Ekrany projekcyjne – na co zwrócić uwagę?
Efektywne wyświetlanie treści przy użyciu projektora nie stanowi wyzwania – taki sprzęt jest coraz łatwiejszy w obsłudze. Rolę ekranu projekcyjnego mogą odgrywać ściany, ale z czasem okazuje się on niezwykle przydatny.
Dlaczego ściana nie wystarczy? Projektory pozwalają na dostosowanie koloru obrazu do powierzchni innej niż biała, jednak ekran projekcyjny pozwala na poprawę jakości wyświetlanych nawet przez mniej zaawansowany technicznie projektor. Ściana nie odbija światła tak jak ekran, dlatego obraz niejednokrotnie okazuje się matowy, a kontrast barw spada. Ponadto ekran ułatwia ustawienie obrazu bez zniekształceń. To właśnie te elementy stanowią przewagę ekranów projekcyjnych nad zwykłą ścianą. Warto się więc zastanowić nad zakupem ekranu projekcyjnego – poniżej doradzamy, jak wybrać odpowiedni.
Pierwsza kwestia przy wyborze ekranu projekcyjnego to decyzja, czy ma on być rozwijany, czy ramowy. Ramowe są na ogół tańsze, a ich powierzchnia jest bardziej płaska, same ramy są zaś coraz częściej projektowane tak, by nie zwracały na siebie uwagi, wkomponowując się we wnętrze. Najczęściej mają czarne obramowanie, co wpływa również na podkreślenie kontrastu.
Ekran rozwijany jest rozwiązaniem idealnym wówczas, gdy mamy zbyt mało miejsca lub nie chcemy eksponować ekranu na stałe. Można go zamontować najczęściej na ścianie lub na suficie, chyba że jest przeznaczony konkretnie do zabudowania w suficie podwieszanym. W przypadku wyboru ekranu rozwijanego problemem mogą być pofałdowania – tym większe, im większy jest ekran. Producenci zaproponowali specjalne napinacze, dzięki którym powierzchnia projekcyjna staje się idealnie płaska. Takie ekrany nie występują jednak w wersji ręcznej. Inną opcją są ekrany elastyczne, rozstawiane przy pomocy statywu. Są wygodne w transporcie, ale zwykle jedynie niewielkich rozmiarów.
Manualny czy automatyczny?
Wybierając ekran rozwijany, musimy podjąć decyzję, czy będzie on manualny, czy automatyczny. Ekrany rozwijane manualne rozkładamy przy użyciu rączki lub korbki, co jest sporym ułatwieniem w przypadku większych ekranów. Nie można ich zamontować w zabudowie sufitowej.
Z kolei ekrany automatyczne są nieco wygodniejsze w obsłudze i lepiej prezentują się podczas spotkań o charakterze biznesowym. Obsługiwane są przy użyciu albo pilota, albo przełącznika naściennego, albo – jak w przypadku ekranu firmy AJ Produkty – na oba sposoby.
Odnośnie do formatu ekranu nie będziemy mieć większych dylematów – dobieramy go stosownie do formatu obrazu wyświetlanego przez projektor. Natomiast pytanie o rozmiar jest związane z indywidualnymi preferencjami. Istnieją pewne wzory, które mogą to ułatwić. Najlepiej, by szerokość ekranu odpowiadała połowie lub 2/3 odległości między widzem a ekranem. Dzięki temu ekran nie będzie nieproporcjonalnie duży. Ważna jest także optyka projektora – należy uniknąć sytuacji, w której obraz będzie zbyt duży na wyświetlenie go w całości. W firmie AJ Produkty istnieje możliwość zamówienia ekranu skrojonego na życzenie o konkretnych wymiarach.
Bez wątpienia warto zainwestować w ekran projekcyjny – nie jest on dużym wydatkiem w porównaniu do projektora, a potrafi podnieść jego możliwości. Dzięki temu możemy cieszyć się najwyższą jakością obrazu w każdej sytuacji – na konferencji, w biurze, a także we własnym domu, na przykład ciesząc się ulubionym serialem.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!