Pożyteczne ferie w Nowym Dworze
Tematem przewodnim tegorocznych ferii zimowych w świetlicy w Nowym Dworze były… śmieci. A dokładniej racjonalna gospodarka odpadami. Wszystko za sprawą współpracy placówki z Zakładem Zagospodarowania Odpadów, który swoją siedzibę ma właśnie w Nowym Dworze. Dzięki wsparciu finansowemu ZZO w świetlicy odbyły się ciekawe zajęcia na temat prawidłowej segregacji odpadów.
Podczas ferii dzieci mogły zapoznać się z zasadą 3R – Reduce, Reuse, Recycle, polegającą na:1R. redukcji ilości opakowań i odpadów,2R. ponownego używanie tych, których nie udało się zredukować,3R. przetwarzania surowców, których nie można użyć ponownie.
Reklama | Czytaj dalej »
Wszystkie reguły 3R są ze sobą ściśle powiązane, istotna jest także ich kolejność. To, czego nie możnazredukować, należy użyć ponownie, a w ostateczności poddać recyklingowi.
Pierwszy i najważniejszy punkt: REDUCE nakazuje zredukowanie ilości wytwarzanych odpadów dominimum. Reduce w życiu codziennym można stosować w następujący sposób:- zamiast korzystać z toreb foliowych, zabieramy na zakupy własna torbę np. z materiału,- wybieramy produkty nie zawierające zbędnych opakowań np. ciastka na wagę, herbatę liściastą, wędlinę krojoną a nie paczkowaną itp.- unikamy kupowania zbędnych rzeczy.
Drugi element zasady 3R przypomina o możliwości powtórnego wykorzystania produktu, który w myśl tej zasady może mieć nowe zastosowanie. Tą zasadę dzieci bardzo często wykorzystują podczas zajęć w świetlicy, kiedy to tworzą skrzyneczki na skarby np. z pudełek po butach lub wazony z niepotrzebnych już butelek czy słoików.
Recykling zajmuje ostatnie miejsce, gdyż należy go stosować w ostateczności. Produkt niezdatny do dalszego użytku powinien być przetworzony po ewentualnym rozdzieleniu na surowce.
Recykling w życiu codziennym oznacza przede wszystkim wrzucanie opakowań i odpadów do pojemników przeznaczonych do segregacji śmieci, oddzielanie od siebie składników z poszczególnych surowców, np. kapsel lub korek od butelki czy zgnieceniu pudełka lub butelki przed wyrzuceniem. Stosowanie zasady 3R jest podstawą racjonalnej gospodarki odpadami. Ważne, ażeby wiedziały o tym nie tylko dzieci uczestniczące w kampanii, ale też wszyscy mieszkańcy gminy Chojnice, ponieważ stosując tą zasadę dbamy o środowisko naturalne a cenne zasoby przyrodnicze naszego regionu zachowujemy dla przyszłych jego mieszkańców.
Zajęciom edukacyjnym towarzyszyły ciekawe warsztaty plastyczne, podczas których powstały interesujące prace o tematyce ekologicznej. Nie zabrakło również praktycznego aspektu edukacji ekologicznej – dzieci uczestniczące w zajęciach posprzątały las w pobliżu swojej miejscowości.
Zaangażowanie najmłodszych zostało docenione i dzięki wsparciu finansowemu ZZO młodzi ekolodzy mogli wybrać się na seans filmowy do Chojnic oraz wziąć udział w ciekawych zajęciach kulinarnych.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!