'Twarze Niepodległości ziemi chojnickiej'
Promocja nietypowej publikacji, bo trójdzielnej odbyła się w czwartek (31.01) w Muzeum Historyczno-Etnograficznym, przy okazji obchodów 99. rocznicy powrotu Chojnic do Ojczyzny. Jej autorami są Anna Czapczyk, Marcin Synak i Kazimierz Lemańczyk.
Trójdzielne wydawnictwo składa się z: kalendarium o wydarzeniach historycznych w Chojnicach i na południowym krańcu Pomorzu (lata 1918-1920), zestawu 24 kart prezentujących sylwetki i biogramy osób twórczo zaangażowanych dla sprawy niepodległości (m.in. Maria Matysiakowa, Jan Karnowski, Alojzy Sobierajczyk czy ks. Feliks Bolt) oraz reprintu kieszonkowego śpiewnika „Pieśni patriotycznych i obozowych” wydanego w 1919 r.
Publikacja ukazała się w nakładzie 400 egzemplarzy. Nie jest na sprzedaż. Służyć będzie jako materiał dydaktyczny na zajęciach i spotkaniach muzealnych o tematyce niepodległościowej. - Chcielibyśmy z młodzieżą, dziećmi, całymi rodzinami i wszystkimi zainteresowanymi tematyką odzyskania niepodległości rozmawiać o tym, jakie wydarzenia doprowadziły do tego, jakie to znaczenie ma dla nas dzisiaj - mówiła podczas promocji wydawnictwa Barbara Zagórska dyrektor muzeum. - Chcemy też zaapelować, aby młode pokolenia poszperały w archiwach rodzinnych, żeby próbowały rekonstruować te wydarzenia o charakterze regionalnym, żebyśmy umieli dopowiedzieć element historii regionalnej do tych ogólnych wydarzeń – dodała Zagórska.
Gros postaci, które znalazły się na kartach, za przyłączenie Chojnic do Polski zapłaciło najwyższą ceną. - Taki smutny wniosek wypływa z lektury tych biogramów – mówił Kazimierz Lemańczyk pomysłodawca projektu i zarazem odpowiedzialny za skład i grafikę. - Przerobić te różne artefakty na formę poligraficzną i wydrukować było rzeczą karkołomną – przyznał artysta plastyk. Czoła przed efektem końcowym chylił Bogdan Kuffel. - Chciałbym podziękować Kazimierzowi, bo cokolwiek wychodzi spod jego ręki dla Chojnic to jest perełka. A pracownicy muzeum dziękowali również osobom prywatnym, które otworzyły przed nimi swoje archiwa. Między innymi za sprawą Benona i Marii Szmytów publikacja zawiera niepublikowane dotąd materiały. - Spotkaliśmy się z wielką przychylnością osób, które poprosiliśmy o pomoc. Kiedy usłyszeli, że to dla Niepodległej od razu nam udostępniali artefakty – zdradziła Anna Czapczyk, która opracowała biogramy. Drugim muzealnikiem zaangażowanym w powstanie książeczki jest Marcin Synak. Spod jego pióra wyszło kalendarium.
Wydanie okolicznościowej publikacji, jak i wszystkie wydarzenia związane z muzealnym projektem „Twarze Niepodległości powiatu chojnickiego”, zostały wpisane do ogólnopolskich obchodów stulecia odzyskania niepodległości Niepodległa. Zwieńczeniem projektu będzie ekspozycja muzealna zaplanowana na 31 stycznia 2020 roku, czyli w setną rocznicę powrotu Chojnic do Macierzy pt. „Chojnice 1920 – 1939. 20 lat Niepodległej”.
„Twarze Niepodległości ziemi chojnickiej” zostały wydane przez Muzeum Historyczno-Etnograficzne i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum, przy wsparciu finansowym miasta i powiatu.
Reklama | Czytaj dalej »
Forma wydania publikacji daje możliwość jej rozszerzenia o kolejne karty.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1)
- Komentarze Facebook (...)
1 komentarz
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!