Poniedziałek, 25 Września 2023 | Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

‘Nie jestem cenzorem’

Grafika, na której księżom podcina się gardła krzyżem zaniepokoiła burmistrza. Arseniusz Finster nie widzi w niej artystycznej wizji a nawoływanie do przemocy.

Po liście Akcji Katolickiej włodarz Chojnic zdecydował się rozwiązać umowę z gwiazdą tegorocznych InterTonów tj. zespołem Vader.  Choć Arseniusz Finster deklaruje liberalny poglądy uważa, że jedna z okładek płyt zespołu może urażać uczucia religijne. - Nie zabraniam zespołowi zagrania koncertu w Chojnicach, ale nie będzie on finansowany z miejskiej kasy – zaznacza burmistrz.


Akcja Katolicka działająca przy Parafii Matki Bożej Królowej Polski wystosowała pismo do burmistrza 10 maja.  Janina Kłosowska, prezes akcji i zarazem radna miejska klubu PiS, podnosiła w nim między innymi, że: „wspomniany zespół już w reklamie wykorzystuje niekwestionowane symbole satanistyczne. Umieszcza je również na okładkach swoich płyt, prowadzi sklep internetowy promujący podobne symbole.  Teksty utworów z odpowiednio dobranym brzemieniem doprowadza słuchaczy do postaw agresywnych, nihilistycznych, promujących nienawiść do drugiego człowieka  itp.”.

Autorka listu do Arseniusza Finstera pisała również, że Vader dwukrotnie grał już w Chojnicach, ale ze względu na to, że impreza odbywała się w klubie i była biletowana  członkowie Akcji Katolickiej nie widzieli potrzeby protestu. Teraz jest inaczej, bo Festiwal InterTony zaplanowany na 15 czerwca br., organizowany przez Fundację Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej, ma charakter otwarty. Do tego finansowany jest z miejskiej kasy. Stowarzyszenie pozyskało grant z miasta w wysokości 4 tys. zł, dodatkowo w ramach umowy partnerskiej może liczyć na pomoc przy organizacji wydarzenia ze strony Chojnickiego Centrum Kultury (nagłośnienie, scena itp.).

Załączniki dołączone do pisma, w tym kopia okładki płyty „Before the age of chaos” przekonały burmistrza, że koncert Vadera w Chojnicach nie powinien być finansowany z budżetu miasta.
„Po przeanalizowaniu materiałów, daleki jestem od stwierdzenia, że propagują satanizm, ale wątpliwości są uzasadnione. Dla przykładu okładka płyty Before the age of chaos – stanowczo mówię NIE jakimkolwiek obrazom, które nawołują do przemocy – niezależnie wobec jakiejkolwiek grupy społecznej/zawodowej dotyczą. Mowa nienawiści to nie tylko słowa ale także obrazy, grafiki etc.” - napisał Arseniusz Finster w oświadczeniu opublikowanym 18 maja, informując zarazem, że polecił dyrektorowi ChCK rozwiązanie umowy z gwiazdą i nawiązanie dialogu z organizatorem InterTonów w celu znalezienia kolejnego artysty. 

Tego samego dnia, dwie godziny wcześniej, swoje oświadczenia wydała Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej. „Wybierając gwiazdę IV edycji festiwalu kierowaliśmy się przede wszystkim jej dorobkiem artystycznym. Zespół Vader na scenie działa od 36 lat i jest w czołówce najbardziej znanych polskich artystów na arenie międzynarodowej. Istotne dla nas były też związki zespołu z historią niezależnej sceny muzycznej naszego miasta oraz fakt, iż jest to wykonawca niezwykle atrakcyjny dla naszych gości z miast partnerskich. Występ zaplanowano bowiem w ramach realizacji projektu „Organizacja festiwalu miast partnerskich InterTony w 2019 roku”, który obejmuje współpracę wolontariuszy z trzech państw nad przygotowaniem i przeprowadzeniem festiwalu w formule imprezy otwartej oraz ich wizytę studyjną w miejscu pamięci – chojnickiej Dolinie Śmierci” - informował zarząd stowarzyszenia. FRZChiCz podała również, że w związku z planowanym koncertem został jej przedstawiony zarzut propagowania treści satanistycznych  przez księży Jacka DawidowskiegoJarosława Kaźmierczaka. „Spotkanie nie przyniosło rezultatu w postaci porozumienia. Następnie przeprowadziliśmy rozmowy z burmistrzem, przedstawiając argumenty zaprzeczające wysuwanym oskarżeniom” - podała fundacja.

Po decyzji włodarza w mediach i na portalach społecznościowych rozpętała się istna burza. „Cenzura wróciła” - pisali m.in. internauci oburzeni takim obrotem spraw. Nakazującemu zerwać umowę z Vaderem zarzucili również, że jest na usługach Kościoła.

Reklama | Czytaj dalej »

Sam burmistrz Arseniusz Finster mówi, że w ostatnich dniach na własnej skórze przekonał się, co to jest mowa nienawiści.  Niektóre z obraźliwych wiadomości, jakie trafiły na jego służbowego maila odczytywał podczas wczorajszej (20.05) konferencji prasowej. - Gdyby zespół nie występował ze środków niemiejskich, ja bym takiego ruchu nie wykonał – mówił. Włodarz wyraził także żal, że swoją decyzją naruszył autonomię działania fundacji. - Jest mi bardzo przykro, że musiałem interweniować. Nie chciałem tego robić. Przepraszam organizatorów InterTonów.  Ja nie jest cenzorem zespołu ani nie analizuje treści jaką zespół proponuje. Nigdy nie wtrącałem się w dobór wykonawców festiwalu InterTony. Arseniusz Finster zdania w temacie jednak nie zmienił. - Jeśli jakaś grupa społeczna mówi nie, to ja nie mogę wydać pieniędzy na ten koncert - dodał.

Część mieszkańców Chojnic powołując się na swoją wiarę protestowała również przeciwko miejskiemu programowi dofinansowania in vitro.  Mimo sprzeciwu burmistrz przeforsował program. Dlaczego w jednej kwestii argument o naruszeniu uczuć religijnych jest do przyjęcia, a  w innej już nie? - To porównanie jest nietrafione. In vitro  a koncert zespołu to drobna różnica. In vitro to jest  leczenie doprowadzające do tego, że ktoś ma potomstwo – odpowiada burmistrz.

Na dzisiaj po południu organizator InterTonów zwołał spotkanie „kryzysowe”.  - Będziemy rozmawiać o różnych możliwościach – mówi Michał Karpiak z FRZChiCz.  Wiadomo już, że przyjazd autokaru z wolontariuszami z zagranicy został odwołany.  - Czy przyjadą mniejsze grupy innym transportem jeszcze nie wiemy. Za duże zamieszanie zrobiło się na krótko przed imprezą.

 

Stanowisko Akcji Katolickiej przedstawia burmistrz Arseniusz Finster

Szanowny Panie Burmistrzu, bardzo proszę o podjęcie stanowczych decyzji, aby w naszym mieście nie wystąpił...

 

"OŚWIADCZENIE

Wczoraj wpłynęło do nas pismo od naszego głównego partnera i współorganizatora imprezy - Chojnickiego Centrum Kultury, informujące o zobligowaniu przez burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera do rozwiązania umowy z zespołem Vader. Partner poprosił nas o wskazanie innego artysty.

Do dokumentu dołączono kopię pisma burmistrza. Informuje on, iż zapoznał się z materiałami promującymi zespół Vader oraz wystąpieniem Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. W ocenie burmistrza materiały i ilustracje, z którymi się zapoznał mogą nawoływać do „mowy nienawiści”, a nawet do przemocy fizycznej, obrażają też uczucia religijne. Burmistrz Arseniusz Finster poprosił o dialog w celu zakontraktowania innego wykonawcy. Materiałów i informacji, o których mowa, nie znamy.

Dialog na temat udziału zespołu Vader w festiwalu rozpoczęliśmy pod koniec kwietnia. Na spotkaniu z księdzem prałatem Jackiem Dawidowskim, proboszczem Bazyliki Mniejszej w Chojnicach, oraz księdzem Jarosławem Kaźmierczakiem, proboszczem parafii w Nowej Cerkwi i opiekunem Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym im. Dzieciątka Jezus, przedstawiono nam zarzut propagowania treści satanistycznych w związku z zaplanowanym występem. Spotkanie nie przyniosło rezultatu w postaci porozumienia. Następnie przeprowadziliśmy rozmowy z burmistrzem, przedstawiając argumenty zaprzeczające wysuwanym oskarżeniom.

Wybierając gwiazdę IV edycji festiwalu kierowaliśmy się przede wszystkim jej dorobkiem artystycznym. Zespół Vader na scenie działa od 36 lat i jest w czołówce najbardziej znanych polskich artystów na arenie międzynarodowej. Istotne dla nas były też związki zespołu z historią niezależnej sceny muzycznej naszego miasta oraz fakt, iż jest to wykonawca niezwykle atrakcyjny dla naszych gości z miast partnerskich. Występ zaplanowano bowiem w ramach realizacji projektu „Organizacja festiwalu miast partnerskich InterTony w 2019 roku”, który obejmuje współpracę wolontariuszy z trzech państw nad przygotowaniem i przeprowadzeniem festiwalu w formule imprezy otwartej oraz ich wizytę studyjną w miejscu pamięci – chojnickiej Dolinie Śmierci.

Będziemy informować o dalszych losach festiwalu InterTony.

Zarząd Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej""FESTIWAL INTERTONY I GRUPA VADER

Prośba skierowana do dyrektora ChCK o rozwiązanie umowy z zespołem VADER oraz nawiązanie dialogu z organizatorami FESTIWALU INTERTONY wynika w pierwszej kolejności ze sposobu wydatkowania pieniędzy publicznych. Jestem burmistrzem wszystkich Chojniczan, niezależnie od poglądów czy sympatii politycznych i z tego tytułu pieniądze miejskie winny być wydatkowane w sposób niebudzący wątpliwości.

Grupa obywateli bliska kościołowi katolickiemu zwróciła się z prośbą o przeanalizowanie materiałów promocyjnych grupy VADER, które w ich mniemaniu są satanistyczne.

Po przeanalizowaniu materiałów, daleki jestem od stwierdzenia, że propagują satanizm, ale wątpliwości są uzasadnione. Dla przykładu okładka płyty Before the age of chaos – stanowczo mówię NIE jakimkolwiek obrazom, które nawołują do przemocy – niezależnie wobec jakiejkolwiek grupy społecznej/zawodowej dotyczą. Mowa nienawiści to nie tylko słowa ale także obrazy, grafiki etc.

Przykład z naszego lokalnego podwórka – otrzymałem informację, że na terenie naszego miasta powieszono banery, które atakują ludzi orientacji homoseksualnej. Pomimo, że jest nie jesteśmy zarządcą tego terenu mogą być Państwo pewni mojej poniedziałkowej interwencji.

U podstaw mojej decyzji nie leży nacisk stowarzyszeń z kręgu kościoła katolickiego, ale moje wewnętrzne przekonanie po analizie ogólnodostępnych materiałów. Moje poglądy są liberalne o czym świadczy m.in. miejski program finansowania in vitro dla naszych mieszkańców.

Potrzebujemy złotego środka w naszych wzajemnych stosunkach – aby móc prowadzić dialog bez nawoływania do przemocy, obrażania uczyć innych osób."

(z fb Arseniusz Finstera)

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

11 komentarzy

~jotdwatrzy
Pan burmistrz "ocenił książkę po okładce", ta grupka zresztą też.
23 Maja 2019, godzina 10:19
Oceniono 12 razy 6
~~~
Może to i dobrze, że Burmistrz odwołał ten występ. Strzelił sobie w kolano tak, że mieszkańcy zapamiętają mu to na długo, a na pewno do następnych wyborów. Trzeba tylko przed nimi chojniczanom ten fakt przypomnieć.
23 Maja 2019, godzina 08:35
Oceniono 15 razy 9
~PANIE BURMISTRZU
Szkoda że nikt nie bierze pod uwagę mowy nienawiści kościoła katolickiego który palił na stosie za swoje poglądy mordował z krzyżem na piersi, torturował za inne poglądy , mam propozycję żeby zamiast występu zespołu wyemitować dokument Siekielskiego o pedofilili w kościele katolickim - mamay problem z głowy bo to nic nie będzie kosztowało gdyż autor nie rości sobie praw autorskich no i po drugie ludzie którzy jeszcze nie widzieli tak lukratywnego dokumentu który ma już 21 mln wyświetleń . Myślę że to jest optymalne rozwiązanie bo to dokument nikt nikogo nie obraża - PRAWDA O KOŚCIELE W CZYSTEJ ESENCJI
22 Maja 2019, godzina 07:20
Oceniono 31 razy 21
~panie burmistrzu szkoda że tak późno
szkoda ze tak późno , my większość NIEKATOLICKA mieszkańców chojnic byśmy zrobili zrzutkę na występ zespołu , szkoda że na organki było a na artystów nie ma , rozumiem że presja kilku osób zrobiła swoje , dla mnie kościł nie istnieje po dokumencie Siekielskiego

PODPISANO
WIEKSZOSĆ MIESZKAŃCÓW CHOJNIC - NIEKATOLICKA
22 Maja 2019, godzina 07:14
Oceniono 30 razy 16
~zodiak
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
22 Maja 2019, godzina 06:13
Oceniono 33 razy -17
~STASIEK
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
22 Maja 2019, godzina 06:09
Oceniono 27 razy -15
~yhy
Panie Burmistrzu, w Chojnicach od lat podnoszą się głosy dot. nadmiernego finansowania Chojniczanki. Pojawiają się głosy sprzeciwu na sesjach, krytyczne komentarze w sieci. Nie są to przypadki pojedyncze. Łącznie naliczyłem ich kilkadziesiąt.

Proszę o odpowiedź. Czy jeśli grupa kilkudziesięciu chojniczan podpisze się pod listem sprzeciwu względem finansowania z miejskiej kasy kolejnych, z punktu widzenia ogółu mieszkańców, niepotrzebnych inwestycji w klub i stadion, to również zaprzestanie Pan wspierania tej instytucji? Czy może tutaj dostrzeże Pan jakieś "ale"?

Byłbym w stanie jakoś zrozumieć Pana decyzję, gdyby miała miejsce na etapie wstępnej organizacji, ale w chwili, gdy szczegóły imprezy są już dograne, dopięte na ostatni guzik, taka "decyzja" jest zwyczajnie nielogiczna.

Pominę uśmiechem politowania sprzeczność, jaką wyraża Pan mówiąc, że nie ocenia artystów i ich dorobku, nie analizuje i nie cenzuruje. Przecież tym właśnie jest interpretowanie okładki promującej płytę! Analizą, a podejmowanie na tej podstawie decyzji godzącej w dobra ogółu - cenzurą! Wynika to wprost z definicji tych pojęć! Prosiłbym zatem, aby nie zaklinał Pan rzeczywistości twierdzeniami, że czegoś Pan nie robi, de facto właśnie to czyniąc.

Dokonał Pan jednostronnie, samodzielnie, nawet bez zasięgnięcia miarodajnej opinii, a jedynie na wniosek spolaryzowanej, ultrakatolickiej organizacji, oceny zespołu. Jak sam Pan twierdzi, bez zapoznawania się szczegółowo z jego twórczością. To dowód najwyższych lotów ignorancji, do której niniejszym się Pan oficjalnie, przed kamerą i na piśmie, przyznał. Bo jak inaczej nazwałby Pan podejmowanie decyzji na podstawie szczątkowej, cząstkowej w najlepszym razie, wiedzy?

O ile taka postawa i sposób działania nie jest przesadnie szkodliwy w przypadku szarego Kowalskiego, to w wykonaniu osoby sprawującej z woli społeczeństwa publiczną funkcję stanowi istotne naruszenie zarówno porządku prawnego, jak i dobrego obyczaju.
21 Maja 2019, godzina 22:38
Oceniono 27 razy 17
~Chojniczanka
Mnie przeszkadzają coroczne "bożociałowe" pochody po głównych ulicach miasta. Pewnie jest więcej takich osób jak ja. Może Burmistrz też te pochody odwoła, jak zaprotestujemy i zażądamy zakończenia robienia ludziom wody z mózgów przez tych kuglarzy i naciągaczy.
21 Maja 2019, godzina 22:04
Oceniono 24 razy 14
~bez słów!
na wniosek katolickiego stowarzyszenie odwołano koncert?
teraz UM powinien zostać pozwany za takie coś i zapłacić za straty, a w sądzie niech burmistrz wytłumaczy, że odwołał koncert, ponieważ doniesiono mu, że w piosenkach czci się diabła i burmistrz wierzy, że diabeł jest tam czczony i dlatego odwołał koncert
21 Maja 2019, godzina 17:19
Oceniono 29 razy 13
~jotdwatrzy
A kim są działacze tego stowarzyszenia że uzurpują sobie prawo decydowania jaka muzyka jest właściwa a jaka nie? Jakie mają przygotowanie i wykształcenie do tego?
21 Maja 2019, godzina 14:53
Oceniono 27 razy 19
~Tak
Katolicy mogli zwyczajnie nie przychodzić na koncert i nie słuchać.
Ja nie jestem w tak dobrej sytuacji, bo mieszkam między dwoma kościołami i bicie dzwonów, pianie bałwochwalców i nienawistne szepty heretyków wypełzających z ich miejsca kultu słyszę codziennie.
21 Maja 2019, godzina 14:31
Oceniono 30 razy 20

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 429.00 439.00 DKKDKK 53.00 57.00
EUREUR 456.00 466.00 RUBRUB 4.35 4.81
CHFCHF 468.00 481.00 NOKNOK 32.40 38.00
GBPGBP 521.00 534.00 SEKSEK 37.10 39.00
Aktualizacja: 2023-09-25 15:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 432.81 437.62 DKKDKK 53.10 56.90
EUREUR 458.83 463.66 RUBRUB 4.35 4.80
CHFCHF 472.75 479.06 NOKNOK 32.50 37.90
GBPGBP 526.89 532.65 SEKSEK 37.20 38.90
Aktualizacja: 2023-09-25 15:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że w Chojnicach powinny pojawić się nowe tablice z nazwami ulic?
Ceny paliw2023-09-25

E95 E98 ON LPG
BP 6.05 zł 6.7 zł 5.99 zł 3.03 zł
Circle K 6.05 zł - 6.04 zł 3.03 zł
Lotos Optima 5.99 zł - 6.07 zł 2.72 zł
MZK 5.99 zł 6.99 zł 5.99 zł 2.85 zł
Orlen 5.99 zł 6.59 zł 5.99 zł 2.72 zł
PKS 6.04 zł - 6.04 zł 2.95 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij