jedno z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich, zajmujące 47. pozycję w tegorocznym rankingu WHO (Światowej Organizacji Zdrowia). Aż 36 polskich miast znajduje się na tej niesławnej liście – w tym aż 6 miast regionu.
W Katowicach nadal brakuje skutecznych regulacji antysmogowych (uchwała sejmiku wojewódzkiego została przyjęta w ubiegłym roku, jak dotąd bez wyraźnych rezultatów). Jednak jednocześnie miasto jest bardzo zielone, przynajmniej „na wierzchu” – mając w swoich granicach ponad 50 proc. terenów zielonych.
Kolejnym problemem jest wyludnianie miasta, w tym jego centrum. Oznacza to, że Strefa Kultury pomiędzy festiwalami, koncertami i wydarzeniami pustoszeje.
Elektrownie wiatrowe na Bałtyku
Elektrownie wiatrowe na morzu są dużo bezpieczniejsze od elektrowni atomowych, zaś energia z nich pochodząca jest dużo tańsza. Jeśli Polska zacznie inwestować w rozwój morskich farm wiatrowych, zamiast budować elektrownie jądrowe, to pojawią się także nowe miejsca pracy. Najbardziej opłacalne dla naszego kraju byłoby wybudowanie elektrowni wiatrowej na Bałtyku o mocy 5,7 GW. W przeciągu kilku lat nasz kraj może stać się potentatem w produkcji energii pochodzącej z morskich farm wiatrowych.
Elektrownie wiatrowe na Bałtyku
Już teraz duńscy inwestorzy chcieliby postawić elektrownie morskie zlokalizowane 20 km od wybrzeża, m.in. na wysokości Słupska i Kołobrzegu. Niestety brak jest obecnie odpowiednich przepisów czy analiz ekologicznych. Nie pozwala to jak na razie na stawianie wiatraków w morzu terytorialnym. Może to jednak zmienić znowelizowana ustawa o obszarach morskich. W dotychczasowym prawie nie została uwzględniona odrębność morskich farm wiatrowych. Są one bowiem wznoszone jak sztuczne wyspy. Według dotychczasowych przepisów mogły one istnieć do pięciu lat, gdzie sam proces inwestycyjny trwa dłużej, a farmy pracują do 25 lat. Należałoby zmienić także przepisy dotyczące wydłużenia pozwolenia do 30 lat na ich budowę oraz funkcjonowania farm wiatrowych na polskich wodach terytorialnych z możliwością przedłużenia użytkowania na kolejne 20 lat.
Pod koniec 2011 roku wystąpiono z wnioskiem do Ministerstwa Infrastruktury o zgodę na lokalizację trzech sztucznych wysp na Morzy Bałtyckim. To właśnie na nich mają powstać farmy wiatrowe o mocy ponad 3 GW. Inwestycją ma zająć się PGE Energia Odnawialna. Okres realizacji tego przedsięwzięcia wyniósłby od 7 do 10 lat. Jeśli Ministerstwo zgodzi się na projekt PGE, to Polska byłaby jednym z największych inwestorów w tym zakresie.
Niedawno rozpoczęto już prace koncepcyjne dla 10 projektów, zlokalizowanych około 45 k m na północ od Ustki. Na rok 2020 przewiduje się, iż powinny już działać wiatraki o mocy około gigawata, zaś do 2030- może dojść do dalszych 6 GW.
Jak mówią analizy resortu gospodarki: rozwój morskiej energetyki wiatrowej pozwoli na inwestycje ok. 2,25 mld euro (do 2020 roku) i 7,5 mld euro (do 2030 roku), a także około 8 000 nowych miejsc pracy oraz ożywienie portów i przemysłu stoczniowego.
Na Morzu Bałtyckim zlokalizowanych jest wiele morskich farm wiatrowych, które wybudowali Niemcy i Szwedzi. Niedługo u brzegów południowo-wschodniej Szwecji ma powstać gigantyczna farma wiatrowa typu offshore, która posiadałaby od 180 do 230 siłowni wiatrowych.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!