Trzy wystawy o Kaszubach
Chojnickie Centrum Kultury zaprasza do obejrzenia 3 wystaw przygotowanych z okazji XXI Światowego Zjazdu Kaszubów, które w tym roku odbędzie się w Chojnicach.
Jan Trepczyk poeta, pieśniarz, nauczyciel. Wystawa autorstwa Edmunda i Radosława Kamińskich.
Jan Trepczyk - ur. 22 października 1907 w Stryszej Budzie koło Mirachowa, zmarły 3 września 1989 r. w Wejherowie – jeden z najwybitniejszych poetów kaszubskich, pieśniarz, członek Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów w Kartuzach i kręgu Zrzeszeńców oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, ideolog kaszubski, leksykograf – autor słownika polsko-kaszubskiego, pedagog, współzałożyciel Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
Reklama | Czytaj dalej »
Franciszek Leon Kręcki - zapomniany bohater kaszubskiej drogi do Niepodległości, autorstwa Łukasza Grzędzickiego i Radosława Kamińskiego. Na wystawę składa się 12 roll-upów, na których przedstawiony został nie tylko życiorys pomorskiego bohatera, ale również trudny proces przyłączania Pomorza do Polski. Wystawa zawiera bogatą ikonografię zdjęć i dokumentów z omawianego okresu, co podnosi walory poznawcze tego opracowania.
W katalogu bohaterów przypomnianych przez ogólnopolskie media przy okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, trudno znaleźć postacie z Pomorza. Dominują „ojcowie niepodległości” rodem z Królestwa Kongresowego, czy szerzej zaboru rosyjskiego, z Galicji, a tylko czasami wspomina się o Wielkopolanach lub Ślązakach. O Kaszubach nie pisze się nic, a przecież spór o dostęp odradzającego się państwa polskiego do Bałtyku i o przynależność Gdańska wybuchł właśnie zaraz po I wojnie światowej, stając się drażliwym tematem polityki międzynarodowej przez następne dwie dekady. Bez dostępu do morza nie byłoby prawdziwie niepodległej Polski. Dosłownie trzeba więc zrozumieć zawołanie kaszubskiego wieszcza, które w tamtym okresie nabrało szczególnej wymowy: „Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polski”.
Warto przy tej okazji z niezwykle ciekawej historii Pomorza przywołać w 100-lecie niepodległości Polski, sylwetkę dra Franciszka Leona Kręckiego – prawnika, działacza gospodarczego i społecznika. W końcu 1918 r. był on na Kaszubach, a w tym przede wszystkim w najważniejszym mieście regionu z jego portem – Gdańsku, jednym z czołowych przywódców miejscowych Polaków.
Wśród kluczowych postaci kaszubskiego ruchu regionalnego, dr Franciszek Kręcki stawiany był dotychczas w cieniu swoich wielkich rówieśników, takich jak Aleksander Majkowski, Jan Karnowski, czy ks. Józef Wrycza. Przyczyn takiego stanu rzeczy było wiele, Główną chyba była skromność Kręckiego, który w przeciwieństwie do Majkowskiego czy Wryczy, nie kreowała się na bohatera, nie zabiegał o uznanie, czy zaszczyty i nie budował swojej legendy za życia. Nie był też literatem (nie zachowały się najprawdopodobniej jego utwory), który poprzez swoją prozę lub poezję wzbogaciłby kaszubszczyznę i można byłoby jego twórczość wpisać do podręczników języka kaszubskiego.
„Z kaszubsko-słowiańskich i polskich losów Pomorza Zachodniego”
Wystawa została przygotowana przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Szczecinie, Archiwum Państwowe w Szczecinie oraz Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Prezentuje dzieje Kaszubów i Słowian na Pomorzu Zachodnim od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych. Celem ekspozycji jest popularyzacja historii Pomorza Zachodniego, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów i dorobku jego pierwszych gospodarzy – Słowian, w tym także Kaszubów. Nadmienić warto, iż na wystawie zaprezentowano wiele ciekawych, często nie istniejących w szerszej świadomości społecznej archiwaliów.
Wystawy udostępnione przez Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie.
Zapraszamy!
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!