Promocja 26 numeru 'Kwartalnika Chojnickiego'
Spore grono czytelników pojawiło się na promocji 26 numeru „Kwartalnika Chojnickiego”. Spotkanie odbyło się w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach w piątek 25 stycznia 2019 roku.
Zebranych gości przywitała Anna Lipińska, dyrektor biblioteki, która poprosiła Kazimierza Jaruszewskiego o przedstawienie treści najnowszego numeru periodyku. Redaktor naczelny skrupulatnie przybliżył teksty, które znalazły się artykuły w nim zawarte. Zaczął od zmiany, która została wprowadzona, a dokładanie chodzi o dodanie na okładce roku założenia pisma. Następnie przeszedł do pierwszej części, która tym razem poświęcona jest nauce w Chojnicach. Poza prezentacją uczelni, w dziale tym można także przeczytać o młodych osobach, które robią, a także robiły w odległej przeszłości niesamowite kariery naukowe. Omawiając dalsze artykuły, naczelny podkreślił, że jednym z walorów „Kwartalnika” jest dokumentacja tego, co odbywa się w Chojnicach. – Po latach nasze dzieci będą mogły zobaczyć między innymi to, jak wyglądały obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w regionie – mówił. Listopadowe obchody i imprezy im towarzyszące również znalazły się na łamach pisma w Kronice chojnickiej. W 26 numerze pojawił się nowy dział, Chojnickie osiedla, w którym teksty dotyczyć będą działalności chojnickich samorządów. – Na naszych osiedlach sporo się dzieje. Warto tę aktywność pokazać – dodał Jaruszewski.
Reklama | Czytaj dalej »
Po omówieniu artykułów dyrektor MBP poprosiła o wypowiedzi autorów i bohaterów publikacji. Jako pierwsza głos zabrała Monika Kuchta, bohaterka Oficyny artystycznej, która podziękowała za docenienie i opowiedziała o swojej pasji, czyli fotografii. – Bardzo wartościowym jest obserwowanie tego, co jest blisko. Wcale nie trzeba szukać czegoś ciekawego na safari czy w Bieszczadach, tylko wokół siebie– podkreśliła. O chojnickich uczelniach opowiedziały Wioleta Ciepluch Trojanek, dziekan Wydziału Nauk Stosowanych w Chojnicach oraz Emilia Kalitta, autorka tekstu o Sopockiej Szkole Wyższej. Jan Zieliński opowiedział o Szymonie Sidorze, który jest młodym chojniczaninem robiącym karierę naukową w Stanach Zjednoczonych. – Poznałem Szymona 10 lat temu, gdy przyszedł do mnie, żeby zorganizować warsztaty informatyczne dla dzieci. Było widać, że jest to człowiek z pasją. Ciarki mnie przechodziły, gdy opowiadał, że chce zbudować maszynę, która nie tylko dorówna człowiekowi, ale także będzie sama się rozwijać –mówił. O swoim artykule opowiedział również Mariusz Brunka. Bohaterem jego tekstu jest Johann Gottlieb Senff, młody i utalentowany chojniczanin, który żył w XVIII wieku. – Geniusze muszą mieć czas na rozwój. Niestety Senffowi nie było dane się rozwinąć, zmarł w młodym wieku – zaznaczył autor. Głos zabrały także Alina Jaruszewska, która opowiedziała o niepodległościowej wieczornicy w SP 7 i Irmina Szyca, autorka czterech tekstów w tym numerze czasopisma.
Najnowszy numer „Kwartalnika Chojnickiego” jest już dostępny we wszystkich działach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach. Czasopismo ma charakter społeczno-kulturalny i jest bezpłatne.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!